Nowy terminal na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce jest już gotowy. Pierwsi pasażerowie będą jednak tam odprawieni dopiero na wiosnę.

Nowy terminal to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce.

 

700 osób na godzinę

 

 

4 kondygnacyjny budynek ma powierzchnie użytkową ponad 14 tysięcy metrów kwadratowych. W ciągu godziny terminal będzie w stanie obsłużyć nawet 700 osób. Dyrekcja portu zakłada, przepustowość wzrośnie do 1mln 400 tys. pasażerów.. rocznie. Będzie to najnowocześniejszy terminal w Polsce, wyposażony w najnowsze rozwiązania techniczne. Pierwsi pasażerowie zostaną odprawieni juz pod koniec marca przyszłego roku.

 

Poczekalnie i tarasy widokowe

Do dyspozycji pasażerów będą między innymi przestronne poczekalnie, liczne punkty handlowe i gastronomiczne oraz tarasy widokowe. Obiekt wyposażony jest w dwa rękawy, dzięki którym pasażerowie będą mogli przejść bezpośrednio z budynku do samolotu.

 

Terminal kosztował ponad 100 milionów złotych. Z tego ponad jedna trzecia to pieniądze unijne. Na lotnisku w Jasionce trwają też inne inwestycje m.in. budowa wieży kontroli lotów i hangarów dla samolotów.

 

Nowe płyty i zakupy sprzetu

Bardzo ważna dla przyszłości lotniska i jego funkcjonowania jest też płyta postojowa i płyta do odladzania samolotów. Koszt tych inwestycji wyniesie 40 mln zł.

W trakcie realizacji znajduje się - rozbudowa i modernizacja strażnicy LSP. Wartość inwestycji 4,5 mln zł.

Na etapie przygotowania dokumentacji znajduje się budowa hangarów i zaplecza technicznego. A także budowa dróg kołowania i drogi szybkiego zejścia oraz rozbudowa infrastruktury cargo.

Do powyższych dochodzą jeszcze inne inwestycje, np. zakupy sprzętu lotniskowego, wyposażenie nowego terminala, poprawa systemów bezpieczeństwa, modernizacja systemu nawigacji ILS.

 

Wieża kontroli lotów

 

W porcie trwa również budowa nowej wieży kontroli lotów. Jej zakończenie przewidziane jest na 2013 rok. Jak zapewnia Krzysztof Banaszek, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wtedy też nasze lotnisko zostanie wyposażone w urządzenia, które umożliwią włączenie rzeszowskiego lotniska w system kontroli ruchu lotniczego w Polsce, a w przyszłości w system europejski.

Aktualnie z rzeszowskiego portu lotniczego można polecieć do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemiec. Port oferuje też połączenia krajowe do Warszawy, Katowic, Gdańska i Szczecina.