Szef MON do najważniejszych wydatków modernizacyjnych armii zalicza przetarg na śmigłowce wielozadaniowe. Czy konkurs na dostawy helikopterów dla naszego wojska wygra mielecki Black Hawk?

Premier Donald Tusk, po rozmowie z ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem poinformował, że Polska nie będzie budowała fregaty Gawron.

 

Nie będzie korwety

Ta korweta miała być supernowoczesnym okrętem wojennym, ale jego budowa trwa stanowczo zbyt długo, bo już od 10 lat. Do tej pory wydano na ten okręt 402 miliony złotych. A dokonanie budowy i zakup wyposażenia kosztowałby jeszcze okrągły miliard złotych.

Teraz na czoło priorytetów armii wysuwa się przetarg na śmigłowce wielozadaniowe oraz dokupienie samolotów transportowych typu CASA lub Herkules.

Szansa dla Mielca

Na takie decyzje MON od dłuższego czasu czekają m. in. Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, które są producentem słynnego helikoptera Black Hawk. Przetarg na śmigłowce wielozadaniowe dla naszego wojska miał się odbyć znacznie wcześniej, ale jego termin był kilkakrotnie przesuwany.

Mielczanie liczą na zwycięstwo w przetargu, gdyż byłaby dodatkowa praca i pieniądze dla załogi lotniczego przedsiębiorstwa. Choć konkurentów będą mieli silnych. Wśród nich nowy śmigłowiec produkowany przez WSK w Świdniku.Jaki jest Black Hawk

Śmigłowiec S-70i™ Black Hawk, produkowany w całości przez PZL Mielec, może być skonfigurowany do wykonywania różnych zadań, takich jak transport żołnierzy, pomoc humanitarna, przewóz VIP, działania poszukiwawczo-ratownicze, ewakuacja medyczna, dowodzenie i zarządzanie czy wykonywanie wojskowych misji patrolowych. Sikorsky jest firmą zależną United Technologies Corp.

PZL częścią koncernu Sikorskiego

 

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu kupił kilka lat temu koncern Sikorskiego z USA. Nowy właściciel zainwestował wiele milionów dolarów w unowocześnienie fabryki i wyszkolenie pracowników. Sprowadził też do Mielca najnowocześniejsze wyposażenie oraz technologie. Oprócz kontynuowania dotychczasowej produkcji rozpoczął tu produkcję nowoczesnych śmigłowców Black Hawk.

Sikorsky Aircraft Corp., z siedzibą w Stratford, w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych, jest światowym liderem w dziedzinie projektowania, wytwarzania i serwisowania śmigłowców. Sikorsky Aircraft Corporation jest częścią United Technologies Corp. Koncern z siedzibą w Hartford, w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych, oferuje szeroką gamę produktów hi-tech oraz usług pomocniczych dla przemysłu lotniczego i branży budowlanej.