Samochód nazywa się Romet 4E. Ma napęd elektryczny. Koszt przejechania trasy 100 km wyniesie zaledwie 5 złotych.

Samochód produkowany przez firmę Arkus & Romet Group sp. z oo, znanego producenta rowerów Romet, będzie kosztował w granicach 20 tysięcy złotych.

Siedziba firmy Arkus&Romet Group znajduje się w naszym regionie, a konkretnie w Dębicy Podgrodziu.

Auto, które głównie będzie służyć do jazdy miejskiej ma być produkowane w dwóch wersjach. Z mocniejszym silnikiem elektrycznym ma rozwijać prędkość 60 kilometrów na godzinę, a ze słabszym – 45 km/godz. Jego zasięg ma wynosić 100 kilometrów.

 

- Auto rozwijające prędkość do 60 km godz. będzie miało ogranicznik, po włączeniu którego jego prędkość nie przekroczy 45 km godz. Oczywiście, jeśli tego zechce kierujący pojazdem
– dodaje Agnieszka Starzyk, dyrektor programu Romet 4E w firmie Arkus&Romet Group w Dębicy Podgrodziu.

Bez wątpienia dla zmotoryzowanych najbardziej intrygująca i atrakcyjna jest jednak cena przejechania 100 kilometrów. Jak podaje Newsweek Polska, ma ona wynosić zaledwie 5 złotych. Aż nie chce się w to wierzyć!. Jednak producent zapowiada, że przygotowuje się do produkcji seryjnej. A to dwuosobowe autko będzie można kupić jeszcze w tym roku.

 

Jaki jest Romet 4E

 

Romet 4E, którego nazwa pochodzi od słów: Electric, Economic, Ecologic, Easy - to malutki, miejski pojazd elektryczny, który ma być alternatywą dla skuterów i motocykli. Prototyp pojazdu zaprezentowano na targach Intermot 2010 w Kolonii.

W listopadzie 2011r. na targach EICMA 2011 w Mediolanie zaprezentowana została druga wersja Romet 4E, która może trafić do sprzedaży w 2012r.

Do poruszania się Rometem 4E po drogach publicznych wystarczą uprawnienia do prowadzenia motorowerów. W niedługiej przyszłości będzie to prawo jazdy kategorii AM (motorowery) lub B1, dzięki czemu za kierownicą będzie można zasiąść po ukończeniu 14 roku życia. Pojazd może zabrać na pokład 2 osoby i bagaż.

- Jest pewien problem, gdyż nowe przepisy drogowe dotyczące motorowerów wejdą w życie dopiero od 2013 roku. Do tego czasu poruszający się naszym Rrometem E4 będzie musiał posiadać normalne prawo jazdy lub B1 – mówi Agnieszka Starzyk, dyrektor programu Romet 4E w firmie Arkus&Romet Group.

 

Podstawowe dane

 

Zasięg na jednym ładowaniu: około 100 kilometrów

Masa pojazdu około 350 kg bez akumulatorów i 590 kg z akumulatorami. Szacowana żywotność: do 800 cykli ładowania / rozładowania. Czas ładowania 0-100%: około 8 godz.

Przeniesienie napędu – stałe przełożenie, brak sprzęgła.

Napęd: na przednią oś.

Wymiary: - długość 2, 920m, szerokość 1,550 m, wysokość 1,500 m.

Próbna jazda

Pani dyrektor Agnieszka Starzyk informuje, że przed zbliżającymi się Targami Poznańskimi oraz rozpoczęciem produkcji seryjnej do autka wprowadzonych zostanie jeszcze kilka zamian zarówno w karoserii, jak też jego wyposażeniu.

Dyrektor Starzyk zaprosiła nas w najbliższych dniach do odbycia próbnej jazdy elektrycznym samochodem Romet 4E. O jej wynikach poinformujemy czytelników Strefy Biznesu.