NIEDZIELE HANDLOWE MAJ 2018: WYKAZ niedziel handlowych we wszystkich miesiącach roku + KALENDARZ 2018. W trzecią niedzielę maja, czyli Zielone Świątki, część sklepów spożywczych jest zamknięta i wszystkie sklepy przemysłowe. Sprawdź, kiedy są sklepy otwarte w niedzielę. W maju sklepy zamknięte są w dwie niedziele, i otwarte również w dwie. Tym razem, w przeciwieństwie do kwietnia, w żadna niedziela handlowa nie wypada święto. Pamiętajcie, że handlowe niedziele to pierwsza niedziela miesiąca oraz ostatnia niedziela miesiąca. Pierwsza handlowa niedziela w maju przypadła w majówkę. Która niedziela maja jest handlowa? Większość sieci handlowych zdecydowała się na wydłużone godziny pracy w soboty, ale jest zamknięta w niedziele. Sprawdźcie KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH 2018 Przejrzysty i wygodny. Z NIEDZIELAMI WOLNYMI OD HANDLU. Początkowo będą tylko dwie niedziele handlowe w miesiącu. W kolejnych latach niedzieli wolnych od handlu będzie więcej.

NIEDZIELE HANDLOWE: MAJ 2018. KALENDARZ, KIEDY SKLEPY SĄ OTWARTE? WYKAZ NIEDZIEL HANDLOWYCH.

Jak do nowej sytuacji przygotowują się centra handlowe i czego mogą spodziewać się klienci? Polska Rada Centrów Handlowych centralizuje głosy przedstawicieli branży na temat nowego prawa. W badaniach realizowanych na zlecenie PRCH, jako główne obawy związane z zakazem handlu, klienci centrów handlowych wskazywali chaos, korki i kolejki w soboty.

Maj jest wyjątkowy, bo także inne dni poza niedzielami są wolne od handlu.

Sklepy otwarte 20.5.2018 Fresh Market, Żabka, Biedronka, Lidl, inne. Gdzie zrobić zakupy. Godziny otwarcia sklepów 20 maja

TUTAJ SPRAWDZISZ, KTÓRE NIEDZIELE SĄ WOLNE OD HANDLU, A KTÓRE SĄ NIEDZIELAMI HANDLOWYMI

Niejasne jest także dla nich czy dostępne będą kina, restauracje i usługi zlokalizowane w centrach. Z badania wynika, że problematyczne w podobnym stopniu, co dezorientacja konsumentów, będzie odebranie im możliwości wyboru formy spędzania wolnego czasu z rodziną w galeriach handlowych oraz utrudnienie robienia dużych, rodzinnych zakupów.

Krzyżykami oznaczyliśmy niedziele wolne od handlu

Niedziele handlowe 2018: Kalendarz

Zobacz galerię

SILESIA CITY CENTER BĘDZIE OTWARTA W NIEDZIELE BEZ HANDLU

PRCH aktywnie uczestniczyła w dyskusjach na temat wprowadzenia ustawy i przedstawiała argumenty dotyczące jej niekorzystnych skutków społeczno-ekonomicznych dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników oraz konsumentów. Wskazywała błędy i sprzeczności legislacyjne, a także merytoryczne, a ostatecznie wnioskowała o jej odrzucenie przez Parlament i Prezydenta. Wspólnie z innymi organizacjami związanymi z branżą handlowo-usługową proponowała również alternatywne rozwiązanie, które spełniałoby postulaty Związków Zawodowych, czyli zagwarantowanie pracownikom handlu obowiązkowych dwóch wolnych niedziel w miesiącu, dzięki nowelizacji Kodeksu Pracy. Głos przedstawicieli branży nie został jednak wysłuchany.

Ustawa została podpisana, a 16 marca wypada druga niedziela obowiązywania zakazu handlu. Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH tłumaczy, jakie działania podejmują przedstawiciele branży - Zarządcy centrów handlowych przygotowują się do zakazu handlu, ale uzależniają swoje decyzje od warunków, w których działa konkretny obiekt. Zależy to m.in. od profilu centrum handlowego, liczby i rodzaju punktów handlowych i usługowych oraz lokalnych zwyczajów zakupowych. Otwarcia w niedziele bez handlu zapowiedziały duże centra w całej Polsce ze względu na mieszczące się w nich placówki, które zgodnie z ustawą mogą działać, np. kina, restauracje, lodziarnie, kwiaciarnie. W planach mają to także mniejsze obiekty posiadające tego typu lokale usługowe wyłączone spod zakazu.

CZYTAJ KONIECZNIE
LIDL I BIEDRONKA MOGĄ OMINĄĆ ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE

W tej chwili trudno powiedzieć, ilu klientów będzie korzystać z otwartych placówek.

Kalendarz wolnych niedziel od handlu w kolejnych latach

Właściciele centrów finalne decyzje dotyczące otwarcia obiektów w niedziele objęte zakazem będą podejmować zapewne po kwartale, kiedy będzie można ocenić skutki zakazu. Wiemy, że w całej Polsce zarządcy ustalają, jak duża liczba placówek w danym centrum będzie mogła być otwarta w myśl nowej ustawy.

Kolejnym rozważanym rozwiązaniem jest wydłużenie godzin otwarcia w tygodniu. Jako pierwsze wdrożyły je już np. niektóre centra outletowe. Wynika to m.in. z faktu, że znajdują się one zazwyczaj na obrzeżach miast i wizytę w nich wielu klientów planuje z pewnym wyprzedzeniem.

Z danych PRCH wynika, że dotychczas połowa klientów odwiedzała centra wyprzedażowe w weekendy. Zamknięcie w niedzielę oznaczać będzie dla ich klientów duże zmiany. Wiemy, że zarządcy innych galerii, głównie w największych miastach, również zdecydowali się już na wydłużenie godzin funkcjonowania centrów w soboty i piątki, a w wielu innych centrach handlowych trwają analizy dotyczące tego, czy wydłużenie godzin pracy przyniesie efekt. 

Nieprecyzyjne zapisy ustawy i bardzo krótkie vacatio legis powodują utrudnienia  dla właścicieli centrów, sklepów, pracowników. Dopiero w marcu przekonamy się, jakie utrudnienia czekają na klientów.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Gala Menedżer Roku na Europejskim Kongresie Gospodarczym