Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka” w Rzeszowie oficjalnie otwarty [ZDJĘCIA]

apl
Krzysztof Kapica
Sale ze sprzętem rehabilitacyjnym, pomoc psychologa, muzykoterapia, biblioterapia, zajęcia kulinarne, to tylko część oferty ŚDS „Niezapominajka” w Rzeszowie. Pomoc adresowana jest do osób starszych, cierpiących na chorobę Alzheimera i inne przewlekłe choroby psychiczne.

Ośrodek działa od kilku tygodni, ale oficjalne otwarcie nastąpiło właśnie w Dzień Babci. Przy udziale m. in. wojewody Ewy Leniart, prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, wiceprezydent Jolanty Kaźmierczak i biskupa Diecezji Rzeszowskiej Jana Wątroby, który wnętrze ośrodka pobłogosławił i poświęcił.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Otwarcie środowiskowego domu pomocy "Niezapominajka" w Rzeszowie.

Otwarcie środowiskowego domu pomocy "Niezapominajka" w Rzesz...

Z oferty „Niezapominajki” już korzysta 12 podopiecznych, docelowo ośrodek może przyjąć do 25 zainteresowanych zajęciami. Ci każdego dnia mogą tu korzystać z różnych form zajęć rehabilitacyjnych, treningów porządkowych i kulinarnych, treningów umiejętności społecznych, zajęciach w pracowni artystyczne, uczestniczyć w filmoterapii, muzykoterapii, biblioterapii. Celem opieki w takiej postaci jest podtrzymywanie i rozwijanie zachowań, niezbędnych do funkcjonowania podopiecznego w codziennym życiu.

- To były naprawdę dobrze wydane pieniądze – stwierdził Konrad Fijołek, podkreślając, że 3,8 mln zł, jakie kosztowało uruchomienie „Niezapominajki”, aż 2,65 mln pochodziło z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Za co zresztą publicznie podziękował Ewie Leniart.

Dyrektor ośrodka Przemysław Farbaniec, gorąco zachęcał uprawnionych do udziału w zajęciach.

- Procedura skierowania do nas jest bardzo prosta: wystarczą dwa zaświadczenia lekarskie: od lekarza rodzinnego i psychiatry oraz wywiad środowiskowy pracowników socjalnych, który kończy się decyzją kierująco do naszego domu. – A my postaramy się zapewnić podopiecznym pobyt w jak najbardziej domowych, ciepłych, przyjaznych i bezpiecznych warunkach.

Dodał, że pobyt w „Niezapominajce” jest bezpłatny. Biskup Jan Wątroba zwrócił uwagę na to, że uczestniczenie osób z deficytami poznawczymi to nie tylko błogosławieństwo dla nich samych, ale także dla ich najbliższych, którzy choć na kilka godzin dziennie mogą odpocząć od wymagającej opieki nad nimi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24