Heroiczny mecz piłkarzy Stali Mielec. Remis wydarty Odrze Opole z gardła po fantastycznym golu Michała Janoty [RELACJA, ZDJĘCIA KIBICE]

Kuba Zegarliński
Grająca w osłabieniu Stal w 82. minucie minucie straciła bramkę na 0:2 a mimo to doprowadziła do remisu. KUBA ZEGARLIŃSKI
Stal Mielec zremisowała z Odrą Opole 2:2 w meczu 27. kolejki piłkarskiej Nice 1 ligi. Mielczanie przez ponad godzinę musieli radzić sobie w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Leandro. W 82. minucie stracili gola na 0:2, mimo to zremisowali.

W przedmeczowej zapowiedzi zastanawialiśmy się, czy Stal ustabilizuje formę, lub czy przed obstawieniem jej meczów nadal trzeba będzie wpierw udawać się do jasnowidza.

Po meczu z Odrą nadal nie uzyskaliśmy odpowiedzi na to pytanie, ale jedno wiemy na pewno: Zbigniew Smółka zbudował w Mielcu zespół prawdziwych walczaków, którzy nigdy się poddają. Oglądać taki zespół, nawet jak nie wygrywa, to czysta przyjemność.

Początek meczu wcale nie zapowiadał jednak takich emocji, jakich byliśmy świadkami w końcówce. Pierwszy kwadrans to typowe badanie się obu zespołów i sporo nudy, która wiała wprost z murawy boiska.

Na boisku dziać zaczęło się dopiero od 27.minuty i to w okolicznościach zdecydowanie niesprzyjających mielczanom. Po drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartce murawę musiał opuścić Leandro.

Do końca pierwszej połowy więcej z gry miała Odra, ale czujna obrona Stali nie dopuściła do straty bramki.

Prawdziwe emocje zaczęły się w drugiej połowie. W 65.minucie meczu, sędzia uznał, że Martin Dobrotka sfaulował Rafała Brusiłę, pociągając go za rękę i powodując tym samym upadek zawodnika Odry. Po chwili karnego na gola zamienił Szymon Skrzypczak.

Na trybunach rozpoczął się festiwal "pozdrowień" dla sędziego, który trwał aż do końcowego gwizdka. – Arbitrzy popełnili więcej błędów niż my. Zostaliśmy oszukani – powiedział zaraz po meczu pomocnik Stali Michał Janota.

Stal mimo osłabienia i straconej bramki, grała z pasją, nacierała, zostawiając przy tym dużo miejsca na swojej połowie. To udało się wykorzystać zawodnikom Odry, a w głównej roli ponownie wystąpił Szymon Skrzypczak. W 81. minucie z bliska dopełnił formalności po kontrze i świetnej akcji wprowadzonego z ławki Tomasa Mikinicza.

Wydawało się, że jest już po meczu. Na szczęście w odwrócenie wyniku wierzyło dziesięciu piłkarzy, którzy na sercu noszą herb Stali Mielec. Oni ruszyli do ataku, bo wiedzieli, że nie mają już nic do stracenia. - Od dziecka siedzę w piłce. Dziś widziałem niesamowite rzeczy - mówił na pomeczowej konferencji Zbigniew Smółka.

Rzeczywiście, w piątkowy późny wieczór na stadionie przy Solskiego 1 działy się rzeczy niesamowite. Stal, który od 27.minuty grała w "10", która na 6 minut przed końcem meczu przegrywała 0:2, nie straciła wiara i nacierała z pasją i energią. W 84.minucie sędzia podyktował rzut karny za faul na Maksie Banaszewskim. Do piłki podszedł Bartosz Nowak i pewnie pokonał bramkarza Odry.

Stadion zaczął kipieć od emocji. Zawodnicy Stali "poczuli krew" i zapominając o zmęczeniu i bólu spychali Odrę do rozpaczliwej, momentami obrony.

Stal dopięła swego w ostatniej minucie doliczonego czasu gry. Doprowadził Michał Janota. Piłkę przed polem karnym stracił Marcin Wodecki, a pomocnik Stali popisał się kapitalnym uderzeniem z dystansu. Po chwili sędzia odgwizdał koniec meczu.

- Wolicjonalność, zaangażowanie, serce zawodników… Walczyli na boisku z wieloma przeciwnościami, a odnieśli sukces, bo tak trzeba nazwać ten remis. Mimo że najbliższe spotkania zapowiadają się ciężko, jestem optymistą. Piłkarze pokazali to, co powtarzam – trzeba w nas cały czas wierzy - podsumował mecz trener Zbigniew Smółka.