Feta na Narodowym. Jedziemy na Euro!

tor
Robert Lewandowski zdobył piękną bramkę na 2:1
Robert Lewandowski zdobył piękną bramkę na 2:1 SZYMON STARNAWSKI
Polska pokonała w Warszawie Irlandię i tym samym uzyskała awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy, które rozegrane zostaną we Francji.

Trybuny po raz pierwszy eksplodowały w - bynajmniej nie pechowej - 13. minucie. Z rzutu rożnego Kamil Grosicki zacentrował na 25. metr, tam czekał już Grzegorz Krychowiak i z całych sił huknął w stronę bramki. Piłka pofrunęła w gąszcz piłkarzy, zasłonięty bramkarz Irlandii nie wiedział, co robić, więc tylko wzrokiem odprowadził futbolówkę, gdy ta wpadała do bramki tuż przy słupku.

Feta trwała tylko 3 minuty. Michał Pazdan nieumyślnie - ale jednak - sfaulował wysoko uniesioną nogą Longa, a że ten już o kilkanaście centymetrów przekroczył linię „szesnastki”, turecki arbiter wskazał na „wapno”. Walter wytrzymał ciśnienie i wycelował idealnie obok słupka. Golem na 2:1 zapachniało po „rogalu” Grosickiego. 3 minuty po tym strzale na widowni znów wybuchał euforia. Po ciekawej akcji wzdłuż pola karnego chytrze dośrodkował Mączyński, a nadbiegający Lewandowski przyłożył mocno głową z kilkunastu metrów i Randolph był bez szans. Irlandczycy w I połowie otrzymali dwie żółte kartki za faule na „Lewym”.

Po zmianie stron trwała twarda i ostra walka. Piłkarze z zielonej wyspy potrzebowali gola, aby bezpośrednio awansować, Polacy starali się nie robić głupot w tyłach i szukali gola, który odarłby przeciwnika ze złudzeń. I ten powinien paść w 65. minucie. Jednak „Grosik” nie wygrał pojedynku z bramkarzem, a Mączyński z kąta dobijał niecelnie. W 71. Lewandowski wychodził na pozycję sam na sam, ale w ostatniej chwili wmieszał mu się w paradę Coleman. Za moment po rogu główkował Krychowiak i mógł się pokusić o bramkę. Blisko 2:2 (i odesłania naszych do barażu) było w 81. min, po główce Keogha. Sędzia doliczył 5 minut, ale nasi nie popełnili błędu i po ostanim gwizdku mogli przyjmować gratulacje.

Polska - Irlandia 2:1 (2:1)

Bramki: 1:0 Krychowiak 13, Walters 16 - karny, 2:1 Lewandowski 42.
Polska: Fabiański - Piszczek, Glik I, Pazdan, Wawrzyniak - Linetty, Krychowiak, Olkowski (63 Błaszczykowski), Mączyński (82. Szukała), Grosicki (85. Peszko I) - Lewandowski.
Irlandia: Randolph - Coleman, O’Shea II I [92] Keogh, Brady - McClean (73 Hoolahan), McCarthy, Whelan I (58 McGeady), Hendrick, Walters - Long (55. Keane).
Sędziował Cuneyt Cakir.(Turcja). Widzów 57 497.

POZOSTAŁE WYNIKi:**Niemcy - Gruzja 2:1 (0:0) Muller 50 - k, Kruse 79 - Kankawa 53; Gibraltar - Szkocja 0:6 (0:2)** Martin 25, Maloney 39, Fletcher 52, 56, 85. Naismith 90.