Łemkowyna Ultra-Trial 2016 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tomasz Jefimow
Łemkowyna Ultra-Trail to jedna z największych tego typu imprez w Polsce. I zarazem najtrudniejszy z górskich ultramaratonów, jedyny, który odbywa się jesienią. Największym wyzwaniem dla biegaczy była pogoda. Padający od wczoraj deszcz nie ułatwiał uczestnikom zadania. Tomasz Jefimow
1800 biegaczy z 16 krajów zmaga się z błotnistymi trasami Łemkowyna Ultra-Trail. Pierwsi zawodnicy na poszczególnych dystansach są już na mecie. Wciąż trwa wyścig na najważniejszym 150-kilometrowym dystansie.

Trasa biegnie Głównym Szlakiem Beskidzkim (tzw. czerwonym). Po górach, lasach, wąskich ścieżkach. Uczestnicy biegną bez względu na warunki atmosferyczne. Czasem kilkadziesiąt godzin, z krótkimi przystankami (co 15-30 km), gdzie mogą przez chwilę odpocząć, zjeść, napić się czegoś ciepłego.

Najdłuższy odcinek liczy 150 km i prowadzi z Krynicy do Komańczy. Start: o północy z piątku na sobotę. Pozostałe to: 80 km (z Krynicy do Chyrowej), 70 km (z Chyrowej do Komańczy), 48 km (z Iwonicza-Zdroju do Komańczy), 30 km (z Puław do Komańczy).

80-kilometrową trasę najszybciej pokonał Paweł Jakubczyk z Kielc. Jego czas to 9 godz. 25 min. i 55 sek. Jako drugi wbiegł na metę Mateusz Kramek z Warszawy, trzeci – Rafał Konieczny z Radlina. Wśród kobiet najszybciej z tym dystansem poradziła sobie Iwona Kik ze Strzyżowa . Za nią przybiegła Joanna Pyrek z Krakowa, trzecie miejsce zajęła Kinga Kwiatkowska z Krakowa.

Na dystansie 70 kilometrów zwyciężył Rafał Klecha z Zakopanego (6 godz. 44 min. 43,5 sek.). Drugie miejsce zajął Piotr Skwarek ze Swieradowa-Zdroju, a trzecie – Waldemar Pitala z Lipinek Łużyckich. Najszybsze kobiety to Katarzyna Winiarska z Przemyśla i Paulina Wywłoka z Wierzbnej.

W Łemko Maratonie (48 km) wygrał Paweł Belcik z Rogów (4 godz. 9 min. 20,2 sek), drugie miejsce zajął Łukasz Brzeźnicki z Łodzi, trzecie - Andrzej Miedziejewski z Pruszkowa. Wśród kobiet triumfowała Paulina Janik z Jeleniej Góry, Zanozina Ekaterina z Pragi.

2 godz. 16 min. 33,8 sek potrzebował Paweł Gładysz z Jedlicza na przebiegnięcie najkrótszego, 30-kilometrowego dystansu, za nim na metę wbiegł Przemysław Oleksy z Rzeszowa, trzecie miejsce zajął Marcin Węgiel z Jasła. Wśród kobiet zwyciężyła Lucyna Walaszczyk z Poznania.