MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skansen w Sanoku. Pieszo albo wozem z hucułem

Małgorzata Froń
Skansen w Sanoku to miejsce, gdzie zatrzymał się czas...
Skansen w Sanoku to miejsce, gdzie zatrzymał się czas... Dorota Mękarska
Tutaj czas się zatrzymał. We wsiach nadal są kuźnie, ziemne piwniczki do przechowywania żywności, a chaty z drewna pokrywa strzecha. Skansen w Sanoku. Piękny i obiecujący niesamowite przeżycia. Warto tam zajrzeć.

W Sanoku znajduje się największy w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie, park etnograficzny. To pierwszy, założony po II wojnie światowej skansen. Położony jest u brzegu rzeki San i Gór Sanocko-Turczańskich. Zajmuje powierzchnie 38 ha.

Na ogromnym obszarze rozmieszczono wystawy, dzięki którym zwiedzający mogą przenieść się w przeszłość i zobaczyć jak wyglądały wsie podkarpackie w dawnych czasach.

Można tu zobaczyć wiejską kuźnię, wiatraki, szkołę czy młyn. Poznamy podczas zwiedzania różne grupy etnograficzne, które zamieszkiwały tereny wschodniej części polskich Karpat. W pięciu sektorach zobaczyć można zagrody - domy i budynki gospodarcze, które charakterystyczne były dla Łemków, Bojków, Pogórzan i Dolinian.

Drewniane budynki, wtopione w malownicze krajobrazy, tworzą unikalną całość, co pozwala odczuć klimat i atmosferę tamtych czasów.

Stare, urokliwe cerkiewki

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

powstało na przełomie lat 50. i 60. Na wolnym powietrzu zgromadzono najciekawsze zabytki budowlane mieszkańców południowo - wschodniej Polski.

W skansenie znajdują się również obiekty sakralne, wśród nich cerkwie bojkowskie i łemkowskie czy wiejskie kapliczki.

Zajrzeć można także do warsztatów rzemieślniczych (tkacki, kołodziejski, wikliniarski), które są w pełni wyposażone we wszelkie sprzęty.

Prawdziwą gratką dla miłośników sztuki będzie z pewnością ekspozycja malarstwa ikonowego - ponad 200 ikon, które stworzone zostały w przeciągu pięciu wieków (XV-XX w.).

Po skansenie hucułem

Konie huculskie

były charakterystycznymi zwierzętami pociągowymi w Karpatach do wybuchu drugiej wojny światowej. Dzisiaj można na nich pojeździć w wielu stadninach na terenie Bieszczadów.

Muzeum Budownictwa Ludowego. można zwiedzać w bardzo ciekawy sposób, a mianowicie... konnym wozem. Do dyspozycji turystów skansen przygotował dwa wozy zaprzężone w konie huculskie.

- Parę lat temu sprowadziliśmy z Gładyszowa cztery konie huculskie, przygotowaliśmy dwa wozy konne na drewnianych kołach i oferujemy turystom zwiedzanie skansenu furmankami - mówi pracownik skansenu.

Wprowadzenie na stałe zwierząt do skansenu nie było ani łatwe, ani proste. Ale za to daje to ogromne możliwości zarówno skansenowi jak i turystom. Amatorów zwiedzanie w wozie nie brakuje, tym bardziej, że skansen położony jest na rozległym terenie i jeżeli jedziemy tam z dziećmi, to jest to bardzo dogodna forma zwiedzania.

Po zakończeniu sezonu letniego konie są wykorzystywane do kuligów. Ta forma wypoczynku cieszy się bowiem ogromnym powodzeniem u turystów.

Skansen to także cykliczne imprezy kulturalne, wystawy, dobra kuchnia w Gospodzie pod Białą Górką. Gospoda mieści się w zabytkowym XVIII-wiecznym spichlerzu (1732 r.), serwuje potrawy regionalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24