MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skansen w Kolbuszowej będzie rozbudowany

Małgorzata Motor
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej rozstrzygnął właśnie przetarg na projekt rozbudowy parku etnograficznego.

W nowych budynkach znajdzie się to wszystko, bez czego prawdziwe muzeum nie może funkcjonować.

- W ramach tej inwestycji powstaną magazyny dla muzealiów, pracownie konserwatorskie, a także będzie przestrzeń przeznaczona dla zwiedzających. Zmianę odczują przede wszystkim turyści. Nie tylko dlatego, że zmieni się krajobraz. Przede wszystkim będą mieli nowoczesną recepcję, salę wystawienniczą, której muzeum w tej chwili nie ma. Będzie też przy niej miejsce do prowadzenia zajęć edukacyjnych, a także miejsce, gdzie zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z archiwum, biblioteki oraz zbiorów, jakie posiadamy - wyjaśnia Jacek Bardan, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Inwestycja będzie realizowana przy ulicy Wolskiej w Kolbuszowej i będzie uzupełnieniem już istniejącej zabudowy skansenowskiej.

- Wszystko będzie zharmonizowane zabudową parku etnograficznego. Sięgnęliśmy po projekty aż z 1915 roku, które były inspirowane stylem narodowym. Jest to architektura dostosowana do tego miejsca. W związku z tym, że będą to nowe obiekty, możemy dokonywać adaptacji, tak, aby je unowocześnić i dostosować do współczesnych funkcji. Ogólnie rzecz ujmując, nowe budynki połączą zharmonizowaną architekturę dawną z nowoczesnymi funkcjami - wyjaśnia Jacek Bardan, dyrektor muzeum.

Inwestycja jest konieczna, bo pracownicy muzeum są obecnie rozproszeni po całym mieście.

- Magazyny muzealiów są 8 kilometrów od muzeum i w dodatku nie są naszą własnością. Jest poważna niepewność co do tego czy w dalszym ciągu będziemy mogli je użytkować. Obecne magazyny nie spełniają bowiem warunków, które są konieczne do tego, żeby przechowywać zabytki. To wystarczający powód, żeby taką inwestycję przeprowadzić. Drugą niedogodnością jest to, że wszystkie pracownie merytoryczne są 2,5 km od obecnego parku. Zatem obsługa ruchu turystycznego, wszelka działalność związana z upowszechnianiem i opieką nad zbiorami jest straszliwie niedogodna i utrudniona. Po prostu musimy jeździć tam i z powrotem - zwraca uwagę dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24