Siostry Blajer, Kwiatkowska i Winnicki najlepsze na Akademickich Mistrzostwach Polski w Katowicach

luc
Reprezentujące Uniwersytet Rzeszowski siostry Aleksandra i Gabriela Blajer zwyciężyły w swoich kategoriach podczas rozgrywanych w Katowicach Akademickich Mistrzostwach Polski w trójboju siłowym. Na najwyższym stopniu podium stanęła też Agata Kwiatkowska z Collegium Humanum w Rzeszowie oraz Mateusz Winnicki z KPU w Krośnie.

W klasyfikacji generalnej u kobiet zwyciężył Uniwersytet Jagielloński, a wśród mężczyzn Politechnika Gdańska. Dwudniowa impreza organizowana na Górnym Śląsku przez Uniwersytet Śląski skupiła 318 zawodników i 146 zawodniczek, rywalizujących w przysiadzie ze sztangą, wyciskaniu na leżąco oraz w martwym ciągu.

Najlżejsze specjalności u pań zdominowały przedstawicielki uniwersytetów. W kategorii do 52 i do 57 kg triumfowały siostry Aleksandra i Gabriela Blajer z Uniwersytet Rzeszowskiego. Z kolei złota w wadze do 63 i 69 kg trafiły do rąk zawodniczek AWF-ów – odpowiednio Martyny Wystemp (Katowice) oraz Aleksandry Łukasik (Kraków). W kategorii do 76 kg zwyciężyła Agata Sitko z Politechniki Śląskiej, a do 84 kg – Joanna Sałek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei w wadze powyżej 84 kg najlepsza była Agata Kwiatkowska z Collegium Humanum w Rzeszowie.

Na podium w najniższych kategoriach u mężczyzn przeważali reprezentanci politechnik. Złoto w wadze do 59 kg zdobył co prawda Shamte Ndiaye z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a pozostałe miejsca medalowe obsadzili Dawid Leśniak z Politechniki Opolskiej i Bartosz Kubinka z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zwycięzcą w kategorii do 66 kg okazał się Michał Jasak z Politechniki Warszawskiej. Z kolei tytuł w kategorii do 74 kg obronił Kamil Linstedt z Politechniki Gdańskiej, bijąc z wynikiem 253 kg rekord AMP-ów. Kolejne z rzędu złoto zdobył jego uczelniany kolega. Marcin Statkiewicz, ubiegłoroczny triumfator w kategorii do 93 kg, tym razem triumfował w wadze do 105 kg, zaś w kat. 93 kg triumfował Mateusz Winnicki z KPU w Krośnie. Najlepszy w kategorii do 120 kg był z kolei Jędrzej Żukowski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Medale w najcięższej specjalności powyżej 120 kg trafiły zaś do rąk zawodników z uniwersytetów, a nowym mistrzem okazał się Jakub Brożek (Uniwersytet Warszawski).