W Poniatowej szybko operują kolana i biodra

W Poniatowej szybko operują kolana i biodra

Andrzej Piątek

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

W ubiegłym roku w Poniatowej wszczepiono 136 protez kolan i 303 bioder.

W ubiegłym roku w Poniatowej wszczepiono 136 protez kolan i 303 bioder. ©Archiwum

W Ponadregionalnym Ośrodku Ortopedycznym w Poniatowej na Lubelszczyźnie na protezę kolana lub biodra trzeba czekać najwyżej miesiąc.
W ubiegłym roku w Poniatowej wszczepiono 136 protez kolan i 303 bioder.

W ubiegłym roku w Poniatowej wszczepiono 136 protez kolan i 303 bioder. ©Archiwum

M.in. pacjenci z Podkarpacia dostają darmowy transport z domu i napowrót karetką sanitarną. Za leczenie płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Coraz częściej i wcześniej zapadamy na zwyrodnienia stawów kolanowych i biodrowych - twierdzi lek. med. Jarosław Kłebukowski, dyrektor Ponadregionalnego Ośrodka Ortopedycznego w Poniatowej.

Zatem, nie brakuje pacjentów z różnych stron Polski, a nawet z Warszawy. Bo chorzy nie chcą czekać kilku lat w kolejce.

Elżbieta Pływacz z Siedlec myślała, że dla niej i jej męża zostały już tylko wózek inwalidzki i kule.

- Zachorowałam na kolano, mąż na biodro - opowiada. - W Siedlcach wyznaczono nam operacje za 5 lat, w Warszawie za 2. Dzięki kuzynce z Opola Lubelskiego dowiedzieliśmy się o Poniatowej. Jak usłyszałam, żeby za miesiąc przyjechać na operację, popłakałam się ze szczęścia. Obydwoje tam leżeliśmy. Pielęgniarki uśmiechnięte, lekarze przyjaźni. Nie można się było skrzywić, bo się zaraz dopytywali, czy coś boli, czy coś dolega. Teraz normalnie się poruszamy.

Lekarze dbają o ośrodek, ponieważ wzięli go we własne ręce. Lek. med. Jarosław Kłebukowski zrezygnował z pracy w szpitalu w Lublinie na rzecz niepublicznej spółki Orto-Medical, która prowadzi ortopedię w Poniatowej.

Od 2006 r. współpracuje z kilkoma lekarzami z Lublina, dojeżdżającymi do Poniatowej na zabiegi.

Ponieważ ośrodek ortopedyczny jest jednym z oddziałów szpitala publicznego mającego kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, pacjenci za nic nie płacą.

Ortopedia w Poniatowej specjalizuje się w planowych zabiegach wstawiania protez kolanowych i biodrowych.

Pacjenci przychodzą do szpitala dzień przed operacją, są szybko operowani, nie mają powikłań. Jeżeli jest potrzeba, przechodzą na oddział rehabilitacji.

Ośrodek w Poniatowej wyrasta na giganta wstawiania protez. Według danych NFZ z 2007 r. na 256 ośrodków zakładających protezy kolana i biodra w Polsce, Poniatowa była na 20 miejscu.

Komentarze (3)

Wszystkie komentarze (3) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo