Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety chcą rodzić bez bólu

Ewa Kurzyńska
Pani Sylwia z Rzeszowa tydzień temu siłami natury urodziła córeczkę. - Uważam, że każda kobieta powinna mieć prawo do porodu bez bólu. Znieczulenie podczas rozwiązania powinno być dostępne także "na życzenie”. Nie tylko ze względów medycznych - uważa młoda matka.
Pani Sylwia z Rzeszowa tydzień temu siłami natury urodziła córeczkę. - Uważam, że każda kobieta powinna mieć prawo do porodu bez bólu. Znieczulenie podczas rozwiązania powinno być dostępne także "na życzenie”. Nie tylko ze względów medycznych - uważa młoda matka. Fot. Tadeusz Poźniak
Przyszłe matki są zdania, że podczas porodu powinny mieć prawo do znieczulenia "na życzenie". Teraz mogą je dostać, ale tylko ze wskazań lekarskich.

Coraz więcej kobiet chce uniknąć bólu podczas rozwiązania - zauważają lekarze.
Znieczulenie zewnątrzoponowe podane podczas porodu sprawia, że kobieta nie odczuwa bólu, ale może chodzić.

Na taką ulgę podczas rozwiązania przyszłe mamy mogą liczyć jednak tylko wtedy, gdy są wskazania medyczne. Wówczas jest ono refundowane.

Chcemy mieć prawo wyboru

Pani Monika z Czudca kilka dni temu także została mamą. Kobieta uważa, że kobiety powinny mieć prawo także do znieczulenia "na życzenie" - Poród bez znieczulenia? To jak trwające kilka godzin wyrywanie zęba bez żadnych środków przeciwbólowych. Nie każda kobieta jest w stanie to znieść i dlatego powinny mieć prawo rodzić bez bólu - uważa kobieta.

Na zachodzie to standard

Zapraszamy do dyskusji

Czy kobiety powinny mieć prawo do znieczulenia "na życzenie"? Na opinie autorka artykułu czeka dziś, w godz. 14 - 15 pod nr tel. 017 867-22-35 lub e-mail: [email protected].

Jak wynika ze statystyk, w krajach Europy Zachodniej ponad 20 proc. kobiet dostaje znieczulenie podczas porodu naturalnego.

- U nas 3 do 5 proc. położnic - wylicza dr nauk med. Krzysztof Botiuk, ordynator oddziału ginekologiczno - położniczego w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

Zdaniem lekarza coraz więcej młodych kobiet nie godzi się na ból, który towarzyszy porodowi naturalnemu.

- Uważam, że kobiety powinny mieć prawo wyboru: czy rodzą ze znieczuleniem, czy bez - dodaje dr Botiuk.

Co robią kobiety, które chcą rodzić bez bólu? Te, które na to stać, umawiają się z anestezjologami, by byli podczas porodu. Inna droga to załatwienie sobie u lekarza specjalisty, np. okulisty czy endokrynologa, zaświadczenia, że podczas rozwiązania wskazane jest znieczulenie.

Przeciwnicy: są ważniejsze potrzeby

Przeciwnicy znieczuleń "na życzenie" twierdzą, że w szpitalach brakuje anestezjologów do opieki nad rodzącymi. Brakuje także pieniędzy. Środki, które przynoszą ulgę matce, nie są bez wpływu na dziecko w jej łonie. Noworodki, których matki dostały znieczulenie podczas porodu, częściej wymagają wspomagania oddychania w pierwszych godzinach życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24