Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chore zęby szkodzą sercu

Anna Koniecka
- Stany zapalne w jamie ustnej, jako ogniska pierwotne, powodują, że bakterie przedostają się stamtąd do krwioobiegu i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych.
- Stany zapalne w jamie ustnej, jako ogniska pierwotne, powodują, że bakterie przedostają się stamtąd do krwioobiegu i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. FotAnna Koniecka
Chore zęby mogą być przyczyną chorób ogólnoustrojowych. Nie tylko chorób serca, także innych narządów, np. nerek, wątroby, płuc czy mózgu.

Rozmowa z lek. stom. Januszem Serwińskim z Rzeszowa.

- Zepsute zęby szkodzą zdrowiu - to na ogół wiemy. Ale jaki związek mają z miażdżycą albo z zawałem serca? Ostatnio kolega, który panicznie boi się dentysty i ma przez to w ustach istne Koloseum, usłyszał od kardiologa, że swoją chorobę miażdżycową "zawdzięcza" m.in. fatalnemu stanowi uzębienia.

- Chore zęby mogą być przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych. Nie tylko chorób serca, także innych narządów, np. nerek, wątroby, płuc czy mózgu.

- Skąd się bierze to zagrożenie?

- W wielu narządach naszego organizmu może dojść do tzw. zakażenia odogniskowego, gdy pierwotnym ogniskiem zakażenia będą właśnie chore zęby bądź tkanki je otaczające.

Są to głównie powikłania i następstwa próchnicy zębów, poczynając od zapalenia miazgi zęba, martwicy, po zgorzel - jeśli chodzi o choroby nerwu, a także stany zapalne okołowierzchołkowe jak: ziarniniaki, torbiele oraz zapalenia kości ograniczone lub rozlane o charakterze miejscowym lub ogólnym, jak również choroby przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb.

- W jaki sposób ropień, który robi się pod zębem, może szkodzić sercu?

- Stany zapalne w jamie ustnej, jako ogniska pierwotne, powodują, że bakterie przedostają się stamtąd do krwioobiegu i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. Wtedy łatwiej osadza się na nich płytka miażdżycowa. Zwężając naczynia, doprowadza - jeśli dotyczy to mięśnia sercowego - do zawału serca.

Ponadto substancje wydzielane przez ognisko zapalne powodują większą krzepliwość krwi. Mamy wtedy gęstszą krew. Taka krew jest trudniejsza do przepompowywania dla serca. A po drugie - gęsta krew też ułatwia odkładanie się płytki miażdżycowej i... w konsekwencji mamy zawał serca.

- Czy kamień nazębny też sprzyja rozwojowi miażdżycy?

- Niestety, tak. Ma on w sobie bardzo dużą ilość bakterii, które odnaleziono również w płytce miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Badania dowodzą, że właśnie te bakterie są odpowiedzialne za powstawanie płytki miażdżycowej. Dlatego powinniśmy systematycznie czyścić zęby z kamienia.

- Do jakich jeszcze chorób mogą się przyczynić zepsute zęby?

- Choroby odogniskowe mogą spowodować np. zapalenie kłębuszkowe nerek, a także zaatakować wszystkie narządy miąższowe (np. wątrobę, płuca), wywołując tam ropnie. Bakterie z chorego zęba, a są to głównie gronkowce i paciorkowce odpowiedzialne za stany ropne, mogą zaatakować gałkę oczną i cały oczodół. Może również, na skutek długotrwałego stanu zapalnego, dojść do choroby reumatycznej. A także do zapalenia mózgu i móżdżku.

Oczywiście, wymieniam tu skrajne przypadki, jednak chcę w ten sposób uzmysłowić pacjentom, ze nieleczenie zębów może pociągnąć za sobą znacznie poważniejsze stany chorobowe.

- Czy każdy zepsuty ząb powoduje te choroby?

- Choroby odogniskowe stanowią niewielki procent zachorowań, więc nie każdy stan zapalny musi od razu skutkować w ten sposób, ale takie niebezpieczeństwo istnieje. Zwłaszcza u dzieci, gdyż u nich wszystkie procesy chorobowe następują bardzo szybko. Tworzenie się ogniska ropnego też przebiega dużo szybciej niż u osoby dorosłej. Układ odpornościowy dziecka nie jest tak dobrze wykształcony, dlatego organizmowi trudniej się bronić.

- Z tego wniosek, że trzeba leczyć zęby mleczne.

- Zdecydowanie tak. Problem zakażeń odogniskowych dotyczy nie tylko zębów stałych, ale również mlecznych. Niestety, z ich leczeniem bywa różnie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24