Jak uniknąć żylaków?

Jak uniknąć żylaków?

Grażyna Woźniak

Nowiny

Nowiny

Jak uniknąć żylaków?

- Rozwój żylaków ma szansę zahamować aktywność fizyczna, masaże nóg, pozbycie się nadmiaru kilogramów - doradza chirurg, lek. med. Krzysztof Godlewski. ©Fot. Krystyna Baranowska

Aktywność fizyczna, masaże nóg, pozbycie się nadmiaru kilogramów to wypróbowane metody na usprawnienie krążenia.
Jak uniknąć żylaków?

- Rozwój żylaków ma szansę zahamować aktywność fizyczna, masaże nóg, pozbycie się nadmiaru kilogramów - doradza chirurg, lek. med. Krzysztof Godlewski. ©Fot. Krystyna Baranowska

O pojawieniu się żylaków sygnalizuje uczucie ciężkości w nogach. Kiedy już są widoczne, nie tylko je szpecą. Nie leczone, stają się przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych.

- W ekstremalnych przypadkach kończy się na amputacji nogi - nie ukrywa lek. med. Krzysztof Godlewski, chirurg ze szpitala MSWiA w Rzeszowie.

Za dużo siedzimy i stoimy

Liczba ludzi, którzy mają problemy z żylakami sukcesywnie rośnie.
Przyczyna? Dziesiątki godzin pracy w biurach i firmach. Z reguły praca taka związana jest z siedzeniem za biurkiem. I wówczas krążenie w nogach nie jest takie, jakie być powinno. Może dojść i nierzadko dochodzi do uszkodzenia zastawek żylnych, które kontrolują przepływ krwi, tak, aby płynęła jednokierunkowo do serca.

Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchownych. Pojawienie się ich jest sygnałem rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej.W przypadku nieprawidłowego działania zastawek krew pozostaje w nogach i gromadząc się jest przyczyną żylaków. Problemy z prawidłowym krążeniem krwi miewają m.in. chirurdzy, sprzedawcy, czyli przedstawiciele tych zawodów, które skazują ich na wielogodzinne stanie przy stole operacyjnym lub za ladą. Równie zabójcza bywa nadmierna otyłość.

- Siłą faktu, wśród pacjentek z problemem żylaków, które trafiają do mojego gabinetu przeważają kobiety w ciąży, choć ta nadwaga jest akurat nieunikniona - mówi chirurg, lek. med. Krzysztof Godlewski

Rozpoznać i szybko zlikwidować

W początkowej fazie żylaki bywają niewidoczne. O ich istnieniu sygnalizuje coraz bardziej dokuczliwe uczucie ciężkości w nogach. Mogą pojawić się obrzęki, nocne skurcze. Warto już wtedy zapukać do gabinetu lekarza specjalisty, który zaaplikuje nam kuracje pozwalająca na uniknięcie chirurgicznego skalpela.

A ten z pewnością grozi nam, jeśli nie podejmiemy w porę leczenia. Żylaki często nie powodują żadnych powikłań. Niekiedy mogą jednak być przyczyną stanów zapalnych.

Na skórze, pod którą z czasem pojawią się, widoczne gołym okiem zgrubienia żył mogą bolesne pojawić się stwardnienia i zaczerwienienia. Ten stan to zapalenie żył lub ich zamknięcie przez zakrzep. Jego oderwanie się i przemieszczanie wraz z krwią może zakończyć się śmiercią.

Zmiany na skórze spowodowane są nieprawidłowym krążeniem krwi. Brak ingerencji medycznej zafundować nam może bolesne i co gorsza trudne do wyleczenia, owrzodzenia.

Gimnastykuj się i używaj pończoch

- Nie ma skutecznego środka na zlikwidowanie choroby spowodowanej żylakami - nie próbuje pocieszać, chirurg, lek. med. Krzysztof Godlewski.

- Można natomiast, a nawet trzeba stosować środki, które zahamują jej dalszy rozwój. Aktywność fizyczna, masaże nóg, pozbycie się nadmiaru kilogramów to wypróbowane metody na usprawnienie krążenia.

Noszenie leczniczych pończoch uciskowych spowoduje, że zabraknie w żyłach wolnej przestrzeni gdzie gromadzić się może nadmiar krwi. Zaaplikowane przez specjalistę medykamenty wzmocnią ścianki naczyń żylnych, które z wiekiem tracą swą elastyczność. Pojawiające się przebarwienia na skórze, czy obrzęki, to znak, że z naszym układem żylnym dzieje się coś niedobrego.

Zdiagnozowanie w porę choroby spowodowanej żylakami pozwoli na przynajmniej częściowe jej zwalczenie, zahamowanie postępu. W pozostałych przypadkach często pozostaje już tylko operacja.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo