Jak bez leków obniżyć cholesterol?

Jak bez leków obniżyć cholesterol?

Anna Koniecka

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Jak bez leków obniżyć cholesterol?

Kuracja czosnkowa, pomaga nie tylko zbić cholesterol, ale również oczyszcza organizm. ©WOJCIECH ZATWARNICKI

- Mam 54 lata i już od 8 lat jestem na diecie, gdyż mam problem z cholesterolem - pisze pan Edward z USA.
Jak bez leków obniżyć cholesterol?

Kuracja czosnkowa, pomaga nie tylko zbić cholesterol, ale również oczyszcza organizm. ©WOJCIECH ZATWARNICKI

Jak wielu naszych Czytelników, szuka naturalnych sposobów obniżenia cholesterolu.

- Bez leków, dzięki diecie i aktywności fizycznej, byłem w stanie zbić cholesterol poniżej 190. Ale wtedy miałem reżim: w weekendy bieg rano 6,5 lub 8,5 km, później mecz 90 minut lub tenis ok. 1,5 godz. Od operacji prostaty jestem na terapii hormonalnej, a to podnosi mój poziom cholesterolu. Podnosi go również lek przeciw osteoporozie - pisze pan Edward.


Z uwagi na stan wątroby, farmakologicznie zbijać cholesterolu nie może (np. przy pomocy statyn).

- Pozostaje mi tylko medycyna alternatywna lub "babcine przepisy". Może napisze pani coś o nich, tak rzadko się je teraz spotyka. Dość regularnie czytam "Nowiny", mieszkałem kiedyś w Rzeszowie - wspomina.

Minerały i witaminy

Minerały i witaminy


Krzem. Dieta przeciwcholesterolowa wymaga odpowiednich ilości związków krzemu (ma on właściwości przeciwmiażdżycowe). Dobrym źródłem krzemu są odwary ze skrzypu polnego z dodatkiem soku z cytryny.

Niacyna. (Witamina B3). Pobierana w dawkach 500 mg, trzy do sześciu razy dziennie redukuje poziom "złego" cholesterolu i trójglicerydów od 15 do 30 proc. Równocześnie zwiększa się ilość "dobrego" cholesterolu.

Witamina E, C i betakaroten. Zapobiegają utlenianiu lipoprotein LDL i dzięki temu spowalniają rozwój miażdżycy. Podobne właściwości ma selen i cynk.

Czerwone wino. Picie czerwonego wina, przez jakiś czas obniża poziom cholesterolu, podnosi jednak poziom trójglicerydów.

Olej z oliwek. Należy go dodawać do posiłków (do ciepłej ale nie gorącej zupy, surówek, ziemniaków, kasz, pieczywa). Nie powinno się go używać do smażenia, bo w wysokiej temperaturze traci właściwości lecznicze. Spożywać ok. trzy łyżki oliwy dziennie.

Kiedy podawać leki obniżające cholesterol? O tym decyduje lekarz, gdy poziom cholesterolu jest podwyższony lub gdy występują już objawy choroby sercowo-naczyniowej lub innych chorób metabolicznych (cukrzyca, otyłość).

Źródło: Internet, Encyklopedia zdrowia, Żyj zdrowoKuracja czosnkowa

- To jest znakomita kuracja, pomaga nie tylko zbić cholesterol, ale również oczyszcza organizm. Dzięki niej powróciłem do dawnej wagi, a także poprawił mi się wzrok - opowiada znajomy adwokat z Rzeszowa. Kurację powtarza co 5 lat. - Częściej nie potrzeba - zapewnia.

Oto przepis: 550 g czosnku obrać, rozdrobnić w drewnianym lub porcelanowym naczyniu (nie używać nic metalowego). Wymieszać czosnek z 200 g spirytusu i w zamkniętym szczelnie słoiku postawić na 10 dni w lodówce. Jedenastego dnia przecedzić płyn i wstawić do lodówki jeszcze na dwa dni. Pić przez 12 dni, przed śniadaniem, obiadem i kolacją, rozpuszczając płyn w szklance mleka.

Dzień pierwszy: 1 kropla (śniad.), 2 krople (obiad), 3 (kolacja). Dz. drugi: 4, 5, 5. Dz. trzeci: 7,8,8. Dz. czwarty: 10,11,11. Dz. piąty: 15,14,15. Dz. szósty: 15, 16, 16. Dz. siódmy: 12,11,10. Dz. ósmy: 9,8,7. Dz. dziewiąty: 6,5,4. Dz. dziesiąty: 3,2,2. Dz. jedenasty: 15,25,25. Dz. dwunasty: 25,25,25.

Przepis na kurację czosnkową znaleziono pod koniec lat dziewięćdziesiątych ub. wieku w buddyjskim klasztorze. Ponoć działa ona odmładzająco, a także usuwa chroniczne bóle głowy.

Rady O. Jana Grande

Według zaleceń tego słynnego zakonnika - zielarza, powinniśmy pić dużo kefiru.

- Trzustka niekiedy nie znosi słodkiego mleka i wtedy trzeba pić kwaśne mleko, a najlepiej gdyby to był kefir - pisał o. Grande.

- Do usunięcia cholesterolu z organizmu jest koniecznie potrzebna duża dawka wapna, które bez przerwy musimy spożywać - objaśniał. - Cholesterol w ciągu paru tygodni spadnie w naszych tętnicach, żyłach i zastawkach.

Ziołowa mieszanka z babką

Osoby z wysokim poziomem cholesterolu, oprócz zmiany sposobu żywienia (jak najwięcej warzyw, otrąb owsianych i w ogóle błonnika), mogą spróbować jeszcze innej naturalnej metody. Należy zemleć w równych ilościach: nasiona dyni, lnu, wiesiołka i babki płesznik. Mieszankę przechowujemy w szczelnie zakręconym słoiku w lodówce. Zażywamy raz dziennie 2 duże łyżki wraz z posiłkiem (można też 2x dz. po 1 łyżce).

A może otręby?

Przepis mojej babci Weroniki (dożyła w dobrej kondycji 103 lat): otręby owsiane z utartym dużym jabłkiem i sokiem z połówki cytryny (może być zamiast cytryny łyżeczka domowego octu jabłkowego), plus kilka orzechów włoskich i miód. Razem z kromką białego sera polanego miodem (obowiązkowo na śniadanie). Wieczorem łyżka oliwy.

Komentarze

Wszystkie komentarze (11) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo