Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy na zaćmę będą mogli dopłacić do soczewek premium

Ewa Kurzyńska
lek. med. Klaudiusz Gerke
lek. med. Klaudiusz Gerke archiwum
Rozmowa z Klaudiuszem Gerke, okulistą z Rzeszowa.

Przybywa pacjentów, którzy borykają się z chorobami oczu?

Z pewnością ich nie brakuje. Natomiast znacząco poprawił się sposób leczenia. Jeszcze dekadę temu był problem z operacją zaćmy, 7-8 lat temu witrektomię wykonywano tylko w klinikach. Pacjenci po zabiegach długo leżeli w łóżkach, a dzisiejsze metody powodują, że możemy ich rehabilitować już dobę po zabiegu. Dzięki temu szybciej i łatwiej wracają do normalnego życia. Wciąż są schorzenia, z którymi medycyna sobie nie radzi. Ale to już nie te czasy, jak w latach 50, czy 60- ub. wieku, gdy medyczne nowinki docierały do nas po kilku latach. Dzisiaj najnowsze sposoby leczenia oczu, które wprowadzono za granicą, w Polsce wprowadzamy już po kilku miesiącach. Często operują u nas koledzy z zagranicy, którzy podnoszą również nasze kwalifikacje zawodowe.

Czy to prawda, że pacjenci leczeni z zaćmy w ramach ubezpieczenia będą mogli dopłacać do lepszych soczewek?

Tak. W najbliższym czasie szykuje się istotna zmiana dla pacjentów. W życie mają wejść przepisy, które umożliwią wprowadzenie dopłat do soczewek wieloogniskowych, tzw. premium. Chodzi o soczewki wszczepianie podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Teraz pacjent ma do wyboru: albo decyduje się na zabieg finansowany przez NFZ, albo komercyjny. W tym pierwszym przypadku chory może mieć zastosowaną tylko soczewkę, za którą płaci NFZ. Po zmianach będzie mógł wybrać lepszą i jedynie dopłacić różnicę. Jesteśmy do tego przygotowani.

Ośrodek Chirurgii Oka prof. Zagórskiego świętował 10-lecia istnienia w Rzeszowie. Co, w ciągu tej dekady, udało się osiągnąć?

W 2005 r. byliśmy pierwszym niepublicznym ZOZ-em, specjalizującym się w leczeniu chorób narządu wzroku, który powstał w Rzeszowie. Udało nam się uzyskać kontrakt z NFZ. W ramach umowy z funduszem wykonujemy pełne spektrum operacji, m.in.: zaćmy, witrektomie, schorzenia powiek i przedniego odcinka oka, podajemy zastrzyki dogałkowe. Prężnie działamy także ambulatoryjnie: zachowawczo, czy laserowo. Zwyczajowo mówi się, że pacjenci głosują nogami. Jesteśmy dumni z ilości osób, które zdecydowały się na leczenie w naszym ośrodku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24