Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto zadbać o izolację domu?

Materiał Partnera Serwisu
Paweł Stauffer/Nowa Trybuna Opolska
Odpowiedni dobór materiałów do izolacji domu to nie tylko gwarancja niskich rachunków za ogrzewanie. Materiał izolacyjny wpływa także na komfort mieszkania latem oraz wyciszenie budynku.

Chociaż wybór materiałów jest spory, na Podkarpaciu coraz chętniej wybierana jest wełna mineralna szklana. Powód? znakomita izolacyjność termiczna i akustyczna a przy tym znakomite właściwości przeciwpożarowe. Wełna to materiał z najbezpieczniejszej klasy reakcji na ogień – euroklasy A1.

- To także materiał bardzo ekologiczny. Produkuje się go przede wszystkim z piasku i stłuczki szklanej, co oznacza, że odzyskuje się w procesie produkcji odpady szklane. Surowce są topione w wysokiej temperaturze, a następnie zamieniane w mikrowłókna, które łączy się ze sobą przy pomocy żywic. W ten sposób powstaje materiał dociepleniowy – mówi Piotr Ziemba z firmy BOZ w Rzeszowie.

Wełna jest dostępna zarówno w postaci płyt, jak i rolek. Aby jej użycie przyniosło zamierzony efekt, należy jednak prawidłowo dobrać ją do rodzaju budynku. Kluczowym parametrem jest tu odpowiednia grubość izolacji. Jak podaje URSA, jeden z wiodących producentów wełny, najwyższy poziom komfortu cieplnego uzyskiwany jest dzięki bardzo niskim wartościom lambda. Produkty z tego materiału mogą osiągnąć 0,032 W/mk. Ten parametr określa ilość ciepła na godzinę przechodzącą przez warstwę o grubości 1 metra i powierzchni 1 metra kwadratowego, przy różnicy temperatury po obu stronach wynoszącej 1 stopień Kelvina.

Jednocześnie ocieplony w ten sposób budynek charakteryzuje się znakomitymi właściwościami akustycznymi, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku domów i budynków stawianych w rejonie ruchliwych dróg, lub innego hałaśliwego sąsiedztwa.
Co istotne, wełna zachowuje bardzo dobre parametry termiczne i akustyczne nawet przy mniejszej gęstości. Specjaliści BOZ na podstawie badań firmy URSA tłumaczą, że wełna o niższej gęstości zachowuje tak samo wysokie parametry izolacyjne jak gęste płyty wiórowe.

Dlaczego warto dokładnie zaizolować budynek? URSA podaje, że wciągu całego cyklu życia budynku, koszt jego budowy stanowi zaledwie 11 procent wszystkich wydatków. Tymczasem jego eksploatacja to aż 84 procent kosztów. Z tej wartości aż trzy czwarte stanowi koszt ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody. Im lepsza izolacja budynku, tym wydatki będą niższe.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24