Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakątki tajemniczego Pobitna. Zobacz je z drona [PODNIEBNY RZESZÓW odc. 12]

kum, AJ
Wideo
od 16 lat
Pobitno to jedno z najstarszych osiedli w Rzeszowie, które ma nie tylko bardzo bogatą historię, ale też własne legendy. Zobacz je z lotu drona w kolejnym odcinku z serii Podniebny Rzeszów.

Pierwsze wzmianki o Pobitnym (Powietnej) pochodzą z przełomu XIV i XV w, wszystko wskazuje jednak na to że historia wsi jest znacznie dłuższa. Dziś mówiąc „Pobitno” mamy na myśli fragment Rzeszowa, który od południa wyznacza ul. Lwowska, od zachodu Wisłok, a od północy tory kolejowe. Wschodnia granica osiedla przebiega po linii prostej przecinając cmentarz, który rzeszowianie nazywają „Wilkowyja”, choć w rzeczywistości w głównej mierze leży on właśnie na Pobitnym. Co ciekawe, pierwotnie, jak pisze Jan Malczewski w „Dzielnicach Rzeszowa”, Pobitno występowało razem z Załężem, które nazywano Dolną Pobitną.

Bitwy i boje

Na terenie wsi archeolodzy wielokrotnie natrafiali na wiele cennych znalezisk. Już w latach 50. XIX w., kiedy budowano linię kolejową Kraków - Lwów, w okolicach Kopca Konfederatów odkryto archeologiczny skarb wyrobów brązowych, w tym bransolety, naramienniki i napierśniki, które znajdują się obecnie w Wiedniu. W okresie dwudziestolecia międzywojennego na osiedlu znaleziono też monety rzymskie. Wreszcie na ślady osadnictwa natrafiono też zupełnie niedawno, przed rozpoczęciem budowy al. Żołnierzy Armii Wojska Polskiego w 2003 r. Podczas prac archeologicznych, które poprzedziły budowę drogi odkryto osadę sprzed 4 tys. lat. W jamach głębnych znaleziono ok. 40 siekierek z kamienia. Ich liczba wskazuje, że w tym miejscu odbywał się handel.

Jednym z najbardziej znanych i tajemniczych miejsc na osiedlu jest Kopiec Konfederatów Barskich - dawniej nazywany Kopcem Tatarskim lub Tatarską Górą, a to prawdopodobnie dlatego, że stamtąd wypatrywano Tatarów. Ci Rzeszów najeżdżali kilkakrotnie. Z kolei dzisiejsza nazwa kopca pochodzi od bitwy, którą nieopodal stoczyli konfederaci z siłami rosyjskimi w 1769r.

Ciekawostką jest fakt, który opisuje Władysław Hennig w swojej książce „Alfabet Rzeszowa”. Tuż przed wojną wysunięto koncepcję sytuującą Rzeszów nad wielkim kanałem Gliwice-Rzeszów-Gałacz, który połączyłby Bałtyk z COP, a dalej z Morzem Czarnym. Jak pisze urbanista, wtedy nasz kopiec niczym Gibraltar byłby świetnym miejscem do obserwacji przepływających statków.

Ciekawe miejsca

Cmentarz Pobiciński otwarty w 1910 r. Spoczywa tu wielu znanych mieszkańców, w tym legionista płk. Leopold Lis-Kula, pierwszy prezydent Rzeszowa Roman Krogulski i ks. Józef Jałowy. Tu znajduje się też symboliczny grób Łukasza Cieplińskiego, żołnierza AK. Symboliczny, bo miejsce pochówku Cieplińskiego nie jest znane. AJ / pobitno.pl

Kapliczka Matki Bożej wzniesiona została w 1904 roku i pierwotnie stała przy ul. Lwowskiej. W 1973 r. w związku z poszerzaniem ulicy przeniesiono ją na ul. Morgową (na zdjęciu). Przy kapliczce odbywają się nabożeństwa, m.in. majowe, do dziś kultywowane przez mieszkańców. AJ / pobitno.pl

Dziwne postacie i stwory bez głów
- te i inne zjawy w okolicach dzisiejszych koszar mieli widywać mieszkańcy, którzy nazwali ten przysiółek Wisielówką. Legenda wzięła się prawdopodobnie stąd, że ustawiona była tam szubienica dla garnizonu austriackiego, na której od czasu do czasu wieszano nieposłusznych żołnierzy.

Konkurs

Zobacz kolejny film z serii Podniebny Rzeszów na www.nowiny24.pl, weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jeśli chcesz wziąć udział w naszym konkursie, zobacz dwunastą część z serii „Podniebny Rzeszów” na portalu nowiny24.pl i wejdź na fanpage Nowiny24 na Facebooku.

W komentarzu pod postem dotyczącym dwunastego odcinka z serii „Podniebny Rzeszów” odpowiedz na pytanie konkursowe: które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Jury nagrodzi autora najciekawszego komentarza.

Nagroda ufundowana przez partnera naszego konkursu:
Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 złotych.

Życzymy powodzenia!

W kolejnym odcinku Podniebnego Rzeszowa pokażemy osiedle Mieszka I. Na stronie internetowej Nowin można obejrzeć filmy nagrane z drona, prezentujące rzeszowskie osiedla: Śródmieście Północ, Śródmieście Południe, Pułaskiego, Gen. Grota Roweckiego, Piastów, Gen. Dąbrowskiego, Staroniwę, Kmity, Gen.Andersa, Staromieście, Tysiąclecia. Nagraliśmy już dwanaście odcinków, w naszym cyklu zaprezentujemy w sumie 30 rzeszowskich osiedli.

Zakątki tajemniczego Pobitna. Zobacz je z drona [PODNIEBNY RZESZÓW odc. 12]
Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 12

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24