Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Miasto, czyli wielka płyta. Wideo i zdjęcia z drona [PODNIEBNY RZESZÓW, odc. 14]

Dorota Wilk, Katarzyna Mularz
Wideo
od 16 lat
Nie wszystkim mieszkańcom rzeszowskiego osiedla Nowe Miasto przypadła do gustu wielka płyta, dlatego też charakterystyczne dla tego osiedla „szafy” nie zdominowały całkowicie jego zabudowy, chociaż takie były pierwotne plany

Osiedle położone jest na południowy-wschód od centrum Rzeszowa, po prawej stronie Wisłoka. Powstało na terenach, które do 1951 roku należały do wsi Drabinianka. Miejsce nazwano „Nowym Miastem”, choć takie istniało w Rzeszowie już od XVII w. Jego sercem był dzisiejszy plac Wolności, a główną ludność stanowili Żydzi. Kto wymyślił tę nazwę dla osiedla nad Wisłokiem? Autorstwo przypisuje się ówczesnemu I sekretarzowi Komitetu Miejskiego PZPR.

Nowe Miasto to jedno z największych osiedli w Rzeszowie, wyróżniające się m.in. wysokimi blokami z wielkiej płyty. Jego historia sięga 1959 roku. Ogłoszono wówczas konkurs na zaprojektowanie tej części Rzeszowa, ale brak pieniędzy na uzbrojenie dawnych terenów wiejskich wstrzymał budowę. W następnej dekadzie powrócono do pomysłu. Plan zagospodarowania tego osiedla powierzono pracowni, którą kierował znany rzeszowski architekt Władysław Hennig.

Osiedle Nowe Miasto w Rzeszowie.

Nowe Miasto, czyli wielka płyta. Wideo i zdjęcia z drona [PO...

Budowa Nowego Miasta na początku lat 70. XX wieku dawała się mieszkańcom we znaki. Zgodnie z pierwotnymi założeniami osiedle miało rozciągać się od al. Powstańców Warszawy do ul. Lwowskiej, aż po domki jednorodzinne przy Mieszka I. Kiedy monotonną i przytłaczającą zabudowę osiedla zalała fala krytyki, zaniechano dalszych realizacji, a jedenastopiętrowe „szafy” powstały tylko w kwadracie ulic Rejtana, Podwisłocze, Powstańców, Kopisto. Na pozostałych terenach stanęły niskie bloki. Nigdy nie zrealizowano też pomysłu budowy miejskiego stadionu, który miał stanąć w miejscu dzisiejszego wieżowca Capital Tower.

W dawnych latach na terenie tym istniała cegielnia i stawy. Stawy stały się ulubionym „placem zabaw”. Legendarnym miejscem była natomiast cegielnia, która stała niedaleko dzisiejszego Tesco. Wśród dzieciaków krążyły makabryczne opowieści o dziejących się tam rzeczach. Choć spinająca brzegi rzeki zapora powstała na początku lat 70. XX wieku, do połowy lat 80. przez Wisłok rzeszowianie mogli przedostać się dzięki promowi Stanisława Nitki, który doczekał się nawet swojego pomnika.

Dopiero stosunkowo niedawno, bo dopiero po 2000 roku mieszkańcy Nowego Miasta mogli zacząć przeprawiać się przez rzekę nowym mostem, nazwanym Mostem Zamkowym ze względu na sąsiedztwo zamku Lubomirskich.

Najważniejsze obiekty na Nowym Mieście:

  • I Urząd Skarbowy
  • Zespół Szkół nr 2 i VII Liceum Ogólnokształcące
  • Gimnazjum nr 7 im. króla Jana III Sobieskiego z krytą pływalnią „Delfin”
  • Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Stanisława Maczka
  • Szkoła Podstawowa nr 23 im. św. J. S. Pelczara
  • Kościół oo. Salezjanów, parafialny pw. Opatrzności Bożej
  • Dom Zakonny Towarzystwa Salezjańskiego
  • Zapora
  • Most Zamkowy

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz czternastą część z serii „Podniebny Rzeszów” i wejdź na fanpage Nowiny24 na Facebooku.

W komentarzu posta dotyczącego czternastego odcinka „Podniebny Rzeszów” odpowiedz na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Spośród komentarzy nagrodzone zostaną najciekawsze zdaniem jury.

Nagroda ufundowana przez partnera naszego konkursu:

  • Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150zł.

Życzymy powodzenia!

Osiedle Nowe Miasto w Rzeszowie.
Osiedle Nowe Miasto w Rzeszowie. Archiwum

Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 14"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24