Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latamy dronem nad osiedlem Mieszka I [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 13]

Dorota Wilk
Wideo
od 16 lat
Dawne koszary, cmentarz żydowski i mroczny gaj dla samobójców wiążą się z historią osiedla Mieszka I.

Osiedle położone jest na wschód od Śródmieścia, po prawej stronie Wisłoka. Granice osiedla przebiegają od mostu Zamkowego korytem Wisłoka do mostu na ulicy Lwowskiej. Następnie Lwowską do ul. Leszka Czarnego. Dalej ulicami Leszka Czarnego, Witolda (nr. parzyste) do ulicy Paderewskiego (nr 13 do 51). Następnie granicą ul. Krzyżanowskiego do ronda obok Uniwersytetu na ul. Rejtana oraz od ronda al. Kopisto do mostu Zamkowego. Obecnie mieszka tutaj ponad 10 tysięcy osób.

Osiedle zaczęło się rozwijać dopiero po II wojnie światowej. Teren ten był tak zwanym przedmieściem Rzeszowa, na którym znajdowały się m.in. cegielnia i kaflarnia oraz żydowska karczma. Tak naprawdę osiedle Miesza I obejmuje dawne tereny wsi Pobitno, Słociny i Drabinianki, które dopiero w latach 50-tych ubiegłego stulecia zostały przyłączone do Rzeszowa.

Przez wiele lat dominowała tutaj budowa jednorodzinna, dzisiaj jej najstarsza część mieści się przy ulicy Mieszka. Dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku zaczęło pojawiać się tu budownictwo wielorodzinne. Jedną ze starszych budowli na tym osiedlu były drewniane koszary wojskowe pochodzące z końca XIX wieku, na terenie których obecnie mieści się jednostka wojskowa.

W rejonie osiedla, na dawnym Czekaju przy alei Rejtana, znajduje się cmentarz żydowski z 1849 roku. W czasie II wojny światowej został zniszczony, a część nagrobków, która ocalała została wykorzystana do wybrukowania ulic Asnyka, Szopena oraz rynku w Tyczynie. Zachowały się tutaj liczne nagrobki, a najstarsza macewa pochodzi z 1851 roku. To na tym cmentarzu znajduje się obelisk na grobie pomordowanych Żydów podczas Holokaustu, ufundowany w 1947 roku przez ocalonych Żydów rzeszowskich. Spoczywa tu też wiele znanych osób pochodzenie żydowskiego. Między innymi został tu pochowany przedostatni rabin społeczności żydowskiej i poseł na Sejm Natan Lewin (1857-1926).

Niedaleko tego cmentarza, jak donoszą znawcy miasta, znajdował się gaj, w którym wieszali się żołnierze z pobliskich koszar.

źródła. wikipeda.pl, rzeszow.pl, echo.rzeszowa.pl, mieszka-rzeszow.pl

Konkurs

Zobacz kolejny film z serii Podniebny Rzeszów na www.nowiny24.pl, weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jeśli chcesz wziąć udział w naszym konkursie, zobacz trzynastą część z serii „Podniebny Rzeszów” na portalu nowiny24.pl i wejdź na fanpage Nowiny24 na Facebooku.

W komentarzu pod postem dotyczącym trzynastego odcinka z serii „Podniebny Rzeszów” odpowiedz na pytanie konkursowe: które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Jury nagrodzi autora najciekawszego komentarza.

Nagroda ufundowana przez partnera naszego konkursu:
Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 zł

Latamy dronem nad osiedlem Mieszka I [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 13]
Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 13

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24