18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latamy dronem nad osiedlem 1000-lecia w Rzeszowie [PODNIEBNY RZESZÓW, odc. 11]

kum
Wideo
od 16 lat
Tereny, na których częściowo znajduje się dzisiaj rzeszowskie osiedle 1000-lecia, przez wieki nazywane były Ruską Wsią. Do stolicy Podkarpacia włączono je dopiero na początku XX wieku.

Granice osiedla 1000-lecia w Rzeszowie wyznaczone są bardzo konsekwentnie wzdłuż biegnących przez miasto torów kolejowych (na południu) i linii rzeki Przyrwa (na północy). Sercem tego osiedla są dawne tereny, które - przypuszczalnie od XV wieku - nazywano Ruską Wsią. Jak pisze Władysław Hennig w „Alfabecie Rzeszowa”, tajemnicą pozostaje kwestia pierwotnej nazwy tej osady, o której wiadomo, że najprawdopodobniej jest jednym z najstarszych skupisk osadniczych z czasów poprzedzających średniowieczną lokację Rzeszowa.

Nie tylko blokowisko

Kolejowy charakter terenów dawnej Ruskiej Wsi nie jest przypadkowy. Jan Malczewski w „Dzielnicach Rzeszowa” opisuje, że ze względu na szczupłe terytorium miasta, wieś przejmowała na swój obszar niektóre ważne obiekty i instytucje. I tak w połowie XIX w. na terenie Ruskiej Wsi powstał dworzec Kolei Galicyjskiej Karola Ludwika łączącej Kraków ze Lwowem. Część gruntów ornych przeznaczono też pod zabudowę mieszkaniową dla ludzi, którzy parali się zawodami nierolniczymi.

Zdaniem Malczewskiego, już pod koniec XIX w. większość mieszkańców Ruskiej Wsi (było ich już wtedy ponad 4400) wykonywało właśnie takie zawody. Nic więc dziwnego, że na początku XX w. osadę przyłączono do Rzeszowa, a 60 lat później, z okazji jubileuszu polskiej państwowości, nazwano ten obszar osiedlem 1000-lecia. W tym czasie osiedle stało się ważnym ośrodkiem budownictwa mieszkaniowego. Wtedy powstały tu m.in. 5-kondygnacyjne punktowce przy Szwoleżerów, 11-piętrowe bloki przy Sienkiewicza, czy długi blok z usługami wzdłuż ul. Marszałkowskiej

Historia kolei

Budynek dworca stoi do dziś, choć mocno ucierpiał w trakcie wojen, a na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany. W sąsiedztwie zachowało się też sporo innych zabytkowych obiektów kolejowych, wśród nich m.in. budynki Dyrekcji Kolei, stacja pomp, czy wieża ciśnień. Z lotu ptaka doskonale widać charakterystyczny wachlarzowy kształt lokomotywowni.

Z innych obiektów znajdujących się w tym rejonie warto wspomnieć także o zabytkowym pałacu Jędrzejowiczów, który znajduje się w parku przy ul. Rycerskiej.

W następnym odcinku osiedle Pobitno.

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz jedenastą część z serii „Podniebny Rzeszów” i wejdź na fanpage Nowiny24 na Facebooku.

W komentarzu posta dotyczącego jedenastego odcinka „Podniebny Rzeszów” odpowiedz na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również informację, którą z nagród wybierasz oraz swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Spośród komentarzy nagrodzone zostaną najciekawsze zdaniem jury.

Partnerzy naszego konkursu ufundowali nagrody:

  • Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150zł,
  • Fly Park - voucher na wstęp do parku trampolin.

Życzymy powodzenia!

Latamy dronem nad osiedlem 1000-lecia w Rzeszowie [PODNIEBNY RZESZÓW, odc. 11]
Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 11

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24