Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latamy dronem nad os. Pułaskiego w Rzeszowie [PODNIEBNY RZESZÓW cz. 3]

Materiał promocyjny
Wideo
od 16 lat
Tym razem latamy nad jedną z najbardziej popularnych części Rzeszowa - nad osiedlem Pułaskiego. Niemal każdy znajdzie tutaj wiele znajomych miejsc, ale nie zabranie też niespodzianek!

Osiedle Pułaskiego, chociaż sąsiaduje z najstarszą częścią Rzeszowa, tak naprawdę zaczęło powstawać w połowie XIX wieku. Wcześniej w tej części miasta były grunty dworskie i plebańskie. M.in. mieściły się tutaj zabudowania klasztorne i ogród oo. reformatów.

Jak wspomina Marek Czarnota, znawca miasta, ojcowie założyli tutaj ogródek warzywny, w którym nie brakowało też kwiatów i ziół. Za rządów cesarza Józefa II kościół i klasztor przeszły na własność rządu austriackiego, który w kościele urządził magazyn, a w klasztorze szpital wojskowy. Pod koniec XIX wieku miasto podjęło decyzję o przekształceniu ogrodu reformatów w ogród miejski.

„Rzeszowianie od początku jego istnienia podeszli do tej inicjatywy z entuzjazmem, określano go nawet jako „letni salon” miasta. Od wiosny do jesieni odbywały się tu festyny i tombole, czyli loterie fantowe na różne cele, jak pomnik Mickiewicza, budowa Sokolni, na biedne dzieci i inne charytatywne cele. Festynom tym patronowały szacowne damy z okolicznych dworów” - pisze znawca Rzeszowa.

W okresie międzywojennym rzeszowscy socjaliści i związkowcy w parku od przemówienia rozpoczynali pochód pierwszomajowy, który po dotarciu pod pomnik Kościuszki na Rynek, finał swój miał w piwiarniach i restauracjach.

To w tym parku w 1944 roku odbyło się uroczyste powitanie polskich żołnierzy, którzy wówczas wkroczyli do Rzeszowa. Dzisiaj park to miejsce wypoczynków mieszkańców, których przyciąga tutaj m.in. fontanna i stylowe rzeźby.

W czasach autonomii galicyjskiej powstały też na osiedlu koszary. Dzisiaj przy ulicy Langiewicza stacjonuje w nich 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.

Współczesna zaś zabudowa mieszkaniowa osiedla zaczęła powstawać dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku. Ruszyła wtedy budowa ośrodka sportowo-rekreacyjnego, dzisiejszego ROSIR, a w miejscu dawnej fabryki Cegielskiego zaczęły powstawać obiekty „Zelmeru”.

Budowę Fabryki Obrabiarek H. Cegielski rozpoczęto w 1937 roku, produkowano w niej m.in. sprzęt wojskowy, w tym działka przeciwpancerne i przeciwlotnicze. Zakład został zniszczony podczas II wojny światowej. Odrodził się po wojnie jako przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą „Rzeszowska Fabryka Rowerów i Wózków Dziecinnych”. Nazywa ta zmieniała się jeszcze kilka razy, a pod koniec lat 60. pojawiło się w nazewnictwie słowo Zelmer.

Istniały tutaj też Rzeszowskie Zakłady Graficzne, dzisiaj w miejscu budynku zakładów stoi galeria Graffica. Do dzisiaj przy ul ks. Jałowego mieści się pałacyk biskupów wybudowany dla rodziny Karpińskich , obecnie budynek jest własnością diecezji rzeszowskiej.

***

Źródła: Rzeszow.pl, Echo Rzeszowa, wikipedia.pl

W kolejnym odcinku Podniebnego Rzeszowa przedstawimy osiedle Grota Roweckiego

Najważniejsze obiekty

  • Urząd Marszałkowski
  • Komendę Straży Pożarnej
  • Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji
  • „Zelmer” SA
  • Kościół parafialny pw. Chrystusa Króla
  • Kościół Garnizonowy
  • Park Jedności Polonii z Macierzą
  • Park przy ul. Dąbrowskiego
  • Redakcja Nowin

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie, zobacz trzecią część z serii „Podniebny Rzeszów” na nowiny24.pl i wejdź na nasz fanpage https://www.facebook.com/nowiny24/.

Odpowiedz na pytanie konkursowe w komentarzu posta dotyczącego trzeciego odcinka „Podniebny Rzeszów”.

Pytanie brzmi: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego?

Podaj również informację, którą z nagród wybierasz oraz swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Spośród komentarzy nagrodzone zostaną najciekawsze zdaniem jury.

Partnerzy naszego konkursu ufundowali atrakcyjne nagrody

  • Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 zł,
  • Reskart Rzeszów - dwa zaproszenia dla 2 osób na 20 minut jazdy gokartem jednoosobowym oraz kominiarki pod kask z logo toru,
  • voucher na manicure hybrydowy w Centrum Dermatologii Medycyny Estetycznej i Laseroterapii,
  • voucher na konsultacje u kosmetologa do wykorzystania w Centrum Medycznym „Medyk”,
  • voucher na konsultacje u fizjoterapeuty do wykorzystania w Centrum Medycznym „Medyk”.

Życzymy powodzenia!

Latamy dronem nad os. Pułaskiego w Rzeszowie [PODNIEBNY RZESZÓW cz. 3]

Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Latamy dronem nad os. Pułaskiego w Rzeszowie [PODNIEBNY RZESZÓW cz. 3] - Nowiny

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24