Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bzianka - tu znaleziono szczątki mamuta [PODNIEBNY RZESZÓW]

DW
Wideo
od 16 lat
O małej wsi Bzianka zrobiło się głośno w XIX wieku. Dokładnie w 1851 roku znaleziono tu szczątki mamuta. Pierwsze doniesienie o ich odkryciu przedstawił Franz v. Hauer w tym samym roku

Bzianka to najmłodsze osiedle Rzeszowa. Wieś przyłączono do stolicy Podkarpacia dopiero w 2017 roku. Dzięki temu Rzeszów zyskał dodatkowe 404 ha i około 600 mieszkańców.

Jako wieś powstała prawdopodobnie w XIV wieku, a jej nazwa wywodzi się od kwiatów krzaków bzu, które porastały okolicę. - Tę teorię dodatkowo potwierdza pieczęć sołectwa Bzianka z XIX wieku, na której widnieje krzak bzu z widocznymi jagodami (bziankami) - tak Kamil Skwirut, obecnie miejski radny z Bzianki, na autorskim blogu opisuje historię swojej miejscowości.

Jak podają różne źródła właścicielami Bzianki byli pierwsi dziedzice Rzeszowa oraz Przybyszówki. W wieku XVI należała do Jana Pileckiego z Łańcuta, potem do Krzysztofa Głowy z Nowosielec. W XVII i XVIII wieku utrzymywała się w rękach właścicieli dóbr rzeszowskich: Mikołaja Spytka Ligęzy, księcia Władysława Dominika Ostrogskiego, Lubomirskich. Przez kolejne lata zmieniali się jej właściciele, aż do 1910 roku, kiedy to został rozparcelowany dworski majątek.

Bzianka przez lata była bowiem wsią pańszczyźnianą, a jej mieszkańcy musieli odrabiać pańszczyznę w miejscowym dworze. „Mieszkali w niej chałupnicy oraz komornicy, gospodarze zamożni i biedni. Wiele dzieci z biednych rodzin służyło w domach bogatszych sąsiadów. Przez wieki swojego istnienia Bzianka była świadkiem ogromnych najazdów: tatarskiego, szwedzkiego, siedmiogrodzkiego, węgierskiego i saskiego. W latach 1772-1918 miejscowość znajdowała się pod zaborem austriackim. Wieś dziesiątkowały epidemie: cholery, tyfusu, dyzenterii, ospy oraz liczne epidemie zwierząt. Ogromne zmieszczenie przyniosły obydwie wojny z XX wieku” - pisze o dziejach wsi radny Skwirut i przypomina, że osadnictwo na tym terenie pojawiło się już cztery tysiące lat przed naszą era. „W samej Bziance także zlokalizowano parę stanowisk z czasów Cesarstwa Rzymskiego” - dodaje ciekawostkę.

O małej podkarpackiej wsi zrobiło się głośno w XIX wieku za sprawą niecodziennego odkrycia: szczątków mamuta. Informację i zdjęcie czaszki „Mammuthus primigenius” można znaleźć na stronie internetowej Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Została ona znaleziona w 1851 roku. „Przez długi czas czaszka z Bzianki była najmłodszym znaleziskiem mamuta z obszaru Polski. Jednak przeprowadzony na szeroką skalę w ramach realizowanego w ISEZ projektu badawczego program datowań szczątków mamutów pozbawił ją tego tytułu. Datowania radiowęglowe wykonane metodą AMS w Poznańskim Laboratorium Radiowęglowym potwierdziły wiek czaszki mamuta z Bzianki na około 14 tysięcy lat - czytamy na stronie PAN.

Chociaż Bzianka była małą wsią, położoną pod Rzeszowem, znalazła się na legendarnym, pielgrzymkowym szlaku świętego Jakuba, prowadzącym do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie według pielgrzymujących znajduje się ciało świętego Jakuba.

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz trzydziestą część z serii „Podniebny Rzeszów” na portalu nowiny24.pl i wejdź na nasz fanpage na Facebooku.

W komentarzu pod postem dotyczącym trzydziestego odcinka „Podniebny Rzeszów” udziel odpowiedzi na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Jury nagrodzi najciekawszy komentarz.

Nagroda ufundowana przez partnera naszego konkursu:Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 złotych.

Życzymy powodzenia!

Bzianka - tu znaleziono szczątki mamuta [PODNIEBNY RZESZÓW]
Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 30

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24