Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Organizujemy ślub i wesele (5). Formalności

Ewelina Rusin
W Urzędach Stanu Cywilnego, tuż po ceremonii, wznosi się toast za pomyślność młodej pary.
W Urzędach Stanu Cywilnego, tuż po ceremonii, wznosi się toast za pomyślność młodej pary. stock
Stosy papierów, przerażone twarze narzeczonych, sporo spraw, które trzeba szybko załatwić. Tak wyglądają dni tych, którzy zdecydowali się na ślub. Nie tak to sobie wyobrażaliście? Postaram się wyjaśnić wam, co należy zrobić i jakich dokumentów będziecie potrzebować, aby szybko i sprawnie uporać się z ślubną biurokracją.

Zgodnie z polskim prawem możecie wziąć ślub cywilny, kościelny lub konkordatowy. Ja z Przemkiem, bo tam ma na imię się mój przyszły mąż, zdecydowaliśmy się na ślub konkordatowy. Naszym zdaniem jest to najpiękniejsza forma wyrażenia tego, co do siebie czujemy, a przy okazji godzi kościelne i urzędowe formalności.

Ślub cywilny

Jeżeli zdecydujecie się na tego rodzaju ślub, nie później niż miesiąc i jeden dzień przed planowaną ceremonią powinniście razem zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego. Gdy jednak planujecie go w bardzo popularnym okresie letnim, dobrze wygrać się tam nawet 6 miesięcy wcześniej, by mieć możliwość wyboru dogodnego terminu i godziny.

Związek małżeński możecie zawrzeć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego, zazwyczaj jest to urząd właściwy dla jednego z państwa młodych. Tam płacicie 84 zł tzw. opłaty skarbowej. Ceremonia jest prowadzona przez kierownika USC i trwa około 15 minut. Polega na wygłoszeniu mowy przez urzędnika oraz powtórzeniu słów przysięgi przez przyszłych małżonków. Scementowaniem wypowiedzianych słów jest wzajemne założenie sobie obrączek.

Kolejny etap uroczystości to podpisanie aktu małżeństwa przez nowożeńców, świadków oraz urzędnika USC. Całość kończą życzenia i toast za małżonków.

Przed ślubem kościelnym i konkordatowym wymagana jest dwukrotna spowiedź.
Przed ślubem kościelnym i konkordatowym wymagana jest dwukrotna spowiedź. stock

Obrączki to symbol zawarcia związku małżeńskiego. (fot. stock) Potrzebne dokumenty

Jako przyszli małżonkowie będziecie potrzebować waszych dowodów osobistych, skróconych odpisów aktów urodzenia i pisemnego zapewnienia o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie waszego małżeństwa.

Inaczej jest w przypadku narzeczonych, którzy nie ukończyli 18 lat. W takich okolicznościach dodatkowym wymaganym dokumentem będzie postanowienie sądu rodzinnego zezwalającego na zawarcie małżeństwa.

Jeżeli chodzi o wdowę lub wdowca ważnym dokumentem jest odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka. Dla osoby rozwiedzionej będzie to odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. W przypadku, gdy jedną ze stron wstępujących w związek małżeński jest cudzoziemiec, konieczne jest wcześniejsze okazanie w USC: paszportu, przetłumaczonego na język polski aktu urodzenia oraz zaświadczenia o prawnej zdolności do zawarcia związku małżeńskiego. Wniosek taki wydaje odpowiedni urząd w kraju cudzoziemca.

Ślub kościelny

Według obowiązującej tradycji ślub kościelny powinno zawierać się w parafii panny młodej, jednak coraz częściej odchodzi się od tej reguły - ślub może być udzielony w dowolnie wybranej przez was parafii. Potrzebna jest tylko tzw. "licencja", czyli zgoda proboszcza. Decydując się na taką formę ślubu nie unikniecie, niestety, wizyt w USC i wszystkich formalności. Polskie prawo nie uznaje samego ślubu kościelnego, w związku z tym musicie zawrzeć związek małżeński także przed urzędnikiem USC.

Krok po kroku

Gdy już ustalicie wstępnie datę waszego ślubu, odpowiednio wcześnie zarezerwujcie termin w parafii. Dowiedzcie się, kiedy rozpoczyna się kursu przedmałżeński - jest bezwzględnie wymagany przez wszystkie parafie do zawarcia ślubu kościelnego. Trwa około 8 tygodni.

Trzy miesiące przed terminem ślubu zgłoście się do kancelarii parafialnej ze świadectwami chrztu i bierzmowania, zaświadczeniami o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i odbyciu spotkań w poradni rodzinnej oraz dowodami osobistymi.

Na podstawie dostarczonych dokumentów urzędnik kościelny kancelarii parafialnej sporządza protokół przedślubny oraz zapisze tzw. zapowiedzi, które zostaną wygłoszone w parafiach, do których należycie. Jeżeli są to różne parafie, zawiadomienie o zapowiedziach oraz prośbę o nie w drugiej parafii musicie złożyć sami.

W tym też czasie waszym obowiązkiem jest przystąpienie do sakramentu spowiedzi i pokuty. Spowiadając się musicie zaznaczyć, że jest to spowiedź przedślubna, jest to warunkiem otrzymania wpisu do stosownych formularzy, które złożycie w parafialnej kancelarii. Do niej też zobowiązani jesteście dostarczyć zaświadczenie o tym, że zapowiedzi stały się faktem. Spowiedź powtórzyć trzeba dzień przed ślubem.

W dzień waszego ślubu wszystkimi formalnościami zajmują się wasi świadkowie, którzy są odpowiedzialni przede wszystkim za dostarczenie formularzy spowiedzi i obrączek. Ile trzeba dać księdzu? Wyznaje się zasadę "co łaska" - realnie licząc są to kwoty pomiędzy 500 a 1000 zł.

[obrazek3] Przed ślubem kościelnym i konkordatowym wymagana jest dwukrotna spowiedź. (fot. stock) Ślub konkordatowy

Zamiast dzielić ślub na cywilny i kościelny, zdecydujcie się na ślub konkordatowy. Cały proces załatwiania formalności związanych ze ślubem konkordatowym to połączenie dwóch poprzednich form zawarcia związku małżeńskiego.

Wszelkie dokumenty, które będziecie załatwiać w USC musicie dostarczyć do kancelarii parafialnej. Dalsze formalności załatwiacie tam.
Przed uroczystością ślubną będziecie musieli dodatkowo podpisać klauzulę skutków cywilno-prawnych małżeństwa konkordatowego. Pamiętajcie o obecności świadków przy tym podpisie. Jest ona obowiązkowa.

Po zakończeniu ceremonii zaślubin w ciągu pięciu dni od daty zawarcia małżeństwa kościół powinien przesłać dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego, który sporządzi wasze akty ślubu. Będziecie je mogli odebrać po 10 dniach od daty ślubu.

Mam nadzieje, że zebrane informacje choć trochę pomogą wam uporać się z wszystkimi formalnościami. Wszystkim, którzy jednak się zdecydowali życzę powodzenia i wytrwałości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24