Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kołacz weselny jak wykwintny tort. Wieczorem krojono go i rozdawano gościom do kawy zbożowej z mlekiem [PRZEPIS]

Ula Sobol
Kołacz weselny
Kołacz weselny Krystyna Baranowska
W gminie Sędziszów Małopolski kołacz weselny był tym, czym dziś jest tort. Okrągłe drożdżowe ciasto, nadziewane wiśniami lub jabłkami, kusiło wyglądem, zapachem i smakiem – opowiada Zofia Bizoń, prezes Stowarzyszenia KGW „Zagorzanki” w Zagorzycach.

Wieczorem taki kołacz weselny krojono i rozdawano gościom do kawy zbożowej z mlekiem.

Popularnością cieszyła się też kapusta ziemniaczana.

– Przepis jest prosty. Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę i zalać letnią wodą. Włożyć do tego skórkę chleba żytniego. Pozostawić na noc w ciepłym miejscu, by się zakwasiło – opisują członkinie Związku Emerytów i Rencistów w Sędziszowie Małopolskim. – Na drugi dzień ziemniaki przepłukać, zalać świeżą wodą i gotować do miękkości. Dodać masło, ewentualnie skwarki. Groch ugotować oddzielnie, potłuc i dołożyć do ziemniaków.

W Sędziszowie Małopolskim częstują różnymi rarytasami. Na stołach są proziaki, ciasto jaglano-śliwkowe, zwane kukiełką, strudel regionalny, rogaliki drożdżowe i kruche oraz domowy paprykarz. – Dziś kukiełkę pieczemy na niedzielę. Tradycyjnie piekło się ją w okresie robót w polu, gdyż była bardzo sycąca. Przygotowywano ją też na święta i dodawano wtedy do niej suszone śliwki. Podaje się ją na zimno lub podgrzaną na patelni. Można polać ją miodem – mówią członkinie związku.
Kobiety ze Stowarzyszenia KGW „Zagorzanki” częstują pierogami i podpłomykami zagorzyckimi oraz swojskim chlebem z masłem smakowym, m.in. pietruszkowym.

Na śniadanie był barszcz biały.

– Można było też utłuc barszcz z ziemniakami i powstała potrawa dziad – wspominają w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich „Szkodnianki” w Szkodnej. – Gotowana była farmuga, potrawa z mąki razowej i wody.

Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Wolicy Piaskowej przygotowują dużo potraw ziemniaczanych, m.in. luloki i żelazne kulki.

Kobiety z koła gospodyń w Zagorzycach Górnych w kuchni wykorzystują kudroń (potoczna nazwa bluszczyku kurdybanku), który traktowany jest tu jako zioło. To popularna przyprawa do zup i dodatek do masła.

Gospodynie z Klęczan polecają miejscowe specjały: zalewajkę po klęczańsku, plecionkę drożdżową i chipsy z jarmużu. – Pamiętne dania, które spożywało się na śniadanie, to zacierka (kluski z mlekiem), inaczej faryta, polewka, czyli zalewajka gotowana na serwatce, i kacapoły – wylicza Renata Płoch, przewodnicząca koła. – Ze smakiem wspominam pamułę z sezonowych owoców i kaszę jaglaną na mleku.

Na obiad najczęściej były kapusta z ziemniakami oraz z fasolą lub grochem, od święta towarzyszyło im mięso – kura, kaczka, gęś, rzadziej wieprzowina.

Przepis na kołacz weselny (KGW „Zagorzanki” Zagorzyce)

  • 0,5 litra mleka,
  • mąka pszenna (tyle ile zabierze ciasto – około 1 kg),
  • 10 dag drożdży,
  • 15 dag cukru,
  • 1 cukier waniliowy,
  • 0,5 kostki margaryny lub masła,
  • wiśnie drylowane z cukrem lub jabłka pokrojone w kostkę,
  • 2 żółtka,
  • 2 jajka oraz 1 jajko do posmarowania kołacza przed upieczeniem.

Przepis na kołacz weselny. Wykonanie:

Zrobić rozczyn z mleka, drożdży, mąki (5 łyżek), cukru. Rozczyn musi być gęsty jak śmietana. Gdy rozczyn wyrośnie, dodać resztę mąki, jajka i cukier. Wyrobić ciasto. Kiedy będzie odchodzić od ręki, dodać masło, wyrobić i wyłożyć ciasto do formy. Wepchnąć w nie wiśnie lub jabłka. Odstawić do wyrośnięcia. Górę kołacza posmarować jajkiem. Piec w temperaturze 200 stopni C przez około godzinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24