Uczniowie z Rzeszowa uczyli się musztry na poligonie

Uczniowie z Rzeszowa uczyli się musztry na poligonie

Wojciech Tatara

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Uczniowie z Rzeszowa uczyli się musztry na poligonie

Uczniowie klas o profilu wojskowym zajęcia z musztry odbywają w mundurach. ©Aleksander Baranowski

Uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie spędzili kilka dni na poligonie wojskowym w Nowej Dębie. Podczas obozu mieli zajęcia teoretyczne i praktyczne z oficerami Wojska Polskiego.
Uczniowie z Rzeszowa uczyli się musztry na poligonie

Uczniowie klas o profilu wojskowym zajęcia z musztry odbywają w mundurach. ©Aleksander Baranowski

- Od roku szkolnego 2009/2010 wprowadziliśmy innowację pedagogiczną "Od regionalizmu do patriotyzmu", powołując liceum ogólnokształcące z przysposobieniem wojskowym. Oprócz standardowych zajęć, które ma każdy uczeń liceum, uczniowie dodatkowo uczą się przysposobienia obronnego i wojskowego. Przedmiot ten jest wpisywany na świadectwie. Absolwenci tych klas, jeżeli chcą wstąpić do służb mundurowych, to w pewnym stopniu wiedzą już, co ich tam czeka - mówi Maciej Dziedzic, wicedyrektor ZSKU w Rzeszowie.

Ćwiczenia z profesjonalistami

W ramach zajęć w klasach o profilu mundurowym uczniowie mają zajęcia z musztry, strzelania oraz biorą udział w dwóch obozach - letnim i zimowym, a także wyjeżdżają na poligon wojskowy.

- Podczas niedawnego obozu na poligonie w Nowej Dębie mieliśmy zajęcia teoretyczne i praktyczne z taktyki, zapoznaliśmy się z bronią, ucząc się ją rozkładać i składać, a także strzelaliśmy do tarcz.
Bardzo ciekawe było też poznanie pasa taktycznego "Twierdza", gdzie na co dzień ćwiczą bataliony piechoty zmotoryzowanej - opowiada starszy strzelec Dominik Ciołek, uczeń drugiej klasy LO w ZSKU.

Poligon nie przestraszył też Anety Kurtiak z pierwszej klasy.

- Podobały mi się zajęcia z musztry oraz z wykrywania min, które mieliśmy z saperami. Zwiedziliśmy również "Dezamet" w Nowej Dębie, zakład produkujący amunicję. Na obozie mieliśmy własną kuchnię polową i mieszkaliśmy w domkach, w których podczas ćwiczeń lokowani są żołnierze - opowiada uczennica.

Przydatna wiedza

Zajęcia z przysposobienia wojskowego w klasach mundurowych ZSKU prowadzi gen. bryg. rez. Tomasz Bąk.

- Mam świadomość, że nie wszyscy z uczniowie zostaną żołnierzami, ale chcemy ich nauczyć podstawowych umiejętności, jakie są wymagane w służbach mundurowych czy Narodowych Siłach Rezerwowych.

Staramy się wytrenować dyscyplinę, karność, zapoznać uczniów z terenoznawstwem, obchodzeniem się z bronią - wyjaśnia generał Bąk.

Uczniowie należą do Związku Strzeleckiego "Strzelec" w Rzeszowie i biorą udział w zajęciach na strzelnicy wojskowej w Rzeszowie.

Uczestnicy zajęć na poligonie otrzymali certyfikat wydany przez Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba.

Komentarze

Wszystkie komentarze (3) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo