Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz kierunek studiów, który nie skaże cię na bezrobocie

Beata Terczyńska
Pracę łatwo znaleźć m.in. projektantom aplikacji sieciowych i multimediów.
Pracę łatwo znaleźć m.in. projektantom aplikacji sieciowych i multimediów. Krzysztof Łokaj
Jaki dyplom zapewni mi pracę? Warto zadać sobie takie pytanie, decydując się na wybór kierunku studiów. Lekarze, inżynierowie telekomunikacji, programiści aplikacji, inżynierowie ruchu drogowego - to m.in. poszukiwani specjaliści.

Większe uczelnie, choć nie rezygnują z kierunków, po których absolwenci zasilają rzesze bezrobotnych, co roku dorzucają nowe specjalności związane z potrzebami rynku.

Uniwersytet Rzeszowski wprowadza np. inżynierię bezpieczeństwa na wydziale matematyczno-przyrodniczym. Można tam wybrać specjalności: inżynieria bezpieczeństwa pracy, bezpieczeństwo pracy i środowiska, bezpieczeństwo cywilne, bezpieczeństwo maszyn i urządzeń technicznych.

Po medycynie łatwiej?

Ze znalezieniem pracy najłatwiej mają absolwenci szkół wyższych po informatyce i budownictwie. Gdy sprawdzaliśmy dane w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, okazało się, że w ogóle nie zanotował bezrobotnych absolwentów w takich zawodach, jak: lektorzy języków obcych, lekarze, inżynierowie telekomunikacji, programiści aplikacji, specjaliści ratownictwa medycznego, urbaniści i inżynierowie ruchu drogowego. Wśród poszukiwanych przez pracodawców zawodów były: menedżer produktu, doradca rolniczy, audiofonolog, logopeda. Zawody, w których znalezienie pracy jest możliwe, to także: lekarze specjaliści, farmaceuci, projektanci aplikacji sieciowych i multimediów.

Socjologów za dużo

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w WUP prawie 19 tys. to osoby z wyższym wykształceniem. Niemal 12 tys. to bezrobotni absolwenci zarejestrowani w ostatnim roku. Rok wcześniej bezrobotnych po studiach było ok. 16,5 tys. na ponad 142 tys. wszystkich.

Najwięcej jest specjalistów administracji publicznej, ekonomistów, pedagogów, specjalistów ds. organizacji usług gastronomicznych, hotelarskich i turystycznych, specjalistów ds. zarządzania i organizacji, fizjoterapeutów, socjologów, nauczycieli języka angielskiego. Natomiast zawody, w których więcej było bezrobotnych niż ofert pracy, to m.in. socjolog, inżynier rolnictwa, filolog.

Potrzebni specjaliści od diet

Ekonomiści na pytanie, jakie zawody w najbliższych latach będą poszukiwane, odpowiadają że te wynikające np. ze starzenia się społeczeństwa.

- To rodzi nowe potrzeby biznesowe i w zakresie kadr. Potrzebni więc będą fizjoterapeuci, rehabilitanci, opiekunowie osób starszych… Czyli od pracowników z najwyższymi kwalifikacjami po tych bez wyższego wykształcenia - wyliczał Tomasz Soliński, ekonomista.

Dalej: osoby zajmujące się zdrowym stylem życia, dietami, obsługą portali i te po kierunkach technicznych związanych z budownictwem, elektromechaniką, elektroniką, mechaniką samochodową.

Ważny konkretny zawód

Okazuje się, że osoby po studiach mają taką samą szansę zdobycia pracy jak absolwenci szkół policealnych i zasadniczych zawodowych. Najgorzej ma jedynie młodzież kończąca licea ogólnokształcące. Bo dla pracodawcy ważny jest konkretny zawód. Łatwiej znaleźć pracę po szkole policealnej, po kierunku np. fizjoterapia, niż mając ukończone studia na kierunkach: pedagogia, politologia czy filozofia.

Są też uczelnie bardziej cenione przez pracodawców. Z ostatniego rankingu "Perspektyw“ i "Rzeczpospolitej“ wynika, że podkarpaccy pracodawcy preferują absolwentów: Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Krakowskiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Politechniki Wrocławskiej.

Nasze uczelnie wysoko

Dobre opinie mają także podkarpackie uczelnie niepubliczne. Rzeszowska WSIiZ przed rokiem zdobyła 7. miejsce w badaniu, jakie przeprowadził ośrodek TNS PENTOR na zlecenie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Zapytano w nim przedsiębiorców m.in. o to, które uczelnie przygotowują najlepszych absolwentów danych kierunków.

- Okazuje się, że Podkarpacie postrzegane przez niektórych jako Polska B ma bardzo dobrą uczelnię, czemu dają wyraz pracodawcy, wybierając absolwentów WSIiZ - mówi Jacek Szut, associated director w TNS PENTOR.

Łukasz Mycek, absolwent informatyki i ekonometrii we WSIiZ, obecnie menadżer w GETIN Noble Bank w Rzeszowie, uważa, że dobrze wybrał uczelnię, planując karierę. Teraz sam rekomenduje kandydatury absolwentów byłej uczelni podczas rekrutacji w swoim banku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24