Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny będzie trudniejszy

Beata Terczyńska
Przykładowe zadania z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz języków na poziomie podstawowym i rozszerzonym dostępne są w informatorze na stronie CKE: www.cke.edu.pl.
Przykładowe zadania z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz języków na poziomie podstawowym i rozszerzonym dostępne są w informatorze na stronie CKE: www.cke.edu.pl. Krzysztof Kapica
Już w najbliższą środę gimnazjaliści napiszą próbny egzamin na zakończenie szkoły. Będzie to dla nich nowość, bo uczniowie trzecich klas są pierwszym rocznikiem, który w kwietniu zdaje egzamin w nowej formule.

Próbny egzamin zaplanowany jest na trzy dni, czyli od 7 do 9 grudnia. Choć jest dobrowolny, większość szkół zdecydowała się wziąć w nim udział. Szkoły drogą elektroniczną dostaną zestawy pytań na część humanistyczną, matematyczno-przyrodniczą i językową. Same jednak muszą wydrukować dla uczniów zestawy.

- Weźmiemy udział w tej diagnozie. Uważamy, że warto - mówi Stanisława Bajorska, dyr. Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie. - Chcemy sprawdzić efekty naszej pracy i wychwycić ewentualne braki.

Nauczyciele zaskoczeni

Uczniowie będą mogli zorientować się w typach nowych zadań. Przykładowe od około miesiąca są dostępne na stronie CKE i wzbudzają kontrowersje u niektórych nauczycieli. Uważają oni, że zadania są skomplikowane, zawiłe, niezrozumiałe, a nawet podchwytliwe. Media obiegła informacja, że oburzeni pedagodzy z Małopolski zbierają podpisy pod petycją do ministerstwa edukacji, aby pisać test według starych zasad.

- Słyszałam o tym. Moi nauczyciele przeglądali te zadania, ale nie mieli takich odczuć - mówi S. Bajorska. - Nowy egzamin może dla uczniów okazać się trudniejszy przez to, że będzie teraz sprawdzał umiejętność oceny, stawiania hipotez, przewidywania efektów doświadczeń, formułowania wniosków.

Szkoła na własną rękę zorganizowała już jedną próbę. Uczniowie w maju rozwiązywali zadania, które przygotowali nauczyciele.

Próbne egzaminy nie będą oceniane przez egzaminatorów OKE, lecz na miejscu, w szkołach. Według kryteriów punktowania, które dostaną.

Co się zmienia w kwietniu?

Egzamin nadal ma składać się z 3 części. Humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza potrwają po 150 minut. Językowa - 60 minut na każdym z poziomów. Osobno oceniana będzie matematyka, osobno przedmioty przyrodnicze, osobno język polski, a osobno pozostałe przedmioty humanistyczne.

Podczas pierwszych części uczniowie będą mieli półtorej godziny przerwy. Na odpoczynek i posiłek. Dyrektorzy zastanawiają się, czy ta przerwa nie jest jednak za długa.

- Musimy zadbać o to, by nie popsuła się atmosfera przed rozwiązywaniem kolejnego arkusza. Aby stres jednej osoby nie udzielił się całej grupie, bo to może przełożyć się na wyniki - mówią. - Musimy też dopilnować, by wszyscy wrócili o czasie na salę.

Egzamin będzie teraz oceniany jak matura, czyli w skali procentowej.

Dwa poziomy językowe

W ostatnim dniu egzaminów, czyli 26 kwietnia, zaplanowana jest część językowa (z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego, w przyszłości także ukraińskiego).

Gimnazjalista będzie zdawać tylko ten język, którego uczył się jako przedmiotu obowiązkowego.

- Część egzaminu na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowa tylko dla uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej - mówią w CKE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24