Komplet książek do gimnazjum kosztuje ok. 300 - 400 zł

Komplet książek do gimnazjum kosztuje ok. 300 - 400 zł

Beata Terczyńska

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Komplet książek do gimnazjum kosztuje ok. 300 - 400 zł
Komplet książek do gimnazjum kosztuje ok. 300 - 400 zł

Beata Lubas, kier. księgarni "Dom książki” w Rzeszowie: - Zmiany najbardziej odczują rodzice pierwszoklasistów z gimnazjum. Przyjdzie im wyłożyć kilkaset złotych na książki. ©Fot. Wojciech Zatwarnicki

Pierwszoklasiści ze szkół podstawowych i gimnazjów od nowego roku będą się uczyć z nowych podręczników. Rodzice zmuszeni są do kupienia książek w księgarniach, bo teraz obowiązujące będą nieaktualne.
PODKARPACKIE
Rodzice już muszą
odkładać na podręczniki
Zmienia się podstawa programowa. Od września uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych i gimnazjów będą się uczyć z nowych podręczników.

Muszą kupić nowe

Dla rodziców to spore, obowiązkowe wydatki.

- Rodzice dzieci idących do pierwszych klas podstawówek i tak z reguły kupowali nowe podręczniki i zeszyty ćwiczeń. Najbardziej zmiany odczują w kieszeniach ci, którym przyjdzie kupić zestawy do I klasy gimnazjum - zauważa Beata Lubas, kierownik księgarni "Dom książki" w Rzeszowie.

Cios w domowy budżet

Wśród takich rodziców jest Marta z Rzeszowa, mama Gabrieli rozpoczynającej naukę w gimnazjum.


- Piękną niespodziankę nam funduje państwo. Nie dość, że życie takie drogie, to, dodatkowo, już trzeba odkładać pieniądze na podręczniki. Myślałam, że ten wydatek mnie ominie, bo córka mogłaby korzystać z książek po kuzynkach. Aż boję się myśleć, ile we wrześniu czeka mnie wydatków.

Książki do gimnazjum uchodzą za jedne z najdroższych. Za komplet trzeba dać ok. 300 - 400 zł. W antykwariacie można było zaoszczędzić nawet połowę. Za nową pozycję "Wesoła szkoła i przyjaciele" do I klasy SP trzeba dać ok. 160 zł.

W księgarniach pojawiły się już pierwsze egzemplarze wprowadzanych podręczników. Dla przykładu podręcznik do geografii "Puls ziemi" kosztuje 29 zł, ćwiczenia 16 zł. Książka do biologii "Puls życia" kosztuje 26,50 zł, ćwiczenia 14,30. Chemia z Nowej Ery - 26,50 zł.

Listy podręczników do 15 czerwca

Rodzice obawiają się, że nowe pozycje będą droższe od tegorocznych.

- Ceny są porównywalne. Jeśli niektóre książki są droższe, to nieznacznie, o parę groszy - uspokaja B. Lubas.

Do 15 czerwca nauczyciele powinni podać gotową listę obowiązujących podręczników.

- Moi są wierni wydawnictwu Nowa Era i te książki do pierwszych klas wybrali. Na pewno nie będzie żadnych zmian podręczników w starszych klasach, aby nie obciążać dodatkowo rodziców - mówi Henryk Brzozowski, dyr. SP nr 25 w Rzeszowie.

Nie we wszystkich szkołach nauczyciele mieli już możliwość porównania książek. Dlatego jeszcze żadnej nie wybrali.

Komentarze

Wszystkie komentarze (3) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo