Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele chętnie się szkolą

Beata Terczyńska
Roman Zych: Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli ma bogatą ofertę szkoleń, warsztatów, kursów, studiów podyplomowych
Roman Zych: Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli ma bogatą ofertę szkoleń, warsztatów, kursów, studiów podyplomowych Krzysztof Łokaj
Rozmowa z Romanem Zychem, nauczycielem - konsultantem w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć pedagodzy, którzy zgłoszą się do Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli?
Oferta PCEN w Rzeszowie i jego licznych oddziałach jest bardzo bogata. Jedną z takich form są m.in. konsultacje dla nauczycieli. W naszych 4 oddziałach mamy 46 pracowników, którzy każdego dnia służą pomocą, jeśli ktoś ma problem i potrzebuje go rozstrzygnąć przy wsparciu doświadczonego nauczyciela konsultanta. Oprócz indywidualnych konsultacji oferujemy szkolenia rad pedagogicznych. Na naszej stronie: www.pcen.pl zamieszczona jest tematyka. Obecnie to aż 174 propozycje.

Przykłady tematów?
Dla przykładu może to być analiza wyników egzaminów. Jest rzeczą niezwykle istotną, aby wiedzieć nie tylko jak odczytywać wyniki, ale też jak je wykorzystywać w celu podniesienia jakości pracy szkoły. Kolejny istotny temat to awans zawodowy, który cały czas żywotnie dotyczy zwłaszcza młodych nauczycieli. Inne: budowa koncepcji pracy szkoły, ewaluacjazwiązana z nową reformą edukacji, aktualne podstawy programowe, czy informatyka, bezpieczeństwo w sieci, statuty szkół. To rzeczy aktualne, bieżące. Oprócz tego mamy jeszcze formy warsztatowe, które organizujemy u siebie. W ofercie na ten rok przygotowaliśmy 346 takich szkoleń. Tematyka jest podobna, może bardziej urozmaicona. Na warsztaty, szkolenia, kursy zapraszamy także do Czudca. Ośrodek Edukacji Nauczycieli i Pracowników Administracji Samorządowej położony jest w malowniczej okolicy na Pogórzu Strzyżowsko - Dynowskim. Mamy tu budynek dydaktyczny z salą gimnastyczną i salami konferencyjnymi, wykładowymi, pracownią komputerową, ponadto: pełnowymiarowy stadion, boiska sportowe, budynek gościnny wraz ze stołówką oraz strzeżony parking. Baza noclegowa oferuje 154 miejsca w pokojach jedno i wieloosobowych, w tym 10 przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zapraszamy do korzystania z oferty szkoleń rad pedagogicznych wyjazdowych. Jest tu też możliwość organizowania tzw. zielonych szkół.

Prowadzicie też kursy kwalifikacyjne. Jakie?
Związane są przede wszystkim z zarządzaniem oświatą, ale także wspieramy m.in. nauczycieli praktycznej nauki zawodu i nauczania języka obcego na poziomie przedszkolnym. Dalej, mamy kursy dające konkretne uprawnienia: dla kierowników wycieczek, organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży, czy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, zagrożeń psychospołecznych. Takich kursów przygotowaliśmy w tym toku około 10.

A kursy doskonalące, które również oferujecie?
Te adresowane są dla nauczycieli - kandydatów na doradców metodycznych. Miejmy nadzieję, że niedługo będą odpowiednie uregulowania prawne, które określą ich miejsce w systemie. Metodycy już kiedyś funkcjonowali w szkole, ale przez lata zostało to zaniedbane. Myślę, że jest dziś potrzeba, aby doradcy metodyczni wrócili. Proponujemy też kursy doskonalące z zakresu algorytmiki w szkole, podstaw programowania, wiedzy o metodach numerycznych (dla grup bardziej zaawansowanych) i tworzenia stron internetowych.

Nauczyciele mogą również dokształcać się na studiach podyplomowych?
Owszem. Realizujemy je we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnobrzegu, Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu, Krakowskim Instytutem Rozwoju Edukacji oraz Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mamy ponad 10 propozycji: doradztwo zawodowe; wychowanie do życia w rodzinie; edukacja i terapia dzieci z zaburzeniami autystycznymi, w tym z zespołem Aspergera; nauczanie programowania w szkole; resocjalizacja i socjoterapia; nauczanie informatyki w szkole; edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika); przygotowanie pedagogiczne; studia pedagogiczne i andragogika.

Jakie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych z regionu organizujecie?
Mamy 58 takich sieci, np. nauczycieli przedmiotów społecznych, nauczycieli kształcenia zawodowego, dyrektorów wszystkich typów szkół, nauczycieli poszczególnych przedmiotów, i tych skupionych wokół klubów historycznych albo sieć nauczycieli innowatorów, sieć szkół promujących zdrowie itp.

Nauczyciele chętnie korzystają z możliwości PCEN?
Tak. Nauczyciele przez ostatnie dekady zrozumieli potrzebę ciągłego dokształcania się, poszerzania wiedzy. Nowe uprawnienia są bardzo ważne zwłaszcza w okresie wprowadzanych reform w oświacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24