Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady ekspertów: jakie roboty budowlane możemy wykonywać zimą

Józef Lonczak
Przy spadku temperatury do -5 st. C można prowadzić prace budowlane z użyciem specjalnych zapraw zimowych lub dodatków przeciwmrozowych.
Przy spadku temperatury do -5 st. C można prowadzić prace budowlane z użyciem specjalnych zapraw zimowych lub dodatków przeciwmrozowych. Atlas
Jeśli nie gonią nas terminy, to lepiej z budową domu zaczekać do czasu, aż ustabilizują się dodatnie temperatury, czyli do wiosny. Ponadto budowanie zimą jest droższe

Dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom ekipy wykonawcze mogą budować w warunkach obniżonych temperatur. Jednak muszą wiedzieć jak i kiedy używać materiałów.

Nie buduj podczas mrozu

Zgodnie z technologią większość materiałów budowlanych można używać tylko powyżej 0 stopni C, ale zalecany zakres temperatur waha się od +5 do +25 st. C. To zapewnia prawidłowy przebieg wiązania spoiwa i decyduje o osiągnięciu przez materiał właściwych parametrów użytkowych.

Przy spadku temperatury poniżej +5 st. C pojawiają się zakłócenia przebiegu wiązania i utwardzania materiałów. Dotyczy to temperatury otoczenia i podłoża. Dlatego niedopuszczalne jest stosowanie materiałów na podłoża zmrożone lub zaśnieżone.

Są dodatki przeciwmrozowe

Zagrożeniem dla prac budowlanych w zimie jest niestabilność temperatury. Nawet, jeśli prace rozpocznie się w plusowej temperaturze, to nagłe jej obniżenie może spowodować zniszczenie wykonanych prac lub obniżyć ich wytrzymałość, złuszczyć wylewkę, spłukać tynki i farby z elewacji, ewentualnie spowodować zacieki i wykwity.

Żeby tak się nie stało, warto użyć dostępnych na rynku specjalnych zapraw zimowych. Można też zmodyfikować parametry zapraw uniwersalnych za pomocą dodatków przeciwmrozowych. Mniej popularne jest korzystanie w tym okresie z zapraw szybkowiążących, pozwalających na znacznie szybszy postęp prac.

Zaprawy zimowe

Prace budowlane zimą

- Poniżej 0 st. C nie wykonuj na budowie żadnych prac mokrych, (betonowania, tynkowania, murowania, malowania),

- Dopuszcza się wykonywanie tych prac, ale do temp. -5 st. C lub wyjątkowo -10 st. C przy zastosowaniu specjalnych zapraw, lub dodatków przeciwmrozowych,

- Przy ujemnej temperaturze można ocieplać poddasza, montować ścianki gipsowe z płyt gipsowych (bez szpachlowania), wykuwać bruzdy i prowadzić prace instalacyjne i porządkowe.

W zaprawach zimowych stosowane są np. cementy wyższych klas lub cementy szybkosprawne, które zapewniają szybsze wiązanie zaprawy i szybki przyrost wytrzymałości. Dzięki temu beton/zaprawa już po kilku godzinach od wykonania jest odporna na spadek temperatury o kilka stopni poniżej zera.

Jednak prace z użyciem takich zapraw powinno się wykonać w temperaturach dodatnich. Następuje wtedy przyśpieszony proces wiązania, dzięki czemu nocne spadki temperatur nie stanowią już zagrożenia trwałości prac.

Najczęściej oferowane są zimowe zaprawy murarskie (cienkowarstwowe i tradycyjne), przeznaczone do wznoszenia murów, oraz zaprawy klejące do styropianu.

Jeżeli chodzi o prace uszczelniające lub montażowe, można stosować specjalne jednoskładnikowe pianki poliuretanowe, które można używać w temperaturach nawet do -10 st. C. Podczas mrozu przyrost objętości pianki jest mniejszy niż w sprzyjających warunkach i dłużej się ona utwardza, ale dzięki specjalnym dodatkom stwardniała pianka się nie kruszy.

Zdaniem ekspertów

Julian Krupa, dyr. rzeszowskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa: - Zima można budować, ale trzeba bezwzględnie przestrzegać wymogów technologicznych. Dotyczy to szczególnie wszystkich procesów mokrych, a więc betonowania, murowania i tynkowania. Budowanie zima wiąże z ryzykiem i wyższymi kosztami. Dlatego jeśli nie gonią nas terminy, to lepiej odłożyć te prace do wiosny.

Jan Głuszak, ekspert w firmie BJS Rzeszów: - Inwestorom indywidualnym odradzam rozpoczynanie budowy domu zimą. Zamiast pośpiechu warto lepiej przygotować się do budowy wiosną. Jeśli natomiast ktoś ma budowę na etapie tzw. stanu zamkniętego, to może wewnątrz wykonywać prace instalacyjne, wykuwać bruzdy, ocieplać poddasze, budować ścianki z płyt gipsowych, ale bez szpachlowania.

Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS: - Wadą materiałów typowo zimowych jest zawężony zakres temperatur stosowania, wynoszący zazwyczaj od 0 do +10 st. C. Materiały zimowe są droższe od tradycyjnych. Jeśli doliczyć dodatkowe, kosztowne zabezpieczenia jak namioty, cieplaki, plandeki na rusztowania, nagrzewnice i ewentualne koszty napraw, to całość zimowego przedsięwzięcia stawia pod znakiem zapytania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24