Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród marzeń

Wanda Mołoń
Helenę i Emila Fajgierów ogród pochłania bez reszty.
Helenę i Emila Fajgierów ogród pochłania bez reszty. FOT. KRYSTYNA BARANOWSKA
Chciała do miasta, ale mąż perswadował - po co będziesz szła do bloku, w Albigowej urządzisz ogród marzeń.

Urządziła. Z magnoliami, które uwielbia, portulaką tworzącą barwne dywany, różami pnącymi się po siatce. I nieproszonymi ślimakami-szkodnikami, które trzeba tępić.

Kloniki, oleandry, ołowniki, ułanki, pelargonie sadzi w doniczkach. Zimują w piwnicy, a latem rośliny obsypane kwieciem ozdabiają dom. Wynosi je na podwórze majową porą, po "zimnej Zośce". I rozmnaża chińskie róże.

Donice i worki z ziemią

- Uszczykuję wierzchołek pędu, zanurzam w ukorzeniaczu, umieszczam w ziemi dla kwiatów, przykrywam słoikiem. Klimat, jak w małej szklarni - tłumaczy pani Helena Fajgier z Albigowej, zapewniając, że roślinka przyjmie się.

Nadźwiga się donic. Przy cięższych wyręcza ją mąż. On przywozi worki z ziemią, nawozy, wykopuje jesienią ogromne okazy datury pomarańczowej, różowej, białej, bo w gruncie roślina nie przetrwa zimy.

Ogród, jak z folderu

Pani Helena sadzi i sieje stare oraz nowe odmiany kwiatów.

- Zobaczę ogrodowe cudo w ogrodniczym piśmie i natychmiast "choruję" na nowy kwiatek - przyznaje. Tak było z psianką zwaną "szafirową burzą", krzewem o niebieskich kwiatach, dorastającym do pięciu metrów.

- Potomstwa się nie doczekaliśmy, więc kwiaty są niczym nasze dzieci - wyznaje pani Helena. Rozmawia z roślinami, głaszcze liście. Ogród obsadziła tujami, cyprysami, świerkami uznawszy, że w różnorodności tkwi jego uroda.

- Jesteśmy zakochani w kwiatach kwitnących od wczesnej wiosny do późnej jesieni - potakuje żonie pan Emil, dumny z jej dyplomów "Honorowej Kwiaciarki" i pierwszych miejsc w konkursach na rabaty przydomowe przyznawanych przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, a także wójta Albigowej.
Marcowe przebiśniegi

Każdego roku tak samo - nie może doczekać się wiosny. Przyznaje, że kocha porę, kiedy świat budzi się do życia. Podziwia wyłaniające się, czasem spod śniegu, przebiśniegi i śnieżyczki.

- Sadzę róże, bo piękne i odporne na żarłoczne ślimaki. Mam około 300 róż - parkowych, piennych, krzaczastych, angielskich, pnących, rabatowych i okrywowych.
Chucha i dmucha na strączyniec, o pierzastych liściach, kwitnący jak żarnowiec.

- Nasza Basia, kuzynka, wypatrzyła roślinę w internecie. - Kupiłam sadzonki - mówi Helena, która czasem psioczy na firmy wysyłkowe, bo nie dość solidnie pakują rośliny.

Helena i Emil Fajgierowie dobierają gatunki roślin kwitnących o różnych porach uznawszy, że ogród ma zachwycać barwami od wiosny do zimy. Helena nie gardzi starymi odmianami, pozwala rozsiewać się lwim paszczom, sadzi irysy, mieczyki, liliowce, tulipany, powojniki, cynie.

On taszczy wory z ziemią

Mimo, że ziemia wyborna, pierwszej klasy, to jednak rośliny potrzebują nawożenia - potasu, magnezu, azotu i fosforu oraz wody. Na szczęście z własnej studni, bo nie daliby rady opłacić nawadniania z wodociągu.

- I tak mojej emerytury na ogród nie wystarcza, mąż trochę sponsoruje - przyznaje pani Helena. - Bez niego ani rusz, on taszczy wory z ziemią, z nawozami, pilnuje oprysków. No, fajny facet, pokochał ogród, jak ja.

- A miałem wybór - żartuje pan Emil, dodając, że żona od dziecka sadziła malwy, aksamitki, tulipany.

Helena kupuje "Mój piękny ogród", śledzi program Mai Popielarskiej o ogrodach. Ale do wielu rozwiązań doszła samodzielnie przez 15 lat praktyki na kilkunastu arach.
Juki i azalie przekwitły, kwitną liliowce, hortensje, bordowe perukowce, a miododajne budleje obsiadły pszczoły i motyle. Helena szczepi, formuje korony i pnie. I uwiecznia ogród na płytach. Zimą odtwarza, ogląda, porównuje, planuje co, gdzie posadzi. Ogród zamiera na trzy - cztery zimowe miesiące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24