Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owoce i warzywa bez chemii

Józef Lonczak
Do ochrony swoich upraw podobnie jak wielu rolników prowadzących gospodarstwa ekologiczne stosuję biopreparaty roślinne m.in. na bazie pokrzyw, czosnku, czy cebuli - zapewnia Bogusław Bednarz, prezes firmy Bio-Concept z Kańczugi.
Do ochrony swoich upraw podobnie jak wielu rolników prowadzących gospodarstwa ekologiczne stosuję biopreparaty roślinne m.in. na bazie pokrzyw, czosnku, czy cebuli - zapewnia Bogusław Bednarz, prezes firmy Bio-Concept z Kańczugi. Fot. Krystyna Baranowska
Zamiast sztucznych środków chemicznych warto w przydomowych ogródkach zastosować biopreparaty.

Tak będzie zdrowo i ekologiczne - przekonuje Piotr Flaga z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (PODR) w Boguchwale.

Dzięki takim roślinnym ekstraktom można stymulować wzrost roślin, odstraszać szkodniki oraz zwalczać choroby i szkodniki w uprawach owoców i warzyw. O tym że są to substancje skuteczne udowadnia wielu podkarpackich rolników współpracujących z firmą Bio-Concept, która zajmuje się produkcją owoców i warzyw ekologicznych oraz ich przetwórstwem.

Z obserwacji natury

Już przed wiekami człowiek obserwując naturę zauważył, że rośliny uprawne są niekiedy bardziej, a innym razem mniej atakowane przez choroby lub szkodniki. Zależało to np. od tego, czy rosły obok pewnych roślin. To było właściwie podstawą poszukiwania substancji pochodzenia naturalnego, czyli biopreparatów, które mogą chronić rośliny uprawne przed różnymi czynnikami ograniczającymi plonowanie.

- Teraz znamy już wiele receptur sporządzania biopreparatów chroniących rośliny. Nic dziwnego, że można znaleźć kilka różnych przepisów na sporządzenie podobnie działajacego biopreparatu np. wyciągu z łusek cebuli - mówi Piotr Flaga z PODR-u.

Nie ma w tym żadnej sprzeczności, lecz wynika to z eksperymentalnej natury tych receptur. Piotr Flaga przekonał się o tym np. praktykując w Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu.

Bywa, że w podobnej sytuacji bardziej skuteczniejszy okazuje się mniej skoncentrowany wyciąg, a w innym, że mocniejszy biopreparat działa lepiej. Dlatego stosując biopreparaty dobrze jest zawsze obserwować skutki ich działania, aby na przyszłość móc wprowadzić ten najwłaściwszy.

Jaka jest skuteczność biopreparatów

Cechą charakterystyczną preparatów roślinnych jest ich ograniczony zakres działania oraz ograniczona skuteczność określana ich trwałością w środowisku i mechanizmem działania.

- Działaja one inaczej niż środki chemiczne. Biopreparaty w przypadku pojawienia się zagrożenia czy choroby roślin uprawnych należy stosować przeważnie co 3 dni i zabiegi powtarzać nawet pięciokrotnie. Jeśli ktoś uważa, żę wystarczy raz zastosować biopreparat i mieć święty spokój to może być potem zawiedziony - wyjaśnia Piotr Flaga z PODR-u.

Dodaje on, że wiele z tych preparatów ma działanie profilaktyczne, wspomagające mechanizmy odpornościowe roślin lub nieznany mechanizm działania i m.in. z tych powodów ich skuteczność jest mniejsza niż chemicznych środków ochrony roślin.

Nie stosuj tytoniu

Jeszcze niedawno wykazie roślin do sporządzania ochronnych preparatów znajdował się tytoń. Dziś wyciągi z tytoniu nie mogą być już stosowane w uprawach ekologicznych. Pełny wykaz środków ochrony roślin zakwalifikowanych do stosowania w rolnictwie ekologicznym zamieszczony jest na stronie www.ior.poznan.pl.

Natomiast wyciąg tytoniowy, zawiera duże ilości nikotyny i pozostaje ona na opryskiwanych roślinach. Dlatego zalecany jest tylko do ochrony w roślin ozdobnych. Jeśli ktoś zastosował preparat tytoniowy do ochrony owoców lub warzyw powinien bezględnie odczekać tydzień, a następnie dobrze umyć i wypłukać zbiory przed spożyciem.

Jakie preparaty są najlepsze?

W przydomowych ogródkach najlepiej stosować napary i wywary z suszonych roślin. Gnojówka z pokrzyw, choć skuteczna ma niestety nieprzyjemny zapach. Ponadto napary czy wywary można przygotować stosunkowo szybki i są gotowe do użycia już na drugi dzień, Podczas, gdy gnojówka dopiero po 10 dniach - wyjaśnia Piotr Flaga z PODR-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24