Jak naprawić i dbać o chłodnicę w samochodzie

Jak naprawić i dbać o chłodnicę w samochodzie

Bartosz Gubernat

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Twój samochód trapią wycieki płynu chłodzącego? Przyczyny tych problemów możesz poszukać w chłodnicy. To delikatne, aluminiowe urządzenie jest bardzo podatne na uszkodzenia.
Jak naprawić i dbać o chłodnicę w samochodzie

©Krzysztof Kapica

Chłodnica to serce układu odpowiadającego za chłodzenie silnika w samochodzie. Wypływająca z niej ciecz chłodząca przepływa następnie przez specjalne kanały w bloku i głowicy silnika, zmniejszając ich temperaturę. Ciecz krąży napędzana przez pompę wodną.

Aluminium jest mniej trwałe

Żywotność chłodnicy zależy od wielu czynników.
- Przy codziennej, bezwypadkowej eksploatacji auta, dzisiejsze, aluminiowe podzespoły wytrzymują do 5-6 lat. Kiedyś były mosiężne i bardziej wytrzymałe - mówi Artur Kotwica, właściciel warsztatu naprawiającego chłodnice.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w autach powypadkowych.
Szczególnie, gdy samochód był uderzony z przodu, chłodnica może przeciekać. Uszkodzenia mogą powstać także w czasie naprawy auta, np. przez uderzeni chłodnicy twardym narzędziem. A wówczas trzeba ją naprawić, bo zbyt duże ubytki płynu chłodzącego mogą doprowadzić do przegrzania silnika.

- Chłodnice można lutować, ale nie zawsze się to opłaca. Na taki zabieg można zdecydować się wówczas, gdy dziura jest mała, a nowa część kosztuje kilkaset złotych. Są jednak sytuacje, gdy dziur jest zbyt wiele, a koszt naprawy przewyższałby kupno nowej chłodnicy - mówi A. Kotwica.


Nie zawsze opłaca się naprawiać

Lutowanie to niewielki koszt. W przypadku samochodu osobowego za taka usługę zapłacimy od 20 do 100 zł. Dodatkowa opłatę mechanik może sobie zażyczyć w przypadku, gdy urządzenie jest mocno schowane i trzeba się sporo namęczyć, aby je wyjąć. A ile kosztuje nowa chłodnica?

- Rozpiętość cenowa jest olbrzymia. W przybliżeniu można jednak powiedzieć, że zamienniki do większości osobowych aut można dostać już a ok. 200-400 zł. I takie części najchętniej montują moi klienci - mówi Stanisław Płonka, mechanik samochodowy.

Kierowcy coraz częściej kupują też używane chłodnice na aukcjach internetowych. Ceny są tu nawet o połowę niższe niż w sklepie. Należy jednak pamiętać, że kupno używanej chłodnicy to spore ryzyko. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie, należy zawsze wyszukać sprzedawcę, który da na nią gwarancję rozruchową.

Komentarze

Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo