Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samolot z pierwszej, lotniczej bitwy świata w muzeum w Przemyślu [FILM]

Norbert Ziętal
Wykonany w skali 1:5 model samolotu Morane-Saulnier można oglądać w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.
Wykonany w skali 1:5 model samolotu Morane-Saulnier można oglądać w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Norbert Ziętal
Samolotem Morane - Saulnier, w 1914 r. nad Przemyślem, rosyjski as lotnictwa staranował w powietrzu austriacko-węgierską maszynę. Historycy uważają, że była to pierwsza lotnicza bitwa na świecie. Wierny model tego samolotu, od kilku dni można oglądać w MNZP.

Eksponat wykonany jest w skali 1:5, a więc dość dużej. Został wystawiony w obszernej sali muzealnej, na stałej, otwartej w ub. roku wystawie Twierdza Przemyśl.

- Na takiej maszynie, 8 września 1914 r., pionier światowego lotnictwa akrobatycznego, rosyjski sztabskapitan Piotr Niestierow dokonał pierwszego taranu w historii lotnictwa. Zniszczył wrogą maszynę, samolot austro-węgierski Albatros B.I. z przemyskiej Flik 11, która stacjonowała na lotnisku Przemyśl - Hureczko.

Powszechnie uważa się, że była to pierwsza walka powietrzna i pierwsze strącenie samolotu w historii ludzkości - mówi Jacek Błoński, autor wystawy Twierdza Przemyśl w MNZP.

Albatros B.I. był samolotem rozpoznawczym, bardzo dawał się we znaki rosyjskiemu dowództwu. Niestierow lecąc nieuzbrojonym jednopłatowcem Morane-Saulnier, nie mógł go zestrzelić. Dlatego postanowił staranować wrogą maszynę. Na skutek uderzenia oba samoloty spadły. Zginął Rosjanin i dwie osoby załogi z samolotu austro-węgierskiego.

Model Morane-Saulnier wykonany został przez Piotra Łopalewskirgo i Wojciecha Klimka. Zaliczają się do czołówki polskich modelarzy. Zakup sfinansował prezydent Przemyśla.

Na pierwszowojennej ekspozycji w MNZP to już drugi model samolotu. Pierwszy to Aviatic B1. Planowane jest dalsze uzupełnianie kolekcji. M.in. o sterowiec Liegnitz, z którego wykonywane były fotografie Przemyśla.

- Poza Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, nasza ekspozycja jest bodaj jedyną w Polsce poświęconą lotnictwu okresu I wojny światowej - mówi Błoński.

W latach pierwszowojennych w okolicach Przemyśla, znajdowały się wojskowe lotniska. Wykonywane były z nich loty bojowe i obserwacyjne nad twierdzą. Stąd starowały również samoloty przewożące pocztę do Lwowa, Krakowa a nawet Wiednia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24