Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd: ZUS nie może obciążać ubezpieczonego za własny błąd

Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski
- Zwykły obywatel nie ma obowiązku znać wszystkich niuansów systemu ubezpieczeń społecznych – podkreśla adwokat Karolina Rzepecka
- Zwykły obywatel nie ma obowiązku znać wszystkich niuansów systemu ubezpieczeń społecznych – podkreśla adwokat Karolina Rzepecka Archiwum
Zwrotu 60 tysięcy złotych domagał się od jednego z ubezpieczonych Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przez pół roku wypłacał mu nienależycie obliczone świadczenie rehabilitacyjne. Sąd stanął po stronie obywatela.

Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest osobie, która po okresie zasiłku chorobowego nadal jest niezdolna do pracy. Jedna z ubezpieczonych korzystała z tego świadczenia przez pół roku, przy czym po upływie 3 miesięcy jego trwania, jej pracodawca rozwiązał z nią umowę o pracę, a jednocześnie wyrejestrował ją z ubezpieczeń społecznych.

Tymczasem ZUS po tym wyrejestrowaniu wcale nie ograniczył podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Wciąż naliczane było ono od dość sporej kwoty, jaką zarabiała wcześniej ubezpieczona. Zamiast od 5 tysięcy, świadczenie naliczane było od 15 tys. zł brutto, a ZUS wypłacał je pomimo posiadanych informacji. Działo się to od w okresie pandemii koronawirusa – od sierpnia 2020 do lutego 2021 roku.

ZUS zorientował się, że popełnił błąd, dopiero pod koniec 2022 roku, a więc już po zakończeniu wypłacania świadczenia. Urzędnicy postanowili wezwać ubezpieczoną do zwrócenia około 60 tysięcy złotych, tłumacząc to, że została ona pobrana nienależnie.

- Odwołaliśmy się od tej decyzji, podkreślając że obywatel nie może ponosić winy za błędy urzędników. ZUS twierdził, że pani pobierająca świadczenie, powinna była wiedzieć o tym, w jakiej wysokości świadczenie fatycznie jej przysługuje. Wykazaliśmy jednak, że nie mamy obowiązku tego wiedzieć, tym bardziej ZUS wypłaca świadczenie rehabilitacyjne nie co miesiąc, lecz w nieregularnych transzach, np. co półtora czy co dwa miesiące, ale nie jest to przelew miesięczny – tłumaczy adwokat Karolina Rzepecka z Mielca, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, która prowadziła tę sprawę.

adw. Karolina Rzepecka
adw. Karolina Rzepecka Archiwum

W wyroku ze stycznia 2024 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ stwierdził, że nie zaistniały przesłanki do żądania zwrotu pobranego świadczenia, a wypłata większego świadczenia wynika „z błędu organu rentowego”, za co nie można obciążać ubezpieczonej. Podkreślono, że ubezpieczona nie wprowadziła ZUS-u w błąd, niczego przed nim nie zataiła i z nim współpracowała.

- Ponadto sąd podkreślił, że ZUS nie pouczył jej o braku podstaw do pobierania świadczenia po ustaniu tytułu ubezpieczenia w wysokości większej niż kwota przeciętnego wynagrodzenia, a poza tym ubezpieczony nie ma obowiązku znać wszystkich przepisów. Mówi się co prawda, że „nieznajomość prawa szkodzi”, ale zwykły, rozsądny obywatel nie ma obowiązku znać wszystkich niuansów w bardzo skomplikowanej dziedzinie prawa, jaką jest system ubezpieczeń społecznych. Mamy tutaj ewidentny błąd urzędnika, którym ZUS chciał obciążyć obywatela – wyjaśnia adw. Rzepecka, która uważa ten wyrok za „przełomowy”.

ZUS złożył wniosek o uzasadnienie wyroku, co można traktować jako zapowiedź apelacji.

W wyroku sąd stwierdził, że wypłata większego świadczenia wynika „z błędu organu rentowego”, za co nie można obciążać ubezpieczonej
W wyroku sąd stwierdził, że wypłata większego świadczenia wynika „z błędu organu rentowego”, za co nie można obciążać ubezpieczonej Archiwum
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24