MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowski IPN upamiętni obrońców Rzeszowa w kampanii wrześniowej

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Dyrektor IPN-u w Rzeszowie zaprasza mieszkańców 8 i 9 września na upamiętnienia walk o Rzeszów w kampanii wrześniowej.
Dyrektor IPN-u w Rzeszowie zaprasza mieszkańców 8 i 9 września na upamiętnienia walk o Rzeszów w kampanii wrześniowej. Paweł Dubiel
Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie przygotował na 8 i 9 września cykl wydarzeń upamiętniających wydarzeń mających związek z rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz pamięcią o poległych w obronie Rzeszowa we wrześniu 1939 roku.

8 września 1939 roku wojska niemieckie dotarły do Rzeszowa, którego bronił 24. Pułk Ułanów będący częścią 10. Brygady Kawalerii, dowodzonej przez płk. Stanisława Maczka.

- Była to pierwsza jednostka zmotoryzowana. Można by powiedzieć, że eksperymentalna, którą dowodził płk Kazimierz Dworak. Najbardziej zażarte boje były prowadzone przed Rzeszowem od strony Boguchwały, poległo w nich 8 żołnierzy – mówi Dariusz Iwaneczko dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie

Następnie 24. Pułk Ułanów został odtworzony we Francji, gdzie wchodził w skład 10. Brygady Kawalerii Pancernej. W latach 1940-1947 w Polskich Siłach Zbrojnych, początkowo, jako pułk zmotoryzowany, od 1942 r. pułk pancerny. W latach 1944-1945 wziął udział w kampanii wojennej w północno-zachodniej Europie.

W 1966 r. sztandar 24. Pułku Ułanów został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari za czyny niezwykłego męstwa dokonane podczas II wojny światowej. Również w 1966 w różnych częściach naszego kraju doszło do upamiętnienia żołnierzy wspomnianego pułku.

W Rzeszowie tablica miała zawisnąć na szkole podstawowej nr 10, jednak Komitet Miejski PZPR zablokował tę inicjatywę i tablica przeleżała w jednej z piwnic przy ul. Szopena, gdzie w 1966 roku mieścił się Związek Bojowników o Wolność i Demokrację.

- W zeszłym roku nasz pracownik odkrył tę tablicę. Była w bardzo złym stanie. Poddaliśmy ją renowacji i 8 września zostanie ona uroczyście odsłonięta przed naszą siedzibą przy ul. Słowackiego 18 – wyjaśnia dyrektor Dariusz Iwaneczko.

Uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpi 8 września o godz. 11. Przy tej okazji odbędzie się piknik edukacyjny, na którym zaprezentowany zostanie historyczny sprzęt wojskowy prezentowany przez żołnierzy Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Będzie można również spotkać grupy rekonstrukcyjne ułanów. Z kolei o godz. 18 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się spektakl „Przedwojenna Kawiarnia” w reżyserii Jana Nowary. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie są dostępne jeszcze w siedzibie rzeszowskiego IPN.

Z kolei 9 września IPN zaprasza na konferencje popularnonaukową organizowaną przez historyków w Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie. Spotkanie będzie podzielone na 5 wykładów i poświęcone działalności 24. Pułk Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego oraz bohaterskiej obronie Rzeszowa.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24