MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie powiększenia Krosna. Głosują krośnianie. Szansa na zmianę granic jest duża

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
UM Krosno
Do 27 lutego mieszkańcy Krosna mogą oddawać głosy w konsultacjach dotyczących zmiany granic miasta. Porozumienie, jakie w grudniu ub. roku władze Krosna zawarły z włodarzami sąsiednich gmin daje realną szanse na pozytywną decyzję Rady Ministrów w sprawie przyłączenia do miasta terenu byłego lotniska "Iwonicz".

Krosno może się powiększyć obszar 121,94 ha, znajdujący się w granicach administracyjnych gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe. Są to przede wszystkim tereny po zlikwidowanym lotnisku, zakupione przez miasto już dwa lata temu.

- Podstawowy cel zmiany granic to poprawa dostępności komunikacyjnej – informuje prezydent Piotr Przytocki. - Teren jest potrzebny do wybudowania drogi zapewniającej dostęp do węzła "Iskrzynia" na projektowanej obecnie drodze ekspresowej S19. Pozostałe tereny byłego lotniska zostaną uzbrojone i przeznaczone pod innowacyjne inwestycje. Powstanie strefa inwestycyjna o dużej powierzchni i bardzo dobrej dostępności drogowej. Liczymy, że będzie to miejsce atrakcyjne dla strategicznych inwestorów, którzy utworzą tutaj wysokiej jakości miejsca pracy – dodaje prezydent.

- Plany nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to wniosek w sprawie zmiany granic nie uzyskał akceptacji Rady Ministrów – wyjaśnia zastępca prezydenta Tomasz Soliński. – Przyczyną negatywnej decyzji był brak zgody samorządów objętych zmianą granic. Teraz sytuacja się zmieniła. W grudniu ubiegłego roku zawarliśmy porozumienia z włodarzami Krościenka Wyżnego oraz Miejsca Piastowego, dotyczące współpracy przy procedurze zmiany granic. Liczymy na pozytywne opinie rad gmin po przeprowadzonych konsultacjach społecznych u sąsiadów. Zmiana granic oraz planowane inwestycje – budowa drogi do węzła S19, nowa strefa przemysłowa, przyczynią się do rozwoju wszystkich naszych gmin i poprzez atrakcyjne miejsca pracy będą zapobiegać odpływowi młodych ludzi - mówi wiceprezydent.

Raport z konsultacji społecznych zostanie przygotowany do 13 marca. Będzie on niezbędnym elementem przygotowywanego wniosku w sprawie zmiany granic, jaki Rada Miasta Krosna do 31 marca złoży do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem wojewody.
Wojewoda wyrazi swoją opinię i prześle wniosek do Warszawy. Decyzja Rady Ministrów, poprzedzona opinią MSWiA zapadnie do końca lipca.

Władze Krosna zachęcają mieszkańców do głosowania.

Minister, podejmując decyzję w sprawie zmian w podziale administracyjnym bierze pod uwagę wyniki konsultacji społecznych i frekwencję.

- Znaczne poparcie, zainteresowanie mieszkańców i wysoka frekwencja będą potwierdzeniem, jak ważna jest to sprawa dla lokalnej społeczności. Proszę wszystkich mieszkańców Krosna o udział w konsultacjach. Oddając głos każdy może pomóc miastu się rozwijać – zaznacza prezydent Piotr Przytocki.

Udział w konsultacjach może wziąć każdy, kto mieszka w Krośnie. Nie ma ograniczeń wiekowych, osoby niepełnoletnie także są uprawnione do oddania głosu.
Głosować można drogą elektroniczną pod adresem: https://krosno.konsultacje-spoleczne.pl/.

Można też wypełnić formularz w wersji papierowej. Druki są dostępne w urzędzie i na stronie internetowej miasta (www.krosno.pl). Ankiety można składać w kilkudziesięciu punktach Krosna - urzędzie, szkołach, przedszkolach, instytucjach kultury, obiektach sportowych.

Krosno inwestuje w dzielnicy Polanka. To będzie centrum życi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24