MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa

Ewa Gorczyca
Fot. Tomasz Jefimow
Na dwudniowe uroczystości przyjechali potomkowie rymanowskich Żydów. Jutro przejdą w symbolicznym marszu do stacji kolejowej we Wróbliku skąd wywieziono Żydów z rymanowskiego getta.

13 sierpnia upływa rocznica likwidacji rymanowskiego getta.

- Tego dnia, 67 lat temu, zakończyła swoje istnienie jedna z najstarszych i najbardziej twórczych społeczności żydowskich w Polsce - mówi Michał Lorenc ze Stowarzyszenia "Spotkanie Rymanów".

Stowarzyszenie już po raz drugi zaprosiło do Rymanowa wszystkich tych, dla których ważna jest tradycja, kultura i religia jego żydowskich mieszkańców.

- Ubiegłoroczne uroczystości spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno potomków żydowskich rymanowian jak i obecnych mieszkańców - opowiada Michał Lorenc. - Kilkadziesiąt osób przyjechało z Europy, Izraela, USA. W ekumenicznej modlitwie, wykładzie w synagodze i w Marszu Pamięci towarzyszyło im kilkuset mieszkańców Rymanowa. Po raz pierwszy po wojnie tak licznie uczczono pamięć zamordowanych.

Program II Dni Pamięci

Program II Dni Pamięci

**

ŚRODA 12 sierpnia

godz. 10 Warsztaty edukacyjne na cmentarzu żydowskim - symbolika żydowskich nagrobków na przykładzie cmentarza rymanowskiego - prowadzenie: Katarzyna Pabis UJ i Marcin Dudek, pełnomocnik Komisji Rabinicznej ds. cmentarzy godz. 12 Prezentacja zajęć terapeutycznych dla uczniów niepełnosprawnych z Jasła - terapia poprzez pracę i kontakt z kulturą - cmentarz żydowski w Rymanowie godz. 14.30Wykład w Synagodze rymanowskiej - Opowieści rymanowskiej Synagogi prowadzenie - Katarzyna Pabis UJ - wstęp bezpłatny. godz. 16 - 17.30 Film Menachema Dauma "Zabawy w chowanego - Wiara i Tolerancja po Holokauście" - po nim dyskusja z udziałem gości. Duża Sala Hotelu Jaś Wędrowniczek. Wstęp bezpłatny godz. 19.30** koncert zespołu klezmerskiego KROKE, Hotel Jaś Wędrowniczek. Bilety do nabycia w recepcji.

**

CZWARTEK 13 sierpnia

godz. 8 Msza za ofiary II Wojny Światowej w szczególności za dusze tych, którzy pomagali Żydom - Kościół pod wezwaniem św.Wawrzyńca w Rymanowie godz. 9 Wspólna modlitwa na cmentarzu żydowskim za żydowskie i polskie ofiary II Wojny Światowej godz. 10 Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Systemów Totalitarnych obok Kościoła pod wezwaniem św.Wawrzyńca w Rymanowie godz. 10.15 - 12.15 Marsz Pamięci Rymanów-Wróblik - wyjście z Rynku godz. 15**Jaś Wędrowniczek - "Spotkanie Ku czci Sprawiedliwych i tych, którzy oddali życie pomagając Żydom w czasie II Wojny Światowej", z udziałem przedstawiciela IPN z Rzeszowa, Danuty Tlałki, bratanicy ks. Jana Zawrzyckiego i Czesława Nowaka z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Tegoroczne spotkanie w dużej części poświęcone jest Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata - tym, którzy z narażeniem życia ratowali swoich żydowskich sąsiadów.

- Szczególna cześć należy się tym, którzy za swój altruizm zapłacili życiem, zamordowani przez hitlerowców. Będziemy modlić się w ich intencji w podczas mszy w rymanowskim kościele i na żydowskim cmentarzu - mówi Lorenc.

Pokazany zostanie film Menachema Dauma, poruszający kwestie wiary i tolerancji po holokauście, odbędą się wykłady edukacyjne i spotkanie w synagodze.

Jutro, w rocznicę likwidacji getta, uczestnicy przejdą w Marszu Pamięci do Wróblika, na stację kolejowa. Taka była ostatnia droga kilkuset Żydów wypędzanych z Rymanowa. Większość wywieziono do obozu koncentracyjnego, część rozstrzelano.

Także jutro odbędzie się szczególne spotkanie z rodzinami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i tych, którzy ratowali rymanowskich Żydów - w hotelu "Jaś Wędrowniczek".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24