MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się sesja Rady Miasta. Przyszłość transportu w autobusach i kolei?

Bartosz Gubernat
Urzędnicy chcą, aby między Rzeszowem a sąsiednimi gminami pasażerowie jeździli koleją.
Urzędnicy chcą, aby między Rzeszowem a sąsiednimi gminami pasażerowie jeździli koleją. Archiwum
Wykorzystując unijne pieniądze Rzeszów i okoliczne gminy chcą budować wspólny system transportowy.

O aquaparku i promocji miasta

O aquaparku i promocji miasta

Podczas dzisiejszej sesji radni zajmą także stanowisko w sprawie pomysłu przeznaczenia części parku Sybiraków pod budowę aquaparku. Zapoznają się także z propozycją aktualizacji strategii promocyjnej miasta. Relacja z sesji na żywo w portalu nowiny24.pl.

- Fachowcy z Gdyni, którzy od jesieni analizowali naszą komunikację miejską, mają już diagnozę problemów. Aby zachęcić jeszcze więcej ludzi do korzystania z transportu zbiorowego więcej ludzi, proponują m.in. zmianę taryf biletowych. Niezależnie od tego my chcemy dalej inwestować w infrastrukturę - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Plan rozwoju zbiorowego transportu publicznego w Rzeszowie i okolicy ma być jednym z najistotniejszych tematów dzisiejszej sesji Rady Miasta Rzeszowa. Ponad dwustustronicowy dokument określa, w jaki sposób miasto wspólnie z okolicznymi gminami będzie rozwijać przez najbliższe 6 lat komunikację. Opracowanie kieruje politykę ku dalszemu przekonywaniu ludzi do rezygnacji z samochodów na rzecz autobusów komunikacji miejskiej.

- Nowością jest transport kolejowy, który chcemy rozwijać wspólnie z sąsiadami. Chcielibyśmy uruchomić aglomeracyjną szybką kolej, ze specjalnymi przystankami na trasie jej przejazdu. Każdy z nich miałby parking, na którym pasażer mógłby przesiąść się z samochodu do szynobusów - wyjaśnia Maciej Chłodnicki.

Koszt projektu miasto szacuje na ok. 300 mln zł. Podobną kwotę będzie potrzebowało na budowę nadziemnej kolejki miejskiej. W planach jest także zakup kolejnej partii ekologicznych autobusów.

- Dzięki unijnym dotacjom mamy w tej chwili 80 nowych mercedesów i autosanów. Do codziennej obsługi pasażerów wykorzystujemy jednak 134 pojazdy, zatem wymiany będzie wymagało jeszcze ok. 50 sztuk. Jeśli chcemy być nowocześni i ekologiczni warto zastanowić się nad pojazdami hybrydowymi. Ale nie jest wykluczone, że za 4-5 lat mocno rozwinie się produkcja autobusów elektrycznych i być może wtedy będziemy kupować takie pojazdy - mówi Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.

Po co miastu dzisiejsza uchwała? Jak tłumaczą urzędnicy, to pierwszy krok ku unijnym dotacjom na poszczególne inwestycje. Takie same dokumenty radni przyjmowali w poprzednich latach, m.in. przed rozpoczęciem realizacji programu transportowego. To dzięki niemu na inwestycje warte ponad 415 mln zł (m.in., zakup autobusów) miasto dostało 85 procent unijnej dotacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24