MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie zainteresowanie młodzieży klasami przygotowania wojskowego. Skąd taki trend?

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Młodzi ludzie garną się do wojska, a motywacji jest wiele
Młodzi ludzie garną się do wojska, a motywacji jest wiele Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Oddziały przygotowania wojskowego cieszą się bardzo duża popularnością wśród ósmoklasistów wybierających szkoły średnie. Co na to wpłynęło?

Oddziały przygotowania wojskowego ma w ofercie m.in. XLO w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie. Patrząc na statystyki chętnych w systemie elektronicznej rekrutacji Vulkan widać, że klasa ta cieszy się sporym zainteresowaniem młodzieży.

Na 30 miejsc jest 50 podań tylko z pierwszej preferencji (tzn. tyle osób wskazało klasę jako numer 1, gdzie chcieliby się najbardziej dostać). Natomiast wszystkich podań jest tu ponad setka. - Rzeczywiście w tym roku jest jeszcze większe zainteresowanie - obserwuje Robert Barłowski, dyrektor ZSKU w Rzeszowie.

- Nie wiem czy to ze względu na działania wojenne za wschodnią granicą i tutaj naszą flankę NATO, czy na nieco wyższe płace w sferze wojskowości - zastanawia się.

Dodaje, że dzieci może też przyciągać sam program i atrakcyjność zajęć bezpośrednio z żołnierzami.

- Mają ich bardzo dużo w terenie, m.in. z Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej, Dywizją Artylerii Przeciwlotniczej, 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich.

Zainteresowanie może też wynikać z fascynacji żołnierzami amerykańskimi, których teraz u nas tak wielu. Dyrektor przyznaje, że dziś jest szczególnie duże zapotrzebowanie na służby mundurowe. - Rozmawiałem już z dyrektorem rzeszowskiego Wydziału Edukacji i mam zgodę, aby utworzyć drugi oddział, tyle że nie stricte OPW, bo ten w danej szkole może być tylko jeden, ale z innowacją pedagogiczną, z przedmiotami wojskowymi. Po to, by nie stracić tych dzieci. Godzinowo i programowo te klasy nie będą się różnić.

Bardzo dużym wzięciem cieszy się oddział przygotowania wojskowego w XIV LO w Zespole Szkół Technicznych.

- Mamy 75 podań z I preferencji i 91 z pozostałych na 30 wolnych miejsc - mówi Edyta Niemiec, dyr. ZST w Rzeszowie. - My także będziemy zabiegać o drugi oddział z innowacją pedagogiczną.

Wymienia atuty, które przyciągają. To dobra kadra, współpraca ze Strzelcem. - Nasza młodzież jest widziana podczas uroczystości patriotycznych. Mieszkańcy nie raz podziwiali musztrę paradną dziewcząt.

Jak wygląda obłożenie klas, jeśli chodzi o płeć? - Są takie, gdzie przeważają dziewczęta i świetnie sobie radzą.

Chwali, że ostatnio uczniowie zostali mistrzami Polski w dwuboju obronnym (w Zegrzu) a pierwszoklasistka jest mistrzynią świata w karate.

Szkolenia żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, podległego jej 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej oraz wojskowy obóz szkoleniowy dla uczniów.

Szkolenie z użyciem materiałów wybuchowych żołnierzy 21 BSP ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24