MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosnąca oczyszczalnia

Józef Lonczak
Na pierwszym planie funkcjonująca "oczyszczalnia ogrodowa” w Lutowiskach.
Na pierwszym planie funkcjonująca "oczyszczalnia ogrodowa” w Lutowiskach. ARCHIWUM
Niestety nie każdy dom można podłączyć do kanalizacji. A tzw. tereny nieskanalizowane mamy także w miastach. Zresztą problem ten występuje głównie na rozproszonych terenach podgórskich w małych miasteczkach, ba nawet w Rzeszowie, który jest stolicą regionu.

Co zatem mieszkający na takich terenach ludzie mają robić ze ściekami? Czy wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje im tylko zbudować szambo i czekać, aż uda się na tych obszarach zbudować sieć kanalizacyjną? Pozostaną jednak tereny, na których nigdy nie będzie się opłacało budować kanalizacjij, a eksploatacja szamba będzie zbyt uciążliwa.

Można ekologicznie

Rosnąca oczyszczalnia

- Na szczęście na tych wszystkich "trudnych terenach" można jeszcze rozważyć zbudowanie niewielkiej przydomowej oczyszczalni ścieków. Zniknie kłopotliwy wywóz szamba, a jeśli zdecydujemy się na małą oczyszczalnię roślinną to połączymy pożyteczne z pięknym - zapewnia dr Andrzej Czech z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jednocześnie zwolennik "Oczyszczalni Ogrodowych".

Piękne i skuteczne

Na czym polega to rozwiązanie? - Oczyszczalnia ogrodowa jest specjalnym rodzajem oczyszczalni roślinnej. Cechą odróżniająca ten system oczyszczania ścieków od powszechnie stosowanych to specjalna, złożona z kilkudziesięciu gatunków kompozycja roślin dostosowana do jakości ścieków, lokalnych warunków klimatycznych, a także upodobań właścicieli posesji. Takie oczyszczalnie są skuteczne i niezwykle piękne - wyjaśnia dr Czech.
Okazuje się, że poprzez zróżnicowanie roślin taka żywa oczyszczalnia ogrodowa jest także odporna na choroby, pasożyty, warunki klimatyczne, jak również zróżnicowany skład i ilość ścieków.

Po prostu szambo

Koszt budowy małej przydomowej oczyszczalni np. "Oczyszczalni Ogrodowej""( dla 5-osobowej rodziny od 6 do 10 (12) tys. zł
Wymagana powierzchnia od 30 do 40 m kw.
Odległości od domu i granicy z sąsiadem - 2 m.
Więcej informacji o "Oczyszczalniach ogrodowych" i programie ich promocji na stronie internetowej http://www.carpathians.pl/ogrody/index.html

Obecnie najczęściej na terenach nieskanalizowanych ścieki odprowadza się do zbiornika o złej sławie, a zwanego szambem. Pół biedy, jeśli jest tak, jak być powinno - czyli zbiornik jest szczelny, a całość ścieków "szambowozami" jest wywożona do n oczyszczalni.
Niestety, opróżnianie szamba kosztuje. Zatem, chociaż to niedopuszczalne i niezgodne z prawem, nie trafiają do oczyszczalni, lecz zatruwają środowisko. Odbywa się to zresztą na dwa sposoby.
Pierwszy, to budowanie szamb nieszczelnych, z których ścieki wypływają do gruntu. Co oczywiście przyczynia się do skażenia gleby i wód powierzchniowych.
Drugi sposób jest jeszcze gorszy, bo, zawartość zbiornika bywa wypompowywana, ale potem zamiast to oczyszczalni ścieki są zrzucane do przydrożnych rowów czy rzeczek czyniąc spustoszenie w środowisku. Wprawdzie kary za taki proceder są wysokie, ale kombinatorzy wybierają do tego miejsca ustronne, gdzie możliwość "wpadki" jest niewielka.

Oczyszczalnie z rozsączaniem

[obrazek5]Dlatego dobrą alternatywą dla szamba jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Najtańsze i najczęściej stosowane sa oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Ścieki w nich po wstępnym oczyszczeniu w tzw osadniku gnilnym przepływają do drenażu ułożonego na warstwie żwiru, a po doczyszczeniu (w złożu żwiru lub piasku) spływają do gruntu. Oczyszczalnie te sprawdzają się na gruntach przepuszczalnych i niskim poziomem wód gruntowych.

Usypać wzniesienie

Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, to da się zastosować rozwiązanie, kosztowniejsze. Drenaż można wówczas ułożyć na sztucznym wzniesieniu usypanym z piasku lub żwiru i zastosować dodatkowo pompę tłoczącą ścieki z osadnika gnilnego do drenażu.

Na gruntach ilastych

Oczyszczalnie tego typu da się zastosować także na gruntach nieprzepuszczalnych - gliniastych lub ilastych. Zasada działania jest taka z sama, z tym, że woda po oczyszczeniu ścieków w warstwach żwiru i piasku spływa do drenażu zbierającego, a następnie jest odprowadzana do cieku wodnego lub wód powierzchniowych, lub do gruntu w skrajnych przypadkach przez tzw. studnię chłonną.

Gruntowo-roślinna

Podczyszczone ścieki w "Oczyszczalniach Ogrodowych" są rozsączane w szczelnym złożu wypełnionym żwirem, a całość obsadza się różnorodną roślinnością. Działanie oczyszczalni oparte jest na symbiozie roślin i mikroorganizmów rozwijających się w złożu. Oczyszczalnia korzeniowa jest bardziej efektywna niż filtr piaskowy lub gruntowy i z biegiem czasu nie ulega zablokowaniu przez błonę biologiczną. Poza tym jest przydatna do terenów o glebach gniniastych, gdzie oczyszczalnie rozsączeniowe nie zdają egzaminu - zapewnia dr Czech.

Dr Andrzej Czech z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie:

- Prawidłowo zaprojektowana i wykonana Oczyszczalnia Ogrodowa" spełnia wszystkie wymagania polskich przepisów ochrony środowiska, norm Unii Europejskiej i Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska. Z badań przeprowadzonych na całym świecie wynika, że tego typu oczyszczalnie charakteryzują się bardzo wysoka skutecznością w usuwaniu substancji organicznych, zawiesin oraz bakterii kałowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24