Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzicu! Zanim wyślesz dziecko na ferie, sprawdź organizatora wypoczynku zimowego

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wysyłając dziecko na obóz narciarski, poza ciepłą odzieżą i sprzętem, koniecznie trzeba wyposażyć pociechę w kask, aby na stoku nie doszło do nieszczęścia
Wysyłając dziecko na obóz narciarski, poza ciepłą odzieżą i sprzętem, koniecznie trzeba wyposażyć pociechę w kask, aby na stoku nie doszło do nieszczęścia Pixabay/vitaliy-m
Podkarpackie kuratorium oświaty zatwierdziło dotąd 160 różnych form wypoczynku zimowego, w których udział weźmie 6120 dzieci i młodzieży z Podkarpacia.

W tym roku ferie zimowe w województwie podkarpackim rozpoczną się 29 stycznia i potrwają do 11 lutego. W kraju przerwa zimowa rusza już 15 stycznia. A to oznacza, że już od przyszłego tygodnia Podkarpacie gościć będzie dzieci i młodzież z innych regionów. - Podczas dzisiejszego posiedzenia wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego rozmawialiśmy na temat przygotowania kuratorium, jak również służb i inspekcji do tego okresu - podczas wczorajszej konferencji prasowej mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Dorota Nowak-Maluchnik, p.o. podkarpackiego kuratora oświaty podkreślała, że absolutnym priorytetem jest dla nich bezpieczeństwo.

- Do 10 stycznia zgłoszono nam 160 różnych form wypoczynku zimowego, w których weźmie udział 6120 dzieci i młodzieży z Podkarpacia.

To m.in. półkolonie w szkołach, domach kultury, ośrodkach sportu i rekreacji czy obozy wyjazdowe. W wypoczynku krajowym udział weźmie 3349 dzieci a 103 wyjedzie za granicę. Najczęściej wybieranym kierunkiem są Włochy, Słowacja i Szwajcaria.

P.o. podkarpackiego kuratora oświaty mówiła, że każdy organizator wypoczynku ma obowiązek, by go zarejestrować. Można to sprawdzić. Istnieje taka baza na stronie: wypoczynek.mein.gov.pl.

Podczas ferii kontrolowane będą m.in. przejazd dzieci do miejsc wypoczynku, bezpieczeństwo budynków, oferowane wyżywienie, warunki sanitarne.

Resort edukacji przygotował dla organizatorów i rodziców poradnik bezpiecznego wypoczynku (dostępny online).

Nadinsp. Dariusz Matusiak, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie zaznaczył, ze policja jest przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa podczas ferii. Będą edukowali, m.in. jak zachowywać się na stokach, akwenach wodnych, kontrolowali miejsca gromadzenia się młodzieży, stan techniczny pojazdów wiozących dzieci na wypoczynek, stan trzeźwości kierowców.

Nadbryg. Andrzej Babiec, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP mówił, że strażacy sprawdzili obiekty, w których wypoczywać będą dzieci i młodzież. Pod kątem bezpieczeństwa na wypadek pożaru.

Krzysztof Szczurek, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR zwracał uwagę, że codziennie rano (godz. 7.30) publikują komunikaty dotyczące pogody w górach i zagrożenia lawinowego w Bieszczadach.

- Planując w ferie wycieczki piesze czy skiturowe w góry należy pamiętać, że dzień jest jeszcze bardzo krótki. Dlatego należy wychodzić wcześnie rano - uczulał. - Bardzo dobrym zwyczajem jest informowanie właścicieli ośrodków, w których nocujemy dokąd wychodzimy i kiedy mamy zamiar wrócić.

Przypomniał o numerze ratunkowym w górach: 601 100 300 i aplikacji Ratunek, która bardzo dokładnie lokalizuje potrzebujących pomocy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24