Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzicu, w Dniu Dziecka podaruj swojemu dziecku trzeźwość

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Waldemar Sikora podczas jednej z antyalkoholowych pikiet w Rzeszowie.
Waldemar Sikora podczas jednej z antyalkoholowych pikiet w Rzeszowie. Krzysztof Kapica
Komitet Obrony Dzieci i Młodzieży przed Patologiami Społecznymi wystosował apel o ustanowienie Dnia Dziecka dniem bez alkoholu. W Polsce ponad 2 miliony dzieci żyje w rodzinach z problemami alkoholowymi.

Przewodniczący Komitetu Waldemar Sikora powołuje się na uchwałę Sejmu RP z 24 maja 2006 roku w sprawie ustanowienia 1 czerwca dniem bez alkoholu, która nie jest realizowana.

Komitet Obrony Dzieci i Młodzieży przed Patologiami Społecznymi popiera w pełni uchwałę Sejmu, gdyż jak pisze Waldemar Sikora, w dalszym ciągu obserwujemy „bardzo duży rozmiar patologii alkoholowej w naszej Ojczyźnie, co w istotny sposób dotyka również nasze dzieci”.

Dzień wolności od alkoholu

Waldemar Sikora wskazuje na wiele negatywnych zjawisk, m.in.:

  • w ostatnich latach mamy do czynienia z coraz większą promocją alkoholu poprzez agresywną jego reklamę oraz lansowanie obyczaju picia w przekazach medialnych;
  • obecny czas sprzyja różnym uzależnieniom, w szczególności od alkoholu często spożywanego w domu w obecności dzieci;
  • działania na rzecz ograniczenia picia alkoholu są wyśmiewane, a najczęściej przemilczane;

Waldemar Sikora apeluje, by 1 czerwca uczynić dniem świątecznym, również pod względem wolności od alkoholu. Rodzice nie tylko w tym dniu powinni podarować dzieciom swoją abstynencję – pisze W. Sikora.

Chroniczne napięcie i stres

Jak wynika z szacunków ekspertów zdrowia publicznego, ponad 2 miliony dzieci w Polsce żyje w rodzinach z problemami alkoholowymi. Cierpią one na chroniczne napięcie i stres.

Eksperci Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazują, że stan chronicznego napięcia i stresu zagraża rozwojowi dziecka. Trwanie w ciągłej niepewności, nieprzewidywalność wydarzeń wywołuje u niego poczucie braku stabilności, bezpieczeństwa i utrudnia prawidłowy rozwój. U dzieci mogą się pojawić dolegliwości psychosomatyczne, zaburzenia emocjonalne i zaburzenia zachowania, np. lęki, fobie, problemy z nauką, zaburzenia nastroju, nadpobudliwość, zachowania agresywne, autoagresja, izolowanie się, kłopoty z koncentracją. Szczególnie traumatycznym urazem psychicznym dla dziecka jest bycie świadkiem przemocy wobec matki. Odczuwa ono lęk i obawę o to, co się stanie z matką, rodzeństwem i z nim samym. Czuje się bezradne, nie potrafi nic zrobić, ponieważ jest tylko dzieckiem zależnym od dorosłych. Rodzina z problemem alkoholowym i z problemem przemocy nie zaspokaja dziecięcych potrzeb: bliskości, bezpieczeństwa, poczucia, że jest się ważnym, kochanym i zrozumianym. Nastolatki wychowywane w takich rodzinach częściej używają alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych.

PARPA zwraca uwagę wszystkim rodzicom, że ich dzieci mogą potrzebować pomocy. W takiej sytuacji nie wolno wahać się ze zwróceniem o pomoc do szkoły, lekarza, poradni psychologiczno-pedagogicznej. Należy sprawdzić, czy w gminie są świetlice socjoterapeutyczne. Informacje i konsultacje w takich sprawach można uzyskać w Pomarańczowej Linii 801 14 00 68. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 14-20.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24