Gimnazjalistki w agencji towarzyskiej. - Podobało mi się to...

Gimnazjalistki w agencji towarzyskiej. - Podobało mi się to - mówi 16-latka

Joanna Grzegorzewska, Andrzej Bartniak

Nowiny

Nowiny

Gimnazjalistki w agencji towarzyskiej. - Podobało mi się to - mówi 16-latka

©Archiwum

Agata i Magda, uczennice gimnazjum, miały świadectwa z paskiem. Przez dwa miesiące były świnkami. Tak nazywane są początkujące prostytutki.
Gimnazjalistki w agencji towarzyskiej. - Podobało mi się to - mówi 16-latka

©Archiwum

Gimnazjalistki znikły nagle. Szukali rodzice, szukała policja. U koleżanek, na dworcach, w domach publicznych. A nad dziewczynami diabeł miał chyba pieczę, bo...

Widziano je w Toruniu, później w Bydgoszczy. Kolejny ślad to Gdańsk, Płock, Elbląg, Warszawa, Kraków. W skrzynce na listy rodzice znajdowali czasami widokówkę: jesteśmy szczęśliwe, pracujemy, pomagają nam koleżanki i koledzy.

Nikt nie wie, o jakich kolegach piszą dziewczyny, nikt też nie wie, czy liściki nie były pisane pod przymusem.

Znalazły się w Płocku

Mija dzień za dniem, tydzień za tygodniem.

- Tak, uciekły z domu - powiedzą policjantowi rodzice, a policjant wpisze datę w odpowiedniej rubryce - 23 kwietnia 2005 roku.

- Czy jeszcze je zobaczymy? - pytają rodzice, a policjanci odpowiadają: - Znajdziemy je. I znajdują. W Płocku, w agencji towarzyskiej.

Magda ma 15 lat, Agata 16.

Świnkami, czyli początkującymi prostytutkami, były przez dwa miesiące, bez trzech dni. Okazało się, że agencja towarzyska w Płocku nie była jedyną, w której pracowały.

Szok. I mnóstwo pytań.

Nie wiadomo, w jaki sposób "opiekunowie" zmuszali dziewczyny do świadczenia usług seksualnych. Nie wiadomo, kto kazał Magdzie i Agacie pisać uspokajające listy do rodziców. Nie wiadomo, czy były więzione i czy próbowały uciekać, nie wiadomo...

Chciałyśmy się usamodzielnić

Agata i Magda, choć przesłuchiwane osobno, powiedziały to samo: - Nikt nas do niczego nie zmuszał. Chciałyśmy się usamodzielnić, po prostu.

Prostytuowanie się nieletnich nie jest karane. Prostytucja nieletnich uznawane jest jedynie za przejaw demoralizacji.

- Przestępstwem jest nie tylko zmuszanie siłą do prostytucji, lecz również ułatwianie i nakłanianie w celu czerpania korzyści majątkowej - wyjaśnia aspirant Marek Koliński.

I coraz częściej, że osobą nakłaniającą do nierządu jest ktoś z rodziny - matka, babcia, ciocia. Taki przypadek policjanci "ujawnili" w Bydgoszczy. I dotyczy to coraz młodszych dziewcząt. Piętnastolatka, czternastolatka - wiek nieletnich prostytutek przestaje już dziwić. Szczególnie na Wybrzeżu i w miastach przygranicznych. Tam świnkę łatwiej spotkać niż gwardzistkę, czyli doświadczoną prostytutkę. W Skopaniu dziewczyny z domu dziecka uprawiały tzw. inne czynności seksualne za piwo lub papierosy.

Pan z czarnego BMW

Za zgodą mamy i taty


- Nierządem - do którego dochodzi najczęściej podczas ferii i wakacji, podczas ucieczek - zajmują się dzieci z rodzin patologicznych jak i z tak zwanych dobrych domów - mówi Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji. - I tym właśnie różni się prostytucja nieletnich od prostytucji dorosłych - dla tych ostatnich prostytucja jest zawodem, czyli stałym źródłem zarobkowania, młodzież natomiast najczęściej prostytuuje się okazjonalnie.

Dla nieletnich prostytucja jest często sposobem na dorabianie do kieszonkowego. Drogie kosmetyki, markowe ubrania - na tym młodzieży teraz zależy najbardziej. A jak to zdobyć? Dużych pieniędzy w tak krótkim czasie nie zarobią na plantacji truskawek.

Bywa też, że z prostytucji nieletniego syna czy córki utrzymuje się cała rodzina. Najczęściej skrajnie biedna, wielodzietna. Często przy aprobacie ojca i matki.
To też chyba znak czasów, w jakich żyjemy.A zaczęło się tak:

Agata i Magda, koleżanki z jednej klasy, jadą na wagary z K. do S. niedaleko Grudziądza. Tam spotykają koleżankę. Koleżanka mówi: - Mam telefon do faceta, który ogłaszał się w prasie. Tomasz - mężczyzna na jedną noc. Chcecie numer? - Dawaj - odpowiada Agata i dzwoni.

Tomasz vel "Viagras" (35 lat, śniada cera, brązowe oczy, zawód - striptizer i facet do wynajęcia) proponuje spotkanie, a rozmowa przebiega mniej więcej tak: - Mieszkam w Toruniu, mam agencję towarzyską. Jak wyglądacie? No, to akurat. Chcecie zarobić? Praca łatwa, pieniądze szybkie. To co? Spotkamy się, pogadamy?
Dziewczyny zgadzają się (później powiedzą, że były ciekawe, jak taka praca wygląda, że chciały robić coś fajnego na wagarach).

Toruń, ulica. W umówione miejsce przyjeżdża czarne BMW i czarna Honda. Tomasz jest w towarzystwie dwóch ochroniarzy, zaprasza dziewczyny do hotelu, żeby "porozmawiać". Propozycji nie trzeba dziewczynom powtarzać.

Hotelowy pokój. Tomasz przekonuje, że praca łatwa, bezpieczna, a pieniądze ekstra. Daje rady z cyklu "jak zadowolić klienta". Dziewczyny później powiedzą: gwałtu nie było, było miło, no i to nie był ich pierwszy raz, Agata, na przykład, straciła dziewictwo w wieku 13 lat.

Egzamin z seksu dziewczyny zdają na sto złotych. Na tyle Tomasz wycenia ich wysiłek, wręczając każdej z nich po banknocie.

W różowej haleczce

23 marca 2009 r. sąd w Świeciu skazał pięć osób oskarżonych o czerpanie korzyści z uprawnienia prostytucji przez małoletnią Agatę K. i Magdę W. Na sali rozpraw pojawiła się tylko Renata J. właścicielka agencji towarzyskiej w Płocku. Twierdzi, że jest niewinna. - Te smarkule wrobiły mnie - przekonywała tuż przed rozprawą. - Obie wyglądały na pełnoletnie. Poprosiłam je o dowody, ale wykręciły, że nie mają przy sobie. Prowadzę interes od 13 lat i nigdy nie łamałam prawa. W Świeciu zapadły wyroki więzienia (od roku do 18 miesięcy) w zawieszeniu oraz kary grzywny.Agata i Magda zaczynają pracę od razu: jadą do wynajętego przez Tomasza mieszkania, odbierają telefony (numery klienci znajdowali w prasie w rubryce ogłoszenia drobne) i umawiają się. Magda - ubrana w różową haleczkę i białe kozaczki - ma pierwszych klientów już po paru godzinach.

- Pieniądze inkasował Tomek, dla siebie brał połowę, resztę oddawał nam - powie Agata. - Mieszkałyśmy z nim. On w jednym pokoju (kanapa, dwie szafy, dwa fotele, ława i wieża), my w drugim (materac, stare radio). Tomek wiedział, że uciekłyśmy z domu. Wiedział, ile mamy lat, bo widział nasze legitymacje szkolne. Przez tydzień zarobiłam około 1200 złotych. Zarobione pieniądze wydałyśmy na ręczniki, szlafroki kąpielowe, bieliznę, mydło, prześcieradło i prezerwatywy.

Po tygodniu pracy dziewczyny jadą do Gdańska. Potem do Bydgoszczy.

- Agencję prowadziła starsza pani, nie pytała nas o wiek. Ale tam był mały ruch, przez dwa dni zarobiłyśmy tylko po 120 złotych - wyzna Magda.

Pojechały szukać szczęścia w Płocku i tam - w lokalnej gazecie - znalazły miło brzmiące ogłoszenie - "Dom Madam Russo".

Magda i Agata są zachwycone profesjonalizmem "madam": - bo praca jest w ustalonych godzinach - od 18.30 do 4 rano; bo "madam" chce spisać z dziewczynami umowę o dzieło.

"Madam" pyta Magdę i Agatę o wiek. Dziewczyny mówią: - Osiemnaście skończymy za miesiąc. "Madam" nie pyta o więcej.

Przez dwa tygodnie zarobiły po cztery tysiące. Co prawda ze 150 zł od klienta właścicielka zabierała im 90. Pieniądze wydały na jedzenie, ciuchy, mieszkanie, co prawda klienci byli różni, ale to i tak był fart. Dziewczyny zaliczają jeszcze Warszawę, Elbląg. Policja odnajduje je w agencji w Płocku.

Dziewczyny z dobrych domów

Rodzinna tajemnica
Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji w Warszawie. W 2002 roku policja dotarła do 117 nieletnich trudniących się nierządem, rok później już do 128, w 2004 natomiast, do 112. Osiemdziesiąt procent tych małoletnich prostytutek to dziewczynki. Statystyki nie odzwierciedlają jednak skali problemu - pokazują jedynie przypadki przez policję ujawnione.Magda i Agata, uczennice III klasy gimnazjum, mają świadectwa z czerwonym paskiem. Żadnych problemów wychowawczych.

Rodzice nie znajdują powodów ich ucieczki (Magda powie, że z rodzicami źle jej się układało, że uciekła, bo chciała dać rodzicom czas na przemyślenie wszystkiego).
No, może się trochę buntowały przez ostatni rok, były bardziej krnąbrne i pyskate, ale to taki wiek.

Jedna i druga rodzina zapewnia, że w domu panuje dobra atmosfera. Zero alkoholu, przemocy. Zero patologii po prostu.

Ojciec Magdy jest mechanikiem, matka - sekretarką. Tato Agaty to urzędnik państwowy, mama zajmuje się domem.

Agata jest jedynaczką, Magda ma siostrę.

***

Agata, kilka dni po zatrzymaniu: - Zaczęło mnie to wciągać. Miałam pieniądze w krótkim czasie, czułam się niezależna i mogłam robić, co chciałam. Podobało mi się, fajne to.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (32)

Wszystkie komentarze (32) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo