Swoje plemniki chętnie sprzedam

Swoje plemniki chętnie sprzedam

Sylwia Śmigiel, Władysław Borowiec

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Swoje plemniki chętnie sprzedam

©Rys. Tomasz Wilczkiewicz

W Rzeszowie mężczyzna może oddać swe nasienie do zamrożenia i przechowania. Chętnych jest niewielu, bo mało kto wie o takiej możliwości.
Swoje plemniki chętnie sprzedam

©Rys. Tomasz Wilczkiewicz

Znacznie więcej mężczyzn chciałoby swoją spermę sprzedawać.

- Zdarzało się, że przychodzili do nas młodzi ludzie, którzy chcieli zostać dawcami nasienia. Liczyli, że zarobią 100 czy 200 zł - mówi Przemysław Mazurek, prezes MEDICOR Klinika Macierzyństwa w Rzeszowie.

To jedyna na Podkarpaciu klinika która ma własny bank nasienia. Stworzyła go dla pacjentów, którym np. grozi utrata płodności. Najczęściej zamrażana jest sperma żołnierzy, strażaków, policjantów i mężczyzn, których czeka leczenie onkologiczne.

W MEDICORZE co roku do płynnego azotu trafia kilkadziesiąt pojemniczków ze spermą. Pacjenci onkologiczni za pierwszy rok przechowywania nasienia płacą 400 zł, a za kolejne po 100 zł. Pozostałe osoby muszą wyłożyć 500 zł za pierwszy rok i po 200 zł za kolejne lata.

Przychodzi pan do banku spermy...

Pobieraniem nasienia od polskich dawców zajmuje się w kraju kilka ośrodków. Dziennikarz Nowin postanowił sprawdzić, jakie warunki trzeba spełniać, by zarobić na spermie. Zadzwonił do Centrum Leczenia Niepłodności Ab Ovo w Lublinie.

- Dzień dobry, czy mógłbym u was sprzedać swoją spermę?

- Tak, zapraszamy.

- Jakie warunki muszę spełnić?

- Przede wszystkim musi być zachowana abstynencja ...

- Co takiego?

- Abstynencja seksualna około 5 dni przed pobraniem spermy. Do tego wskazana jest tygodniowa abstynencja alkoholowa i tytoniowa, o ile to leży w możliwościach psychicznych dawcy.

- Jak wygląda pobieranie?

- Przychodzi pan na umówiony dzień, oddaje nasienie do pojemniczka, my robimy jego badanie, następnie zamrażamy nasienie na 24 godziny, po czym odmrażamy i ponownie badamy pod względem możliwości przetrwania i przechowywania nasienia.

- Czy koniecznie trzeba być żonatym i mieć jedną partnerkę?

- Nie! Tego nie wymagamy. Ale to wszystko napisze pan w ankiecie, której wypełnienie jest wymagane przed pobraniem nasienia. Trzeba w niej wypisać dotychczasową liczbę partnerek i jak się panu układa życie seksualne.

- Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

- Dawca nie powinien mieć więcej niż 40 lat.

- Czy wystarczy jedno przyjście do Centrum, by pobrać mi nasienie?

- Tak. Pobierzemy panu także krew, by dokonać badań wirusologicznych.

- A ile będę mógł zarobić?

- 70 złotych za jeden ejakulat.

- Przepraszam, za co?

- Za jedno oddanie nasienia. Gdy nam się pańskie nasienie skończy, to pana zawiadomimy i przyjdzie pan ponownie.

Sztuczne zapładnianie a etyka

Sztuczne zapładnianie a etyka


Prawo międzynarodowe nie zabrania sztucznego zapłodnienia ani przeniesienia zapłodnionej komórki jajowej. Światowa Organizacja Zdrowia zajmuje pozytywne stanowisko w tej sprawie, ponieważ dzięki pomocy medycyny mogą mieć dzieci małżonkowie, którzy nie mogą ich spłodzić w sposób naturalny. Ale WHO odrzuca komercyjne podejście - komórka jajowa, sperma czy embrion nie mogą być przedmiotem kupna-sprzedaży.

Negatywnie do sztucznego zapłodnienia odnosi się Kościół katolicki. Według jego nauki, w małżeństwie nie ma oddzielenia prokreacji od związku. Jeszcze bardziej niemoralne - zdaniem Kościoła - jest sztuczne zapłodnienie nasieniem pobranym z banku nasienia.

Na postawie "Medycyna a prawa człowieka"Coraz trudniej zostać rodzicem

Lepiej za nasienie płacą w warszawskiej przychodni Novum - 200 złotych od jednej dawki, ale stawiają większe wymagania wiekowe - do 35 lat.

- I to w wyjątkowych przypadkach, bo wolimy młodszych - powiedziano nam w przychodni.

Niezwykle zaostrzone są też rygory higieniczno-bakteriologiczne. Żadnych bakterii, stosowanie odpowiedniej diety.

- Jeżeli na 10 kandydatów znajdujemy jednego dawcę, to się cieszymy - tłumaczy lekarz z Novum.

W Polsce za porcję nasienia można zarobić nawet kilkaset zł. Wszystko zależy od zapotrzebowania. W Lublinie np. chętnych dawców nie brakuje. Przychodzą tam studenci, a także panowie, dla których ważne jest, że mogą pomóc parom, które nie mogą zostać rodzicami.

A nawet co piąta para ma kłopoty z poczęciem dziecka. Powody - przeciążenie pracą, stres, używki, żywność przetworzona chemicznie itp. Poza tym im rodzice starsi, tym większy problem z poczęciem dziecka. A często skupione na karierze zawodowej pary późno zaczynają myśleć o powiększaniu rodziny.

Przychodzi pani po plemniki...

Dziennikarka Nowin postanowiła się dowiedzieć, jak można wybrać ojca biologicznego dla swojego dziecka. Okazuje się, że droga jest daleka. W przypadku problemów z zajściem w ciążę najpierw trzeba znaleźć źródło problemu. Bo, jak tłumaczą lekarze, nie ma sensu wydawać pieniędzy, jeśli plemniki partnera są w porządku. Jeśli już okaże się, że jedyną nadzieją są zabiegi, to najpierw przeprowadza się je wykorzystując nasienie męża. Dopiero w przypadku braku powodzenia może być zastosowane nasienie obcego dawcy.

- Jeśli jest potrzeba przeprowadzenia zabiegu in vitro, czy inseminacji przy użyciu nasienia dawcy, kupujemy je w krakowskim laboratorium - wyjaśnia prezes Mazurek z rzeszowskiej kliniki MEDICOR.

Laboratorium IVF z Krakowa nie pobiera nasienia od polskich dawców, ale kupuje je z Międzynarodowego Banku Nasienia. Według zapewnień, jest ono doskonale przebadane i ma certyfikaty.

- Chciałabym, żeby ojciec biologiczny miał co najmniej 180 cm wzrostu, był dobrze zbudowany, kolor włosów ciemny blondyn, oczy niebieskie, grupa krwi AB Rh+ i oczywiście IQ ponad przeciętną... - wymienia dziennikarka Nowin.

- Dostanie pani listę dawców i może wybrać tego, który najbardziej pani odpowiada. Można nawet wybierać kolor oczu dawcy i jego profil psychologiczny. choć oczywiście pozostanie on anonimowy - słyszę odpowiedź.

- A jeśli za jakiś czas będę chciała mieć jeszcze jedno dziecko, czy mogę sobie zażyczyć tego samego ojca?

- Nasienie kupuje się porcjach tzw. słomkach. Zawsze można kupić więcej niż jedną, albo sobie zarezerwować.

Komentarze (4)

Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo