Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak piersi. 3 na 10 kobiet poddaje się badaniom profilaktycznym. Podkarpacie na szarym końcu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Barbara Galas
Barbara Galas
Wideo
od 16 lat
Październik to miesiąc, w którym dużo mówi się o profilaktyce raka piersi. Tylko 30 procent pań z Podkarpacia korzysta z badań profilaktycznych, które pozwalają wcześnie wykryć raka piersi. To plasuje nas na jednym z ostatnich miejsc w kraju pod tym względem.

Październik to miesiąc, w którym kładziemy szczególny nacisk na świadomość raka piersi. Na Podkarpaciu odbywa się wiele inicjatyw promujących regularne badania.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. F. Chopina w Rzeszowie corocznie organizowana jest "Różowa Sobota". W ramach tego wydarzenia kobiety mają możliwość skorzystać z bezpłatnych badań USG oraz mammografii, a także skonsultować się z ekspertami.

Dyrektor tego szpitala, Janusz Ławiński, podkreśla, że tego typu inicjatywy profilaktyczne mają ogromne znaczenie.

- Pacjentki podczas Różowej Soboty, mogą poszerzyć swoją wiedzę o znaczeniu profilaktyki. Regularne badania i wczesna diagnoza raka dają znacznie większe szanse na wyleczenie. Nie ma nic ważniejszego niż nasze zdrowie - dodaje.

W Polsce działa program przesiewowych badań mammograficznych, który ma na celu wykrycie raka piersi we wczesnym stadium.

Program profilaktyki raka piersi rozszerzony

Od 1 listopada tego roku program zostanie rozszerzony, umożliwiając bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 45-74 lat. Obecnie, z tego programu korzystają jedynie osoby między 50 a 69 rokiem życia.

- Młodsze pacjentki mogą natomiast skorzystać z bezpłatnego badania USG w poradni onkologicznej w przypadku wykrycia niepokojących zmian w piersiach - mówi Lekarz Patryk Hasior, specjalista radioterapii onkologicznej z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. F. Chopina w Rzeszowie.

Problem ze zgłaszalnością

Problem ze zgłaszalnością jednak pozostaje. Mimo dostępności programów profilaktycznych, w Polsce nadal niewielki odsetek kobiet decyduje się na regularne badania związane z chorobami onkologicznymi. Doktor Patryk Hasior wyjaśnia, że problem ten często wynika z lęku i niepewności.

- Obecnie, z programu bezpłatnych badań profilaktycznych w naszym regionie korzysta jedynie około 30% uprawnionych kobiet. Daje nam to ostatnie miejsce w kraju - podkreśla doktor.

Pani Beata (lat 51), mieszkanka Rzeszowa, nie korzysta z badań profilaktycznych, tłumacząc się brakiem czasu.

- Dzieci, dom, praca... to zawsze jest na pierwszym miejscu - usprawiedliwia się kobieta.

Pani Krystyna (lat 42) z Leżajska panicznie boi się badań, mówiąc: "Bo jeszcze mi coś wykryją, wolę nie wiedzieć, że coś mi jest".

Wśród tych 30 procent kobiet, które regularnie się bada, jest pani Marta.

- Badam się regularnie. Pilnuję terminów, bo wiem, że to jest bardzo ważne. Robię to przede wszystkim dla siebie i dla moich najbliższych, aby móc cieszyć się życiem jak najdłużej - mówi pani Marta. - Badania profilaktyczne powinny być nawykiem każdej kobiety – dodaje 55-latka.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet, a liczba zachorowań ciągle rośnie. Statystyki nie pozostawiają złudzeń - rak piersi jest drugą, tuż po raku płuca, najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet. W Polsce rocznie diagnozuje się ponad 20 000 przypadków tego nowotworu. W naszym regionie jest to prawie 1000 przypadków wykrycia rocznie.

Rak piersi. 3 na 10 kobiet poddaje się badaniom profilaktycznym. Podkarpacie na szarym końcu [ZDJĘCIA, WIDEO]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. F. Chopina w Rzeszowie

Lekarz Patryk Hasior, specjalista radioterapii onkologicznej, podkreśla, że rak piersi często rozwija się bez charakterystycznych objawów, co dodatkowo podkreśla wagę profilaktyki. Regularne comiesięczne samobadanie piersi oraz badania obrazowe, takie jak mammografia czy USG, odgrywają kluczową rolę w wykrywaniu tego nowotworu.

Jak informuje rzecznik NFZ Rafał Śliż, badania mammograficzne można przeprowadzić w 22 poradniach stacjonarnych, zlokalizowanych w miejscowościach naszego regionu, takich jak Brzozów, Dębica, Jarosław, Jasło, Kolbuszowa, Krosno, Leżajsk, Lubaczów, Łańcut, Mielec, Przemyśl, Przeworsk, Rzeszów, Sanok, Stalowa Wola i Tarnobrzeg.

Dodatkowo, po naszym województwie jeździ 6 specjalistycznych mammobusów, które oferują nie tylko badania, ale także fachowe porady personelu medycznego.

- Mammobus odwiedza gminy, które są bardziej oddalone od stacjonarnych ośrodków diagnostycznych lub jest problem z dojazdem do nich. Postoje mammobusów nie są stałe, dlatego warto wcześniej sprawdzić na stronie ich miejsce postoju - dodaje rzecznik.

Z bezpłatnej mammografii w ramach programu NFZ mogą skorzystać kobiety od 45 do 74 roku życia, ubezpieczone, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Wykaz placówek oferujących badania w ramach programu dostępny jest na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Na tej samej stronie można znaleźć także harmonogram postoju mammobusów

Wpływ na zdrowie

Rak piersi to choroba, w przypadku której mamy wpływ na wybrane czynniki ryzyka. Regularne badania profilaktyczne, zmiana diety, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz aktywność fizyczna mogą mieć istotny wpływ na zdrowie. Warto pamiętać, że świadomość i profilaktyka są kluczowe w walce z rakiem piersi. Rozszerzenie programu badań mammograficznych na młodsze pacjentki stanowi krok w dobrą stronę, jednak edukacja i eliminacja lęku przed badaniami są równie istotne. Wpływ na własne zdrowie jest w naszych rękach, dlatego warto podejmować odpowiednie kroki już teraz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24