Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do inscenizacji historycznej "Wjazd Króla" w Krośnie. Mieszkańcy wybierają monarchę, który będzie główną postacią wydarzenia

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
W ubiegłym roku krośnianie zdecydowali o zaproszeniu do miasta króla Kazimierza Wielkiego
W ubiegłym roku krośnianie zdecydowali o zaproszeniu do miasta króla Kazimierza Wielkiego Tomasz Jefimow
Miasto już rozpoczęło przygotowania do rekonstrukcji wydarzeń, związanych z wizytami polskich władców w Krośnie. "Wjazd króla" odbędzie się po raz piąty. Mieszkańcy tradycyjnie mogą decydować w drodze głosowania, który monarcha ma pojawi się w mieście latem.

To od wyników głosowania mieszkańców zależy, czy do Krosna wjedzie w tym roku Kazimierz Wielki, Jadwiga Andegaweńska, Władysław Jagiełło czy Jan Kazimierz. I jak będzie wyglądać tegoroczna edycja imprezy: czy Krosno zamieni się w średniowieczne, czy renesansowe miasto, jakie wydarzenia towarzyszyć będą odwiedzinom jednego z czterech monarchów.

Jan Kazimierz, Jadwiga Andegaweńska, Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło - każda z tych historycznych postaci zapisała się w dziejach Krosna.

Kazimierz Wielki przebywał w Krośnie prawdopodobnie w 1340 i 1349 roku w czasie wypraw na Ruś Halicką.

- Z annałów wynika, że król powracał z Lwowa, przez Przemyśl, Sanok i Biecz, tym samym mógł przejeżdżać przez Krosno - opowiada Marek Gancarz, krośnieński historyk. - Wyprawa w 1340 roku odbyła się w czerwcu-lipcu. W 1343 lub 1345 roku Kazimierz Wielki wprowadził swoje załogi wojskowe do Przemyśla, Sanoka i Krosna. Nadał miastu prawa miejskie magdeburskie. Nie zachował się pierwotny akt lokacji, tylko potwierdzenie lokacji z 1376 roku. Z treści tego dokumentu wynika, że lokacja odbyła się około 20 lat wcześniej. Nadał również miastu prawa cotygodniowych targów w poniedziałek oraz wielkich targów latem i jesienią.

Jadwiga Andegaweńska przebywała w Krośnie prawdopodobnie w 1387 roku w czasie wyprawy na Ruś Czerwoną podjętej w celu odzyskania tej ziemi z rąk węgierskich. W 1397 roku potwierdziła nadanie gruntów miejskich dla klasztoru franciszkanów, dokonane wcześniej przez byłego wójta Jana oraz wyjęła klasztor spod władzy rajców miejskich, zakazując radzie i burmistrzowi ingerowania w sprawy klasztorne.

Wielokrotnie bywał w Krośnie Władysław Jagiełło, w czasie corocznej podróży na Litwę. - W 1421 roku podarował Farze Krośnieńskiej Grupę Ukrzyżowania, która znajduje się na belce tęczowej kościoła. Monarcha spędzał wówczas w Krośnie okres świąt Bożego Ciała i Świętej Trójcy - opowiada Marek Gancarz. - Jagiełło nadał też kilka specjalnych przywilejów, m.in. prawo swobodnego podróżowania tutejszym kupcom a po pożarze z 1427 roku zwolnił miasto z podatków na 2 lata.

Jan Kazimierz Waza w styczniu 1656 roku przebywał w Krośnie w czasie drogi powrotnej do kraju z wygnania w okresie "potopu". Rok potem specjalnym przywilejem oddał miastu do dyspozycji podatki na renowację murów miejskich.

Jan Kazimierz już dwa razy był głównym bohaterem "Wjazdu Króla". Jadwiga Andegaweńska była witana w mieście dwa lata temu a Kazimierz Wielki - w ub. roku.

Czy tym razem mieszkańcy dadzą szansę powrotu do Krosna Jagielle, który jeszcze nie był główną postacią inscenizacji "Wjazdu Króla"? Okaże się za miesiąc. Do 29 lutego można głosować na specjalnych kartach, dostępnych w punktach odwiedzanych przez mieszkańców: galeriach, urzędach, obiektach kultury i sportu.

Tu można głosować:

  • Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (ul. Kolejowa 1)
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29 A)
  • artKino (ul. Bieszczadzka 1)
  • Urząd Miasta Krosna (ul. Lwowska 28 A, ul. Staszica 2)
  • Muzeum Rzemiosła (ul. Piłsudskiego 12)
  • Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej (ul. Rynek 5)
  • Biuro Wystaw Artystycznych (ul. Portiusa 4)
  • Krośnieńska Biblioteka Publiczna (ul. Wojska Polskiego 41) i jej filie:
  • filia nr 1 Polanka (ul. Decowskiego 42)
  • filia nr 2 Suchodół (ul. Grunwaldzka 12)
  • filia nr 3 Osiedle Traugutta (ul. Witosa 1 E)
  • filia nr 4 Osiedle Tysiąclecia (ul. Krakowska 124)
  • filia nr 5 Białobrzegi (ul. Kopernika 17)
  • filia nr 6 Centrum Multimedialne (ul. Ordynacka 8)
  • filia nr 7 Osiedle Turaszówka (ul. Rzeszowska 1)
  • Galeria VIVO Krosno (ul. Bieszczadzka 29)
  • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, lodowisko (ul. Bursaki 41)

Zobacz też: 20 najbiedniejszych gmin na Podkarpaciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24