Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa cierpiących z powodu bólu kręgosłupa

Ewa Kurzyńska
- Doskonałe efekty w leczeniu bólów kręgosłupa dają ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. Aż połowa moich pacjentów wymaga pomocy właśnie z tego powodu – mówi Anna Tutak.
- Doskonałe efekty w leczeniu bólów kręgosłupa dają ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. Aż połowa moich pacjentów wymaga pomocy właśnie z tego powodu – mówi Anna Tutak. KRZYSZTOF KAPICA
Ponad połowa z nas przynajmniej raz doświadczyła bólu pleców podczas pracy - wynika z najnowszych danych. Lekarze alarmują: pacjentów, cierpiących z powodu schorzeń kręgosłupa przybywa lawinowo!

Choć trudno w to uwierzyć, średni wiek osoby rehabilitowanej wynosi zaledwie 46 lat!

- Wśród moich pacjentów co trzeci, a nawet już co drugi, szuka pomocy z powodu bólów kręgosłupa, mięśni i stawów. Chorują coraz częściej osoby młode. To zjawisko, które przybiera na sile z roku na rok - przyznaje doktor Artur Harmata, ortopeda ze Szpitala Specjalistycznego Ortovita w Rzeszowie.

Choruje co drugi pracownik

Skala problemu jest ogromna. Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak bóle pleców, rąk i karku, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ograniczają sprawność i wydajność ok. połowy osób pracujących. Takie wnioski płyną z raportu "Zdolni do pracy. Choroby układu mięśniowo -szkieletowego a rynek pracy w Polsce", który opublikowano w tym miesiącu. Na tym nie koniec. Co więcej, jak wynika z danych ZUS, w ub. roku przyczyną aż 10 proc. nieobecności pracowników w pracy były właśnie schorzenia układu ruchu.

Za mało ruchu, za dużo jedzenia

Gdzie tkwi źródło problemów? Lekarze nie mają wątpliwości:

- Winny jest siedzący tryb życia. Brak ruchu wpływa fatalnie na organizm. Bardzo często zdarza się tak, że ktoś przez cały tydzień nie uprawia żadnego sportu, a potem w weekend próbuje nadrobić zaległości i wysila się ponad swoje możliwości. To prosta droga do kontuzji i pogłębienia problemów - dodaje Artur Harmata.

Problemom z kręgosłupem sprzyja także nadwaga i otyłość. Bo gdy "dźwigamy" na sobie zbyt dużo zbędnych kilogramów, to mięśnie i stawy szybciej się degenerują. Co gorsza, pediatrzy zauważają, że to problem, który coraz częściej dotyka także dzieci i młodzież.

Recepta na ból

Zdaniem specjalistów recepta na problemy z kręgosłupem jest tylko jedna: zmiana stylu życia.

- Kontrola wagi, to po pierwsze. Po drugie, regularna aktywność fizyczna. Dobroczynne działanie ma pływanie. Najlepiej kraulem lub na grzbiecie. Basen powinniśmy odwiedzać przynajmniej trzy razy w tygodniu - radzi Anna Tutak, fizjoterapeuta z NZOZ Tutmed w Rzeszowie.

Ogromne znaczenie ma także to, jak siedzimy, np. przed komputerem czy dźwigamy ciężkie rzeczy.

Gdy pojawia się ból pleców warto zasięgnąć porady lekarza. Na początek warto skierować się do rodzinnego, który może zlecić podstawowe badania, np. RTG kręgosłupa i skierować pacjenta na fizjoterapię oraz ćwiczenia rehabilitacyjne. Jeśli mimo tego ból nie minie, warto udać się specjalisty - ortopedy lub neurologa. Skierowanie wystawi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24